Készült: 2024.09.19.05:25:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2001.04.17.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Szent-Iványi István (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:11


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZENT-IVÁNYI ISTVÁN (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Ház! Alig két hete Magyarországon járt Romano Prodi és Günter Verheugen, az Unió két fontos meghatározó személyisége, a bizottság elnöke és egyik biztosa. Mind a látogatásról szóló sajtójelentésekből, mind pedig a képviselőkkel folytatott megbeszélésekből az a kép rajzolódott ki, hogy ez alkalommal szokatlanul éles kritikát fogalmaztak meg az Unió Magyarországon járt vezetői. Nem akarok itt minden részletre kiterjeszkedni, tudom, hogy a miniszterelnök úr is találkozott vele, volt alkalma erről első kézből is tájékozódni, de három problémára mindenképpen fel kívánom hívni a figyelmet.

Először is jelezték, hogy a társadalmi érdekegyeztetésnek nincs politikai tartalma Magyarországon. Ezt nyíltan kimondták. Másodszor: elfogadhatatlannak nevezték a közmédia kiegyensúlyozatlanságát, amely a sajtószabadságnak is fontos kérdése. Harmadrészt pedig szóvá tették, hogy nem halad előre a roma lakosság integrációja, beilleszkedése.

Felhívták a figyelmet arra, hogy bár Magyarországnak nagyon jók az esélyei, és mindannyian azt szeretnék, ha leghamarabb valóra válhatna a mi csatlakozásunk, de a politikai kritériumok, az úgynevezett koppenhágai kritériumok teljesítését folyamatosan figyelemmel fogják kísérni, nem egyszer s mindenkorra jelentették ki azt, hogy Magyarország vagy bármely más tagjelölt ország ezeknek megfelel. Ezek bizony rendkívül súlyos figyelmeztetések. És nem azért fontosak elsősorban, mert mi nagyon alkalmazkodni akarunk az Európai Unióhoz, hanem azért, mert a mi mai itthoni demokráciánk állapotára vonatkozik.

És most akkor a kérdéseimet is felteszem, nehogy kérdések híján ne kapjak választ.

Kérdezem, tisztelt miniszterelnök úr: érzékeli-e a kormány, hogy romlik Magyarország nemzetközi megítélése és ezen belül európai uniós megítélése?

Másodszorra: szándékában áll-e a kormánynak tenni és változtatni? - megint hangsúlyozom, elsősorban nem azért, hogy tetsszünk az Európai Uniónak, hanem azért, hogy egy demokratikus országban éljünk, amelyre mindannyian büszkék lehetünk. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai