Készült: 2024.05.07.16:21:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

80. ülésnap (2003.06.17.), 108. felszólalás
Felszólaló Pál Tibor (MSZP)
Beosztás belügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 4:00


Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL TIBOR belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény 153. §-ának (3) bekezdésében foglalt kötelezettségnek megfelelően az európai uniós csatlakozás tárgyában 2003. április 12-én megtartott országos ügydöntő népszavazással kapcsolatos állami feladatok megszervezéséről és lebonyolításáról a következőkben számolunk be.

Az európai uniós népszavazás kapcsán a legfontosabb azt leszögezni, hogy a népszavazás az egész országban jogszerűen, a nemzetközi megítélés szerint is kimagasló színvonalon, a törvényes előírásoknak megfelelően, rendben zajlott le. Köszönhető ez annak, hogy a jogszabályok időben kihirdetésre kerültek, és a kiválóan felkészült választási igazgatás példaértékű szakmai tevékenységet végzett. Külön köszönöm annak a több mint 28 ezer köztisztviselőnek a munkáját, akik a választásokkal kapcsolatos feladataikat az Európai Unió mércéjével mérve is igen magas szinten, pontosan hajtották végre.

Tisztelt Országgyűlés! Nem beszélhetünk hagyományos eljárásról, hiszen a népszavazás jelentőségére tekintettel a tavalyi év decemberében az alkotmány módosításával a népszavazás időpontja és a feltett kérdés szövege az alaptörvényben került megfogalmazásra. Az alkotmány a népszavazás napját szombati napra tette. A szombati napon a vallási előírások miatt akadályoztatott választópolgárok szavazási lehetőségének megteremtése érdekében az Országgyűlés módosította a választási eljárásról szóló törvényt, így a szavazókörök zárása nem a hagyományosnak tekinthető 19 órai időpontban, hanem 21 órakor történt.

 

(17.10)

 

A későbbi zárás ellenére is az előzetes eredmények a korábbi választásoknál is hamarabb kerültek megállapításra, ezzel is öregbítve kifogástalanul működő választási rendszerünk hírnevét.

A népszavazás sikeres lebonyolításának egyik legfontosabb feltétele az ezúttal is kitűnően vizsgázó informatikai támogatás és az ezt működtető okmányirodai rendszer volt.

Az európai uniós népszavazás jelentősége, valamint annak a megszokottól eltérő időpontja miatt kiemelt szerepet kapott a választópolgárok és a média semleges tájékoztatása. Ennek középpontjában az európai uniós népszavazás speciális szabályai álltak, elsősorban annak ügydöntő jellege és sajátos eredménymegállapítása.

A tájékoztatás mindenre kiterjedő volt. Az interneten külön honlapot jelentettünk meg, érdeklődést felkeltő plakátokat készítettünk el, tizenhárom új választási füzetet adtunk ki a választási szervek felkészítésére és a lakosság tájékoztatására. Sajtótájékoztatót tartottunk a magyar és a külföldi újságírók részére, lakossági tájékoztatókat juttattunk el a polgárokhoz, reklámfilm és hanganyag készült. A központi, illetve a helyi választási információs szolgálatokhoz ismételten sok lakossági megkeresés érkezett.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az országos népszavazás lebonyolítása 3 milliárd 824 millió forintba került, ennyi állt rendelkezésre. A felhasznált összeg jogosságának ellenőrzését az Állami Számvevőszék megkezdte.

Kérem, hogy a beszámolót és a kiegészítést elfogadni szíveskedjenek. Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai