Készült: 2024.04.26.05:09:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

124. ülésnap (2020.05.04.), 252. felszólalás
Felszólaló Mátrai Márta (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:41


Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÁTRAI MÁRTA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Csatlakozom a P/10393. számon a KDNP képviselői részéről előterjesztett, a gyermekek és nők védelmének fontosságáról, valamint az isztambuli egyezményhez való csatlakozás elutasításáról szóló politikai nyilatkozattervezetben foglaltakhoz. Egyetértek a nők védelmével, de ugyanakkor nem fogadom el a genderideológiát és az illegális migráció támogatását, ezért elutasítom az isztambuli egyezmény ratifikációját és annak kötelező hatályát. A magyar kormány nemcsak mondja, de a szükséges lépéseket meg is teszi a nőkkel szembeni és a kapcsolati erőszak ellen, és nem kívánja ennek leple alatt megtévesztően az illegális migrációt legalizálni és a genderideológiát bevezetni. Az Orbán-kormány 2014-ben aláírta az isztambuli egyezményt, az egyezmény a nőket és a gyermekeket védő cikkelyei érvényesülnek a magyar jogrendszerben, a kapcsolati erőszak ellen véd az új Btk., Ptk., családjogi törvény. Tehát kimondhatjuk, hogy szigorú védelmet biztosít a magyar jog a nőknek és a gyermekeknek egyaránt. A ratifikáció azonban elmaradt. Elmaradt, tekintettel arra, hogy a ránk kényszeríteni szándékozott egyezmény szemlélete ellentétes a magyar emberek akaratával és a magyar kormány törekvéseivel, továbbá az isztambuli egyezményhez történő esetleges csatlakozás olyan kötelezettséget eredményezhetne Magyarország számára, amely ellentétes a hatályos alaptörvényi és jogszabályi környezettel.

A politikai hangulatkeltés, ami jelenleg folyik az ellenzék részéről, az egyszerűen elfogadhatatlan. A kormány nem kívánja nemzeti jogunk részévé tenni sem a társadalmi nem fogalmát, sem az egyezmény genderideológiáját. Ezzel szemben valódi kormányzati cselekvéssel kíván fellépni a nők elleni és a kapcsolati erőszakkal szemben, hatékony intézkedésekkel támogatni a bántalmazottakat, és mindent megtenni a megelőzésért. Az egyezmény további pontjainak az eddigi nyilatkozatok szerinti kiterjesztő értelmezése pedig súlyosan aggályos, ugyanis a nemi alapon menedéket kérők beléptetésének követelményét automatikussá tenné. A magyar kormány elutasítja ezt az alattomos, lopakodó jogalkotást, ami akár egyezményben, akár törvényekben elfogadhatatlan módszer, a jogi erőszak olyan formája, amit már egy kevés jogérzékkel is vissza kell utasítani.

A fentiek alapján az isztambuli egyezmény ratifikációját elutasító politikai nyilatkozattervezetet meggyőződéssel támogatom. Ajánlom tisztelt képviselőtársaim figyelmébe XXIII. János pápa 1963-ban közzétett körlevelét, és idézem, az alábbiak szerint fogalmaz: „A nők ugyanis, mivel napjainkban mindinkább tudatában vannak emberi méltóságuknak, nem tűrik el, hogy vagy élettelen tárgyaknak, vagy eszközöknek tartsák őket, sőt mindinkább követelik, hogy az emberi személyhez méltó jogok és kötelezettségek őket is megillessék, mind az otthon falai között, mind az államban.” Ezt a magyar jogrend garantálja. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai