Készült: 2024.09.25.21:17:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2002.11.19.),  11-19. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 11:28


Felszólalások:   7-10   11-19   19-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy az SZDSZ-képviselőcsoport nem kíván élni a napirend előtti felszólalás lehetőségével.

Tisztelt Képviselőtársaim! A mai ülésnapunkon Wekler Ferenc alelnök úr képviselőként fel kíván szólalni a Magyar Köztársaság 2003. évi költségvetéséről szóló törvényjavaslat vitája során. Ugyanakkor az Országgyűlés elnöke ma és a tárgyalás későbbi időszakaiban az ülés vezetésére is felkérte őt.

 

 

(9.30)

 

 

A Házszabály 19. § (3) bekezdése alapján az elnök képviselői felszólalása esetén ugyanazon ügy további tárgyalása során a vita és a szavazás lezárásáig csak akkor vezetheti az ülést, ha ahhoz az Országgyűlés hozzájárul.

Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, hozzájárul-e ahhoz, hogy az alelnök úr a további vita során vezethesse az Országgyűlés ülését. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége hozzájárult ahhoz, hogy az alelnök úr az előterjesztés tárgyalása és határozathozatala során az ülést vezethesse.

 

Tisztelt Országgyűlés! Most áttérünk az interpellációk, kérdések és azonnali kérdések tárgyalására.

Bóka István és Turi-Kovács Béla, a Fidesz képviselői, interpellációt nyújtottak be a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez: "A szocialisták privatizációs törekvései, avagy a Balatoni Halászati Rt. magánkézbe adásának súlyos problémái" címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező László Csaba pénzügyminiszter úr válaszol.

A képviselő urat illeti a szó - Turi-Kovács képviselő úr mondja el az interpellációt. Köszönöm.

 

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (Fidesz): Köszönöm, elnök úr, a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Eljött az igazság pillanata (Moraj és derültség a kormánypárti padsorokban.): a szocialisták által beterjesztett költségvetési törvény - sokan nevettek ezen már korábban is, de úgy gondolom, hogy önök lesznek az utolsók, akik ezen nevetni fognak (Derültség az ellenzéki sorokban.) - nagy hiányossága, hogy köszönő viszonyban nincs a beterjesztett költségvetés a szocialista ígéretekkel; itt van az igazság pillanata.

A Balatoni Halászati Rt. részvényeinek állam által birtokolt részét a szocialisták el kívánják adni. A Balaton környékén élő emberek nem értik, miként kerülhet magánkézbe egy olyan cég, amely óriási hatással van a Balaton ökológiájára, annak halállományéletére és a Balaton környékén élő emberekre. A Balatoni Halászati Rt.-t fontos állami kézben tartani, mert annak elsődleges feladata a haltelepítés, az állami halvagyon megőrzése és az ökológiai egyensúly fenntartása.

A polgári kormány korábban úgy döntött, hogy a piaci halászattal szemben a Balatonon a horgásznak kell elsőbbséget nyújtani, szóval a horgászni kívánó minden polgárnak. A kidolgozott koncepció alapján első számú célnak kell maradni annak, hogy a halászat-horgászat a tavon fennmaradhasson. A polgári kormány tervei szerint az rt.-n belül szétvált a piaci és a közhasznú tevékenység: a köz javát szolgáló tevékenységi kört állami vagy régiós forrásokból kívánták biztosítani; a piaci többletforrások segítségével történt volna a haltelepítés, a halőrzés, ami az egyik legfontosabb kérdés, és a környezetvédelmi szempontból igen fontos busahalászat is.

A polgári kormány az rt. részvényeinek többségét önkormányzati tulajdonba juttatta, ezzel bebizonyította, hogy fontos a Balaton-régió, és a csupasz üzleti érdekeken túl a Balaton érdekei is kiemelten fontosak a kormány számára. Az emberek most azt látják, hogy a szocialista kormány a Balatoni Halászati Rt.-t kizárólagosan pénztermelő vállalkozásként, nem utolsósorban vagyontermelő vállalkozásként értékeli; eladják, elkótyavetyélik az állami és önkormányzati tulajdonú részvénytársaságot. A Balaton környékén élő emberek és a hozzánk látogató turisták pontosan tudják, hogy a társaság tulajdonában nagy értékű ingatlanok találhatók, ezeket az ingatlanokat már jó néhányan kinézték önmaguknak.

Az önkormányzatok, a Balatonért élő emberek véleménye azonos a kérdésben: egy új közhasznú társaság kialakítására van szükség. Szeretnénk tehát, ha ez a társasági vagyon száz százalékban átkerülne oda, ahova illik: a közhasznú társasághoz. Mindenképpen meg kell kapni mintegy 300 millió forintot ahhoz, hogy a Balaton Fejlesztési Tanács külön forrásokból biztosítani tudja a legszükségesebbeket.

Tisztelt Miniszter Úr! A balatoni emberek pontosan emlékeznek még, hogy mi történt a Horn-kormány idejében. Félelmük azon tapasztalat okán sem kérdőjelezhető meg, hogy a szocialisták sokszor igen hátrányos helyzetbe hozták a térségben élő embereket. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Kérdéseim a következők:

A szocialisták mely érdekemberei kívánják rátenni a kezüket a Balatoni Halászati Rt.-re? Nevezzük meg őket! (Az elnök ismét csenget.) A balatoni emberek biztonságban érezhetik-e magukat, miniszter úr? (Taps az ellenzék soraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Burány Sándor államtitkár úrnak.

