Készült: 2024.05.01.23:22:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2018.10.30.), 122. felszólalás
Felszólaló Z. Kárpát Dániel (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:09


Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Államtitkár úrhoz fordulok a tekintetben, hogy a vita mikéntjét és továbbmenetét nagymértékben befolyásolná, ha eloszlatnánk néhány félreértést, és tisztáznának néhány vádat. Itt mind bizottsági, mind parlamenti szinten jellemző módon feltűnik az, hogy a foglalkoztatottságról szóló statisztikákat erőteljesen torzítják azok a kormánypárti kiszólások, amelyek a létrejött új munkahelyek számáról szólnak, viszont három tényezőt figyelmen kívül hagynak.Egyrészt a KSH módszertana, amely álláspontom szerint nem a legtökéletesebb a foglalkoztatás méréséhez, adott esetben már a havi egy óra munkát végzőket is ugyanazon a soron szerepelteti, mint azokat, akik 40-50-60 órában hetente ellátják hivatásukat, mondjuk, orvosként, ápolóként és a többi.

Éppen ezért a statisztikai módszertan tekintetében érdemes lenne egy tisztázást gyakorolniuk, hogy mit is értenek önök teljes értékű munkahely alatt, hiszen három tényezővel torzul a statisztika. Egyrészt nagy számban, tehát itt több ezres vagy akár tízezres mértékben diákmunkásokat számolnak bele a foglalkoztatottak körébe.

Másrészt nem tisztázott az, államtitkár úr, hogy a külföldre vándorolt magyarok közül hányan jelennek meg a hazai statisztikában továbbra is, hiszen nagyon sokan „nem papírozzák le” azt, hogy ők most külföldre távoztak, a tb-jogviszonyuk fennáll, az állandó lakhelyük fennáll, munkavégzést mégsem Magyarországon végeznek, tehát tisztázandó kérdés az, hogy ők melyik statisztikai soron, hova szerepeltetendők. Harmadsorban pedig érdemes lenne azt is tisztázni, hogy a közfoglalkoztatottak közül hányan szerepelnek azon kormányzati statisztikában, amely az újonnan létrejött munkahelyek számát összesíti.

Ily módon tehát bennünket nagyon érdekelnének azok a kimutatások, amelyek rendet tesznek ezekben a kérdésekben, és nem mondják azt, hogy Magyarországon 500 ezer vagy 600 ezer új munkahely jött létre 2010 óta, miközben ez a három torzító tényező ennek a számnak legalább a felét, de inkább egy kicsit többet azonnal elviszi.

Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai