Készült: 2024.09.23.01:29:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (1998.11.04.), 370. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:  Előző  370  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Először is annyit szeretnék mondani, hogy gondolkoztam magamban, elmondjam-e azokat az érveket, amelyeket a kormánypárti képviselők most elmondhatnának Lendvai Ildikó képviselőtársam javaslataival szemben, és amelyeket én tudok (Lendvai Ildikó: Ne tedd!), meg amit az államtitkár úr is elmondhatna, ha megtenné azt az erőfeszítést, hogy érvel is a részletes vitában. De úgy gondoltam, hogy tekintettel az idő előrehaladott állapotára ezt a szívességet nem fogom megtenni, és csak a saját módosító indítványom mellett fogok érvelni, amely viszont elég fontosnak tűnik nekem.

Emellett módosító indítványom jelenleg illékony állapotban van, mert az első változatát már tegnap tárgyalta a költségvetési bizottság és a többi bizottság is, és ott az egyik kormánypárti képviselőtársunk, aki most éppen nincs jelen, olyan figyelemreméltó észrevételt tett hozzá, hogy megállapodtunk benne, abban a formájában visszavonom, és másik, megváltoztatott formában fogom benyújtani a holnapi második bizottsági ülésre - de a dolog lényege nem változott.

 

 

(21.30)

 

Arról van szó, hogy a benyújtott törvény, az egészségügyi hozzájárulásról szóló törvény kimondja, hogy nem kell megfizetni a tételes egészségügyi hozzájárulást annak az egyéni vállalkozónak, aki vállalkozói tevékenységét saját jogú nyugdíjasként folytatja.

Nem tudom, emlékeznek-e a tisztelt képviselőtársaim arra, hogy néhány héttel ezelőtt, amikor a nyugdíjemelés körüli vita éppen a tetőfokára hágott, a miniszterelnök úr tett egy elég figyelemre méltó bejelentést a televízió Híradójában mindenki szeme előtt, hogy viszont az egyéni vállalkozó nyugdíjasok mentesülnek az egészségügyi hozzájárulás alól. Nyilván azt gondolták, hogy ezzel máris visszahódították a nyugdíjasok rokonszenvét, legalábbis azokét a tehetős nyugdíjasokét a nyugdíjas-társadalomból, akiknek az egészségi állapota, felkészültsége, egyéb körülményei megengedik azt, hogy a nyugdíj mellett még egyéni vállalkozók is legyenek. Őket kiveszik az egészségügyi hozzájárulásból. Csak arra nem gondoltak, hogy ez csak a legrátermettebb, a legszerencsésebb nyugdíjasok köre, akik a nyugdíj melletti jövedelemszerzést egyéni vállalkozóként folytatják.

Ezzel szemben azok után a nyugdíjasok után, akik nem vállalkozóként, hanem munkavállalóként folytatnak aktív tevékenységet, bizony a munkáltatónak kell egészségügyi hozzájárulást fizetni, ami azt jelenti, hogy az egészségügyi hozzájárulás az ő foglalkoztatásukat bizony terheli. Vajon nem jelent ez egy semmivel meg nem alapozott különbségtételt nyugdíjas és nyugdíjas között? Én azt gondolom, tisztelt Országgyűlés, tisztelt államtitkár úr és tisztelt ellenzéki képviselők, akik jelen vannak, hogy jelent. Olyannyira jelent, tisztelt Országgyűlés, hogy ezt a bizottsági ülésen még a kormánypárti képviselők is, akik ott jelen voltak, elismerték.

Azt javasolom tehát, tisztelt Országgyűlés, tisztelt ellenzéki képviselők, akik jelen vannak, és tisztelt kormánypárti képviselők, akik majd a jegyzőkönyvből meg holnap a bizottsági ülésen megismerik módosító javaslatom módosított változatát, hogy a majdan elfogadandó törvényben ne szerepeljen ilyen különbségtétel nyugdíjas és nyugdíjas, vagy ha úgy tetszik, kereső tevékenységet végző nyugdíjas és kereső tevékenységet végző nyugdíjas között, hanem fogadja el az Országgyűlés, fogadja el a kormány, fogadja el a Pénzügyminisztérium azt a módosító javaslatot, amely az egészségügyi hozzájárulás alól minden kereső tevékenységet végző nyugdíjas, akár vállalkozó, akár nyugdíjasként, munkavállalóként tevékenykedő nyugdíjas munkáltatóját mentesíti.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  370  Következő    Ülésnap adatai