Készült: 2024.09.22.21:35:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

201. ülésnap (2001.04.18.), 168. felszólalás
Felszólaló Kapronczi Mihály (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:25


Felszólalások:  Előző  168  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KAPRONCZI MIHÁLY (MIÉP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! A sor- és tartalékos katonai szolgálattal kapcsolatos törvénymódosítás - mely T/3991. számmal került a tisztelt Ház napirendjére - a Magyar Igazság és Élet Pártjának véleménye szerint annak ellenére sem fogadható el, hogy több pozitív módosítást is tartalmaz. Véleményünk kialakítása során ugyanis azt vettük figyelembe, hogy a haza védelme nem megoldható egy hat hónapra csökkentett katonai szolgálat során. Az ezzel kapcsolatos haderőreform ugyanis elsősorban a hazai katonaságra fordítható szűk pénzügyi lehetőségeket veszi figyelembe, mintha az egy véglegesen meghatározott, konstans összeg lenne.

Ezért úgy értékeljük, hogy katonaságunk mai helyzete egy kormányokon keresztülívelő tudatos züllesztés eredménye. Továbbra is fontosnak tartjuk, ha olyan helyzet alakul ki térségünkben, amely megköveteli a lakosságtól a haza védelmét, a mozgósított, hadra fogható honfitársaink megfelelő kiképzés után olyan fokon tudják a katonamesterséget elsajátítani, amely a saját túlélésük magasabb esélyein túl magasabb harci értéket jelent minden meggondolatlan agresszorral szemben.

 

(16.40)

 

Természetesen nem állítjuk, hogy ilyen helyzet bekövetkezik, mi is abban bízunk, hogy a XXI. század a békés kiegyezések százada lesz, de mindaddig, amíg ezt jövő időben kell mondanunk, addig nincs jogunk lemondani arról a védelemről, amely bármilyen fordulat esetén a haza, családjaink, gyermekeink, kultúránk megvédéséhez szükséges.

A honvédelemmel kapcsolatos vitákban már több alkalommal kifejtették a parlamenti pártok a nézeteiket a sorozott katonaság jövőjével kapcsolatban. Mi is ezt tettük. A Magyar Igazság és Élet Pártja határozottan leszögezte, hogy térségünk még mindig válságokkal terhelt, vannak olyan országok a környezetünkben, ahol még véglegesen nem dőlt el a hatalom birtoklásának kérdése, gazdasági, társadalmi feszültségek vannak, sajnos egyikben-másikban jelentős politikai erők a magyarokban találták meg az ellenségképet, amit politikai céljuk megvalósításában alaposan fel is használnak. Hatalomra kerülésük, ha ez rövid időre is történne, kiszámíthatatlan következményekkel járna hazánkra nézve, ha nem lenne olyan hadseregünk, mely elrettentene bárkit egy offenzíva kísérletétől. Ebben a védekezési lehetőségben van nagy jelentősége annak, hogy fennmarad a lakosság védekezésének a lehetősége: a kiképzett tartalékosokból nagyon gyorsan mozgósítható tömeghadsereg.

Van olyan párt itt, a parlamentben, amely azt hangoztatja fennhangon, hogy nem kell nekünk a sorkatona, felesleges a lakosság önvédelmi készsége, hiszen egy pici trianoni hadsereg alkalmas arra, hogy NATO-szövetségese segítségével megvédje az országot. A magyar fiatalok tehát ne törődjenek a haza védelmével, inkább üljenek otthon, lógassák a lábukat, tespedjenek békésen, a saját hazájuk megvédése nem az ő gondjuk, esetleges konfliktus során pedig ott a jó mély pince, hogy el tudjanak bújni. Ha pedig tévednek, tisztelt képviselőtársaim, akkor már úgysem a magyar parlament kéri tőlük számon mulasztásukat vagy tévedésüket, hanem esetleg egy másik parlament fogja kitüntetni őket. Volt már erre példa nem is olyan régen.

Azt is ki kell mondani, a liberális vélemény ellenére, hogy egy 18 éves fiatalembernek csak hasznára válik fizikai és akaraterejének kifejlesztésében a kemény katonaélet, és az sem válik kárára, hogy ez idő alatt sokat hall annak a földnek a szeretetéről, amin él és élnek szülei, élni fognak leendő gyermekei, és amit a magyarok általában hazának neveznek.

A hat hónapos sorkatonai szolgálattal kapcsolatban azonban aggályunk van, ami nem a törvény kérdése, hogy olyan komoly sarkított időbeosztású kiképzésre van szükség az idő rövidsége miatt, aminek a feltételei véleményünk szerint a törvény hatálybalépésekor sem lesznek biztosítva, és ez a rövid idő nem biztosíthatja a kiképzésben az ismétlés a tudás anyja elvet. Azt is támogatjuk természetesen, hogy a törvényben taxatíve előírt pár kivételtől eltekintve kibúvó nincs. Helyeseljük a sorozás megszigorítását, és azt is, hogy lesz lehetőség a polgári és fegyver nélküli szolgálat igényének pontosabb felülvizsgálatára, és amennyiben nem megfelelő az indok, annak elutasítására is. A Magyar Igazság és Élet Pártja bízik abban is, hogy a megújuló Honvédelmi Minisztérium és a hadsereg nyilvántartási rendszere fejlődik, és bár elfogadjuk azt a cikkelyt, hogy akit a 24. életévéig nem keres a rendőrség, az köteles önként jelentkezni, de reméljük, ilyen eset nem fordul elő.

Ha sikerülni fog a kiképzési időt, a jelenlegi kilenc hónapot a kemény kiképzésen túl a fiatalok részére érdekessé is tenni, akkor véleményünk szerint megváltozik a Magyarországon is tapasztalható, a katonai drilltől való félelem és az undor, az idegenkedés az egyenruhától. Meggyőződésünk és hisszük, mint már az előbb említettem, hogy minden politikai kérdés a jövőben tárgyalások során rendezhető lesz, és valóban el fog jönni az az idő még ebben az évszázadban, amikor a háború már csak történelmi szörnyűség lesz, de véleményünk szerint mentálisan és gyakorlatilag is képzett emberekre mindig szükség lesz. Magyarországon a hivatásos, 32 ezres létszámú hadsereg szorgalmazása nem más, mint egy olyan "iparőrség" felállítása, amely csak arra alkalmas, hogy a hazánkba települt globalizált tőke érdekét megvédje a győztessel való tárgyalásokig, de nem alkalmas a haza megvédésére.

Ugyancsak egyetértünk a tartalékos katonai szolgálat törvényi rendezésével, mely lehetőséget biztosít a katonákra nézve jó feltételekkel katonai ismereteik karbantartására, fejlesztésére. Ezt feltétlenül fontosnak tartjuk, rendkívül fontosnak tartjuk a jól fizetett, pszichikailag és fizikailag felkészült tiszti állományt, akik elkötelezettek a nemzedékek nevelésében.

Új kategória a törvényben az önkéntes tartalékos fogalma, amit nem értünk pontosan, hiszen a törvényben sincs pontosan meghatározva, hogy mi ez. Sőt, az indokolás szerint a honvédelmi miniszter rendelete fogja pontosan megteremteni a jogi szabályozást. Ha jól értelmezem, itt arról van szó, hogy a hatályos törvények békeidőben a sorozott állomány külföldre vezénylését tiltják. A Magyar Igazság és Élet Pártja által eleve ellenzett NATO-tagság viszont arra kötelez bennünket a későbbiekben, hogy nagyobb csapattesteket kell bevetnünk a külföldi gyakorlatokon, mint a szerződéses állomány. Ez sem felel meg elveinknek. Azonban az önkéntes tartalékosok törvényi felhatalmazással önként, egy szerződés aláírása után vállalhatják a külföldre vezénylést a NATO kebelén belül, melynek pénzügyi vonzatai tisztázandók.

Úgy tűnik, hogy a különbség csak annyi az önkéntes tartalékos és a szerződéses katonaság között, hogy az utóbbi szerződés rövidebb időre szól. Ha ez így van, akkor véleményünk szerint teljesen felesleges az új jogi kategória, mert a szerződés hossza a hadsereg és a katona megállapodásának polgári jogi kérdése és nem honvédelmi kérdés. Ebben az esetben viszont a kétféle határidejű szerződéses katonák szolgálati rendjét valóban a honvédelmi miniszternek kell rendeletben megállapítani, de teljesen felesleges a törvényben az új kategória bevezetése.

Azzal az európai hadseregeknél szokásos és régebben a magyar hadseregnél is fennálló, új gyakorlattal egyetértünk, hogy a bevonuló katona és a tartalékos is tudja, hogy melyik alakulathoz tartozik, az hol található, és behívás esetén alakulatánál jelentkezik szolgálatra. Ez a módszer érettebb, kevésbé megalázó, mint a gyülekező a kultúrházban megfelelően illuminált állapotban, és a rekrutáknak az őrmesterek által való terelése sokszor fél országon keresztül.

 

 

(16.50)

 

A Magyar Igazság és Élet Pártja a szélsőséges, ha nem szándékosan veszélyt okozó, akkor liberális álmodozásaikat hangoztató képviselőtársaink álláspontját legyőzve, hatásos, az alkotmány szellemének megfelelő és hazaszeretetet tükröző törvényt szeretne támogatni. Tekintettel arra, hogy a történelmi események arra is kötelezik az utódokat, hogy megfelelően értékeljék azokat a nemzet jövőjének érdekében - és mi még emlékezünk egyes szomszédaink múlt századi budapesti látogatásainak borzalmas tetteire és azokra is, akik ezt lehetővé tették számukra -, a Magyar Igazság és Élet Pártja az előttünk fekvő, a kormány által benyújtott törvényjavaslatot a fentiekben elmondott indokai szerint nem támogatja.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a MIÉP padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  168  Következő    Ülésnap adatai