Készült: 2024.09.21.02:16:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2001.04.17.), 375. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:41


Felszólalások:  Előző  375  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Köszönöm, elnök úr. Szeretném indokolni azokat a módosító indítványokat, amelyeket benyújtottam. Ezek az ajánlás 8., 10., 11., 12., 15., 16., 18., 19., 20. pontja alatt találhatók.

Az indítványok közül valamennyi a még hatályos foglalkoztatási törvénynek ahhoz a fejezetéhez kapcsolódik, amelynek az a címe, hogy "Munkaerő-piaci szolgáltatások és foglalkoztatást elősegítő támogatások", ez a hatályos törvény III. fejezete. Ez a fejezet foglalkozik azokkal az aktív foglalkoztatáspolitikai eszközökkel, amelyekkel lehet a foglalkoztatást ösztönözni, segíteni. Ezek között van egy olyan, amit sarkalatosan érint a kormány által beterjesztett módosítási csomag: ez a képzések elősegítésének tárgyköre.

 

(21.30)

 

Ezzel kapcsolatban fogalmazott meg a benyújtott módosító indítvány néhány javaslatot, például a gyesen lévő mamák képzésével kapcsolatban.

Én ezt a kört szeretném további konkrét célcsoportok megnevezésével bővíteni és konkretizálni. Ezért nyújtottam be a 8. ajánlási pont alatt található indítványt, amelyik kifejezetten nevén nevezi azt a munkaerőpiacon hátrányos helyzetben lévő csoportot, amelyiket úgy szoktunk emlegetni, hogy 40 feletti korosztály. Azt gondolom, hogy nem érdemes, nem szükséges hosszabb fejtegetésbe fogni azzal kapcsolatban, hogy a 40 feletti korosztály milyen hátrányokat szenved el a munkaerőpiacon, akkor is, ha van állása még, de különösen akkor, hogyha az állását elveszti és munkanélkülivé válik.

Éppen ezért szükségét éreztük, hogy a foglalkoztatási törvény egy bekezdés erejéig térjen ki rájuk, nevesítve. Úgy fogalmaztam, hogy támogatható a munkaügyi központ által felajánlott vagy elfogadott képzése annak a személynek, aki a 40. életévét betöltötte, és foglalkoztatási biztonságát a képzésen való részvétel erősítheti. Ehhez a módosító indítványhoz kapcsolódik a 15., 16., 20. sorszám alatt található néhány további pontosító javaslat.

 

 

(Az elnöki széket dr. Wekler Ferenc, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

 

E mellett a csoport mellett még további két hátrányos helyzetű réteget szeretnénk nevesíteni a foglalkoztatási törvényben. A 10. pont alatt található az a javaslatom, javaslatunk - hiszen közösen Tardos Mártonnal és T. Asztalos Ildikóval nyújtottuk be ezeket a módosító indítványokat; a 10. pont alatt található az a szövegváltozat -, amelyik kitér a rokkantsági, illetve baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülőkre, azokra, akiknek ez az ellátása határozott idejű és nyugdíjjogosultságuk várhatóan fél éven belül meg fog szűnni. Azt gondolom, hogy megint csak nem szükséges indokolni, hogy mennyire hátrányos helyzetben vannak ők a munkaerőpiacon. (Folyamatos zaj.)

Végül: a 12. ajánlási sorszám alatt található egy olyan szövegváltozat, amelyik, azt gondolom, a munkaerőpiacon egyértelműen leghátrányosabb helyzetben lévőket próbálja megragadni. Úgy fogalmaztunk: támogatható a munkaügyi központ által felajánlott vagy elfogadott képzése annak a személynek, aki a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt nem töltötte be, munkaviszonyban nem áll, de munkanélküli-ellátásban nem részesül és a munkaerőpiacon hátrányos helyzetben lévő. Képviselőtársaim bizonyosan érzékelik, hogy itt tulajdonképpen azokról a munkanélküliekről van szó (Az elnök megkocogtatja a csengőt.), akik már a regisztrálásból is kikerülnek vagy kikerülhetnek.

A bizottsági vitában elhangzott, hogy tulajdonképpen azért nem szükséges újranevesíteni a köröket, mert a hatályos törvény megnevezi ezeket. Nos, én tényleg úgy érzem, hogy nem nevezi meg. A hatályos törvénynek a 14. § c) szakasza utal arra, hogy aki közhasznú munkavégzésben részt vesz és a képzésben való részvételt vállalja. Meggyőződésem, hogy az a megfogalmazás, amit mi javasoltunk képviselőtársaimmal, tágabb, egyértelműbb, beleérthetők azok is, akik munkanélküliként már nem regisztráltak, már a munkanélküli regisztrálásból kiesnek.

A 18. pont alatt található az a bizonyos módosító indítvány, ami az intenzív álláskeresés támogatásával kapcsolatos. Ezt a támogatást a jelenleg hatályos törvény csak a munkanélküliek számára fogalmazza meg egy rövid kiegészítő szakaszban, a 14/A. §-ban. Úgy gondoltuk képviselőtársaimmal, hogy az a bizonyos 40 feletti hátrányos helyzetű réteg a munkaerőpiacon nagyon jó lenne, fontos lenne, hogy támogatást kapjon az intenzív álláskereséshez abban az esetben, hogyha bizonyosan el fogja veszíteni a munkahelyét.

Nagy örömömre szolgált, hogy ezt a javaslatot az egészségügyi bizottság támogatta, és hogy olvashatom az ajánlásban, hogy nem az egészségügyi bizottság volt az egyetlen, illetve az előterjesztő képviselője is megosztottan nyilatkozott erről a kérdésről, volt olyan bizottság, több is, ahol támogatták a javaslatunkat.

Én abból indultam ki, hogy ha a munkaerő-piaci intézményrendszert, szervezeti rendszert át kívánja alakítani a kormány, és ezt többek között azért teszi, hogy a szolgáltatásokat erősítse a foglalkoztatás területén, akkor érdemes végignézni valamennyi, a hatályos törvényben kínált szolgáltatást, és végiggondolni, hogy vajon hogyan tudjuk bővíteni, hogyan tudjuk a 40 feletti korosztályra kiterjeszteni ezeket az eszközöket, ezt a segítségnyújtást. Az intenzív álláskeresés támogatása szerintem mindenképpen ilyen elem, ilyen eszköz, amibe bele kellene venni a nem munkanélkülieket.

Végül: a 19. §-ban található a vállalkozóvá válás elősegítése. A hatályos törvény úgy fogalmaz, hogy munkanélküliek vállalkozóvá válásának az elősegítéséről beszél. Azt gondoljuk, hogy a vállalkozóvá válást segíteni lehet, segíteni kell, segíteni érdemes abban a körben is, akik még éppen nem munkanélküliek, de bizonyos, hogy rövid időn belül, fél éven belül elveszítik a munkahelyüket, hogy ne a nagy szerencsétlenségbe zuhanjanak bele a munkából, hanem már ebben a stádiumban kapjanak valamilyen segítséget.

Ezek azok a fontos módosító indítványok, javaslatok, amiket meg akartam indokolni, és végül az utolsó: a 20. pontban található a bértámogatás kiegészítése. A bértámogatás is egy olyan aktív foglalkoztatáspolitikai eszköz, amivel az aktuális kormányzat a munkaadó foglalkoztatási kedvét, foglalkoztatási lehetőségét tudja ösztönözni. Nos, itt egy speciális szakaszban egy kicsit előnyösebb támogatási kínálatot, szolgáltatást kívánunk biztosítani azoknak a munkaadóknak, akik kifejezetten 40. életévet betöltött személlyel kívánják a munkaerő-problémájukat megoldani.

Köszönöm szépen a figyelmet, abban a reményben, hogy képviselőtársaim érdemben végiggondolják ezeket a javaslatokat, és a módosító indítványokról történő parlamenti szavazás során támogatni fogják. (Szórványos taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  375  Következő    Ülésnap adatai