Készült: 2024.05.04.09:34:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (1999.09.28.), 189. felszólalás
Felszólaló Dr. Járai Zsigmond
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:  Előző  189  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÁRAI ZSIGMOND pénzügyminiszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kormány a 2000. évi költségvetési törvényjavaslat kialakításakor figyelembe vette a nemzetgazdaság helyzetéből adódó lehetőségeket, és figyelembe vette a korábban elfogadott, agrárgazdaságra vonatkozó törvényeket is, amelyek szerint az Országgyűlés biztosítja azt, hogy a mezőgazdasági támogatásokra és vidékfejlesztésre a GDP növekedésénél nagyobb vagy reálértékben legalább ennek megfelelő összeg jusson. Ez szerepel a 2000. évi költségvetési támogatásokban.

Az agrárgazdaság támogatásai a GDP növekedési ütemét közel 4 százalékponttal meghaladóan növekednek. A 2000. évi törvényjavaslatban az agrárgazdasági támogatások növekedése 10 százalékkal haladja meg a kiadások átlagos növekedési ütemét és 6 százalékkal haladja meg az infláció maximális növekedési ütemét. A kormány tehát megtesz mindent, ami tőle telik, azért, hogy javítson az agrárgazdaság helyzetén, ugyanakkor nem tartja azt tarthatatlannak - ellentétben a képviselő úr felvetésével.

Egyrészt nem látunk abnormális folyamatokat az agrárgazdaságban. Kétségtelen, hogy a tavaly október-novemberi orosz válság és a korábbi kelet-európai piacok elvesztése súlyos nehézségeket okoz a mezőgazdasági termelők jó részének, ugyanakkor tájékoztatni szeretném a képviselő urat arról, hogy a mezőgazdasági felvásárlás volumene az év első hat hónapjában 6,6 százalékkal emelkedett, ezen belül az állattenyésztési termékeké 5,4 százalékkal, a növényi termékeké pedig 10,5 százalékkal. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium tehát mindent megtesz azért, hogy az elvesztett piacokat a felvásárlás növelésével is valamelyest kárpótolni tudja.

A mezőgazdasági termelői árak valóban csökkentek, illetve nem növekedtek az inflációnak megfelelő mértékben. Ez jórészt azért van, mert túltermelés, egy kínálati válság van a mezőgazdaságban az agrártermékek piacán. A felvásárlási árakat nyilvánvalóan a felvásárlás volumenének jelentős növekedése is befolyásolja.

Úgy vélem, hogy a kormányzat mindezeket a körülményeket figyelembe véve egyértelműen arra törekszik és törekedett, hogy azokat a gondokat, amelyeket a megállapodás kapcsán ön is felvet, minél inkább mérsékelni és megoldani tudja. Álláspontomat erősíti az a körülmény is, hogy az elemi károk miatt önhibájukon kívül nehéz helyzetbe jutott termelők részére a támogatási rendszer automatizmusa, részben rendkívüli intézkedések és ráfordítások útján igyekezett a kormány segítséget nyújtani.

Az agrárgazdaság helyzetének, azon belül a mezőgazdaság helyzetének javítása azonban olyan feladat, amelyet a kormányzatnak az érintettekkel közösen kell megoldania. A kormányzati oldalon a nemzetgazdaság anyagi lehetőségei határt szabnak a biztosítható költségvetési forrásoknak. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium feladata az, hogy a rendelkezésére álló forrásokat a szükséges céloknak legjobban megfelelően használja fel.

Úgy gondolom, hogy a mezőgazdasági válság rendezése a Földművelésügyi Minisztérium dolga. A miniszter úr aktívan dolgozott ezen az elmúlt évben is, és biztos vagyok benne, hogy aktívan fog dolgozni a következő időben is. Afelől sincs kétségem, hogy a miniszter úr sikeres lesz ezen a területen. (Taps az FKGP padsoraiban.)

Minden miniszternek joga van egyezményeket aláírni a tárcája nevében (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és ezt a saját költségvetési kerete terhére teszi, tehát a Torgyán miniszter úr által aláírt szerződést a kormány nyilvánvalóan be fogja tartani. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  189  Következő    Ülésnap adatai