 

BURÁNY SÁNDOR pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr, a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! Elöljáróban engedje meg, hogy örömömet fejezzem ki afölött, hogy beadott írásbeli interpellációjához képest, ami több pontatlanságot és tárgyi tévedést is tartalmazott, a szóbeli változatban ezek egy részét korrigálta.

Ezzel együtt kijelenthetem, és kérem, hogy ezt fogadja el tőlem, hogy az ÁPV Rt. a Balatoni Halászati Részvénytársaság állami tulajdonban lévő részvényeit nem kívánja privatizálni. Ez az első tény.

A társaság további működésével kapcsolatos kidolgozott stratégiai koncepció tételesen tartalmazza az önök által felvetett valamennyi feladat állami tulajdonú, a Balaton vízfelületén működő közhasznú társaság keretei között történő megvalósítását. A koncepció alapján az önök által csak tervezett, de létre nem hozott közhasznú társaság feladatai konkrétan az alábbiak: állományszabályozó halászat a Balaton területén, például a busa esetében is; az állományszabályozó halászat keretében kiemelt halmennyiség hasznosítása, kezelése; horgásztatás; a balatoni nemes halállomány utánpótlása a horgászati fogáseredmények biztosítása érdekében; végül, de nem utolsósorban a betelepített halállomány őrzése.

A társasággal kapcsolatos szakmai elképzelések tartalmazzák továbbá a társaság átszervezését, a nem közhasznú funkciók leválasztását is annak érdekében, hogy a társaság jövőbeni közhasznú társasági formában történő működése átlátható és normatív úton a költségvetésből finanszírozható legyen. Megítélésem szerint ez biztosíthatja a Balaton mellett élő emberek számára a tó közfunkcióinak biztonságos, kiszámítható működtetését és a közhasznú társaság tevékenységének stabilitását.

Egyébként a vállalkozás helyzetéről csak annyit kívánok megjegyezni, mint azt nyilván a képviselő úr is tudja, hogy a Balatoni Halászati Rt. az elmúlt négy évben mintegy 430 millió forint veszteséget halmozott fel, melyet ebben az évben még további 200 millió forint veszteséggel told meg. A társaság működőképességét csak az ÁPV Rt. által biztosított folyamatos juttatások tartják fenn, mivel az önök által most követelt intézkedések az önök kormányzása idején, sajnálatos módon, de elmaradtak.

Ami pedig a Balaton Fejlesztési Tanács nevében - ha jól vettem ki a szavait - felajánlott 300 millió forinttal kapcsolatos, ez jól hangzik. Sajnálom, hogy a korábbi években mindössze 18 millió forinttal tudtak hozzájárulni a Balatonon a Halászati Rt. által végzett tevékenység finanszírozásához.

A konkrét kérdéseire a konkrét válaszaim ezek után a következők: 1. a társaság részvényeivel kapcsolatban nincsenek privatizációs elképzelések; 2. ebből következően érdekemberek sem tehetik rá semmire a kezüket.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen.

 

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (Fidesz): (Hangosítás nélkül.) Miniszter Úr! Ha az interpellációra egy válasz érkezett volna... (Zaj.)

ELNÖK: Megkérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e a miniszteri választ.

 

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (Fidesz): Elnézést kérek! Miniszter Úr! Ha egyetlen válasz érkezett volna öntől - azt sem tekintjük ugyan kőbe vésettnek -, hogy nem kívánják privatizálni a Halászati Rt.-t, akkor már megérte, hogy megkérdeztük. Mert mindig úgy kezdődik ez az ügy, hogy szétválasztjuk a közhasznú részt, és szétválasztjuk a gazdasági részt, és a közhasznú részt nem privatizáljuk, a gazdaságit meg igen.

Én úgy gondolom, hogy amit ön mondott, én úgy értelmezem - és mindig, újra és újra a fejükre fogjuk olvasni, ha nem így van -, hogy nem lesz privatizáció. Ehhez már csak egy dolog kell: nem visszamutogatni, hogy mennyi volt a forrás, mert hiszen nem engedtük ezt a Halászati Rt.-t korábban sem gazdasági csődbe kerülni; azért nem engedtük, még akkor sem, ha veszteség termelődött, mert szükség van rá a balatoni térségben, mert enélkül nem lehet megfogni a rapsickodást, mert enélkül nem lehet megvédeni a balatoni halállományt. Ezért azt várjuk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy önök is ugyanezt tegyék.

Válaszát nem tudom elfogadni. (Taps az ellenzék soraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Mivel a képviselő úr nem fogadta el a választ, megkérdezem az Országgyűlést, hogy elfogadja-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 168 igen, 108 nem szavazattal, tartózkodás nélkül a választ elfogadta.

 

 

(9.40)

 

 

Tisztelt Országgyűlés! Tóth Gyula, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a gazdasági és közlekedési miniszterhez: "Amikor egy kosárlabdacsapat is lesre futhat" címmel. (Folyamatos zaj.) Arra kérem a tisztelt Házat, hogy figyelemmel és csendben hallgassuk a képviselő úr felszólalását.

Öné a szó.

 




Felszólalások:   7-10   11-19   19-24      Ülésnap adatai