Készült: 2024.04.26.06:16:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (1998.11.04.), 191. felszólalás
Felszólaló Dr. Gógl Árpád (Fidesz)
Beosztás egészségügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:03


Felszólalások:  Előző  191  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Elnök Úr! Képviselőtársam! Szeptember 28-án keltezett az interpelláció, és elég hosszú idő telt el azóta. Így módon volt eljutni Egerbe, megtekinteni a környezetet is, és minden fellelhető dokumentumot áttekinteni. Azt gondolom, ez egy összetett kérdés, és ezzel nem mondok újat. Világosan kell látni azt, hogy ahol a daganatos betegségek a második legnagyobb halálok, ott egy adott mintában a többlet - ami ténylegesen azt jelenti, hogy 98 munkatárs közül öt halt meg emlőrákban, és három egyéb daganatban, azóta ismerem a két további esetet is -, nem biztos, hogy többlet. Ez lehet, hogy egy statisztikai hiba. A saját területemen, ha valaki morbiditási, mortalitási statisztikával foglalkozik, az pontosan tudja, hogy milyen mintahibák lehetnek a mintavételi hibából.

Az első, amit szeretnénk tisztázni, hogy ez valóban egy többlethalálozás-e, vagy sem. Erre indult meg a vizsgálat a saját időszakom alatt egy teljes felméréssel. A helyszíni tájékozódás alapján el kell mondanom, hogy valóban nem a legszabályosabb körülmények között üzemelt ott ez a sterilező, de hasonló módon üzemelt az országban nagyon sok helyen, sőt rosszabb körülmények között és ugyanilyen halmazati tényezőkkel.

 

 

(15.50)

 

 

Tehát hogy itt ténylegesen többlet daganat-előfordulásról van szó, ez az első tisztázandó. Ha ezt tisztáztuk, akkor kell megkeresni azt az okot, ami fölvethető.

Ön is említette, hogy néhány vizsgálatot elődeink már elvégeztek. Ezek közül lehet nemzetközi adatokra is hivatkozni, hiszen az etilénoxidos sterilizálás nemcsak Magyarországon folyt, hanem világszerte. Nem találtak összefüggést az emlődaganat előfordulása és az effajta sterilezés, sőt kísérletes körülmények között ezzel az anyaggal való terhelésnél sem. Ennek ellenére mint egy halmazati ok ez szerepet játszott.

Ön említette azt a statisztikai adatot, hogy a 29 főnél mit találtak. De nem említette ugyanennek a vizsgálatnak azt az adatát, hogy egyébként azoknál a kontrollcsoportként szereplő nővéreknél is jelentős volt a kromoszómaelváltozás az egri kórházban. Ez az, aminek alapján én fölvetettem, hogyha ez valóban igaz, hogy a populációnál nagyobb az onkogén kromoszóma előfordulása, illetve a torzulás-előfordulás, akkor kell lenni egy lokális oknak.

Kérdezte, hogy milyen vizsgálatok történtek. Az Országos Munka-egészségügyi Intézet általános toxikológiai terhelési vizsgálatot végzett, és csupán egy májfunkciós eredményben talált kórosat. Önök számára a gamma-gt nem biztos, hogy mond valamit - ez egy döntően alkoholos italok fogyasztásával összefüggő többletkárosodás. A sugárkárosodást vizsgálta a Joliot-Curie Intézet, és sem a gammasugárzásban, sem a radonterhelésben nem talált eltérést.

Azt gondolom, hogyha statisztikusan ez kimutatható, akkor igenis kötelességünk a térséget pontosan fölmérni, van-e munkahelyi összefüggés az előforduló emlőrákok között ebben az esetben. Azóta már bizonyos szennyezési-környezetszennyezési mérések történtek, de egy nagyon komplex vizsgálattal az okot tisztázni kötelezettségünk, mert nem hagyhatunk egy térséget bizonytalanságban.

Köszönöm, és kérem, fogadja el a válaszomat. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  191  Következő    Ülésnap adatai