Készült: 2024.09.20.04:04:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

320. ülésnap (2013.11.04.), 14. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Először is szeretném elmondani, hogy ez a kormányzat az antiszemitizmus ellen minden alkalommal fellépett, és sokkal hatékonyabban lépett föl, mint az ezt megelőző kormányok. Másrészt az is jól látszik aktuálpolitikai szempontból, hogy az MSZP-nek úgy kellett ez a téma, mint egy falat kenyér, hogy végre másról tudjon beszélni, mint a korábban számára nagyon kínos szobordöntő, fejrugdosó vagy pedig bajai választási csalási bizonyítékhamisítással kapcsolatban. Ehhez képest sokkal szívesebben térnek vissza erre a régi lemezükre.

Sohasem a jobboldal érdeke, tisztelt képviselő úr, hogy bármiféle szélsőséges vagy antiszemita hang felüsse a fejét Budapest utcáin vagy a politikai közbeszédben. Nyilván erre fogok még sok példát mondani önnek ebben az öt percben, nagyon sok intézkedést tettünk, jogszabályokkal is, egyedi döntésekkel is, hogy ez ne történhessen meg Budapest utcáin vagy a Parlament falain belül. Ugyanakkor jól látjuk, nemcsak most, hanem akár évtizedekkel korábban is, hogy mindig a baloldal számára nagyon jó alkalom volt akár Bácsfi Diána, akár a Magyar Gárda, akár a mostani antiszemita tüntetők, hogy összemossa a nagy jobboldali konzervatív tömböt és ezeket a szélsőjobboldali elemeket, miközben az egyik és a másik között óriási méretbeli és szemléletbeli különbség van.

Ezek a szélsőséges eszmék mindig csak a baloldal politikai érdekeit szolgálják azzal, hogy ezzel próbálja szalonképtelenné tenni a konzervatív, mérsékelt jobboldali politikai erőket, ezt a tömböt. Ezért láthatjuk mindig, hogy elsősorban akkor teremtődött tér akár Bácsfi Diána esetében, akár a Magyar Gárda esetében ezeknek a provokációknak, amikor baloldali kormány volt hatalmon. Amikor pedig jobboldali kormány volt hatalmon, visszaszorította ezeket. Ezért nincsenek nagy tömegű masírozások az elmúlt három évben Budapest utcáin, ezért születtek meg azok a jogszabályok, amelyek betiltottak mindenfajta, egyenruhás bűnözés keretében folytatott illegális tevékenységet.

Horthy Miklós személyével kapcsolatban mindig is vita lesz a magyar történészek között és a történelem iránt érdeklődők között. Az egyik álláspont lesz az, amit képviselő úr is kifejtett, akik azt mondják, hogy olyan időszakban születtek a zsidókat háttérbe szorító, a zsidók jogfosztásához hozzájáruló törvények, amikor Horthy Miklós volt Magyarország kormányzója. És lesz a másik történészi oldal álláspontja, akik mindig azt fogják mondani, hogy Horthy Miklósnak viszont nagyon nagy része volt abban, hogy százezerszámra menekültek meg zsidó honfitársaink a deportálástól, és ha nem Horthy Miklós lett volna a kormányzó, ha nemcsak '44. március 19-étől lett volna közvetlen náci német irányítás Magyarországon, akkor sokkal több zsidó honfitársunk esett volna áldozatul a II. világháború szörnyű rendszerének.

Ez a két történészi álláspont sohasem fog kompromisszumra jutni, és mindig is lesznek viták történészek között. De sohasem jó, ha ezek a viták utcai kiabálássá vagy erőszakos jelenetekké fajulnak. Nyilvánvalóan provokatív szándék volt a mögött, hogy ezt az ünnepséget és ezt az ellendemonstrációt megtartsák. Hiszen, ha jól tudom, korábban már állt ott egy szobor, csak gipszből volt, ebből hoztak létre most adományokkal egy bronzszobrot, és ennek avatását próbálták provokatív szándékkal megjeleníteni a hétvégén a médiában. Nyilvánvalóan lehet, hogy azért történt többek között, hogy a bontakozó új radikális jobboldali mozgalmakkal szemben a Jobbik ismételten meg tudja mutatni a radikális jobboldali és sokszor antiszemita oldalát és arcát, hogy így szerezze vissza ezeket a támogatóit. (Szilágyi György: Istentisztelet volt. Szabad vallásgyakorlás van. Gyűlölködők a másik oldalon voltak.)

De ez nagyon káros és az egész országnak elfogadhatatlan ténykedés. Nem történhet meg ilyen természetesen. És ha megnézi, tisztelt képviselő úr, hogy az elmúlt három esztendőben ki lépett föl ezekkel szemben: emlékezzen, amikor az élet menetével párhuzamosan "Adj gázt!" címmel akartak felvonulást tartani, akkor a kormány egyedi döntésével ezt betiltotta. Emlékszik arra, amikor a Zsidó Világkongresszus ellen provokáltak többen, heteken belül megszülettek az ítéletek. Emlékszik ön is a parlamentben arra a vitára, amikor törvényt hoztunk arra, hogy nem terjed ki a mentelmi jog, ha a parlamentben valaki közösség elleni izgatást, nemzeti jelkép megsértését vagy a nemzetiszocialista és kommunista rendszerek bűneinek nyilvános tagadása bűncselekményeket követi el. Ön is itt volt, amikor döntöttünk a holokauszt áldozatainak megemelt kiegészítő nyugdíjáról; ön is ismeri, hogy Wallenberg-emlékévet tartottunk; és ön is nagyon jól tudhatja, képviselő úr, hogy nemcsak Magyarország szintjén, hanem európai szinten is az emlékezésnek, a holokausztra való emlékezésnek és elítélésének Magyarország motorja volt.

(13.40)

Hiszen augusztus 23., a Molotov-Ribbentrop-paktum aláírásának évfordulója (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), magyar kezdeményezésre lett az Unióban a totális diktatúrák áldozatainak emléknapja.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai