Készült: 2024.09.19.09:10:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (1999.09.06.), 32. felszólalás
Felszólaló Kovács László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mi egy éve azt ígértük, hogy konstruktív ellenzéki magatartást fogunk tanúsítani, és egyértelművé tettük azt is, hogy ez mit jelent. Nem a kormány egyoldalú dicséretét, hanem támogatását minden esetben, ha olyat tesz, ami az ország érdekeit, a lakosság többségét szolgálja. Nem mi tehetünk arról, hogy e tekintetben a kormány ilyen kevés munkát adott nekünk. Azt is megmondtuk, hogy keményen fogjuk bírálni a kormányt, ha az ország, a lakosság többsége érdekeivel ellentétesen cselekszik, és e tekintetben sajnos bőven akadt tennivalónk.

(16.00)

A Szocialista Pártnak azonban nem szegték kedvét az elmúlt egy év keserű tapasztalatai. A parlamenti ciklus második évének kezdetén is ugyanezt ígérjük. Reméljük, hogy a kormány egy év után végre megemészti saját választási győzelmét, tudomásul veszi, hogy győzött, s feladata immár nem a bírálat, nevezetesen az előző kormány vagy az ellenzék bírálata, hanem a kormányzás. Sőt, tudomásul veszi azt is, hogy most őt bírálják.

Ez a parlamenti év a jelenlegi kormányzati ciklus félidejéig tart, ilyenkor már joggal várják el a választók egy nagy ellenzéki párttól, hogy alternatívát, választási lehetőséget kínáljon. A megoldások felmutatása szintén része a konstruktív ellenzéki szerepnek. Ha a kormánynak nem is, de az országnak biztosan jó, ha jobb válaszokat kínálunk, mint amilyen a kormány politikája.

A most kezdődő ülésszakon parlamenti munkánk középpontjába mi olyan kérdéseket kívánunk állítani, amelyek különösen fontosak az ország, az emberek szempontjából. Az egyik ilyen az agrárgazdaság helyzete, a vidék, a falu, a falun élők helyzetének javítása. Ehhez átfogó program kell, ennek végrehajtásához költségvetési források szükségesek, és szükség van a pénz felhasználásának áttekinthető, ellenőrizhető módjára. Mi ennek érdekében készek vagyunk nemzeti összefogásra. Mi ennek érdekében, ha kell, szükségesnek tartjuk újra összehívni a nemzeti agrárkerekasztalt. Szükségesnek tartjuk a visszatérést az 1997-ben közösen elfogadott törvény betűjéhez és szelleméhez.

A másik ilyen terület az egészségügy válságának feloldása, hiszen kórházcsődök fenyegetnek, hiszen hovatovább megfizethetetlen a gyógyszerek ára, és 400 százalék helyett csak 4 százalékos fizetésemelést kaptak az egészségügy dolgozói. Ehhez, az egészségügy helyzetének megoldásához is elképzelés és pénz kell - ha kell, egy nemzeti kerekasztal segítségével. Egy tízéves program kidolgozására van szükség. A kórházcsődök ellen például szerintünk nem megoldás az önkormányzati tulajdonú kórházak visszaállamosítása, ehelyett inkább egészségügyi célból normatív támogatást kellene kapniuk az önkormányzatoknak. Azt is szükségesnek tartanánk, hogy Magyarország európai uniós csatlakozásáig a nemzeti össztermék legalább 7 százalékát fordítsuk az egészségügy helyzetének javítására.

A harmadik ilyen terület a költségvetés, beleértve a bevételi oldalt jelentő adókról és járulékokról szóló törvénycsomagot is. Ellenzéki pártként a lehetőségeink természetesen korlátozottak, de szeretnénk két dolgot elérni. Az egyik az ideinél reálisabb költségvetés, amely reális bevételeket és indokolt kiadásokat tartalmaz. A másik az ideinél igazságosabb költségvetés, olyan költségvetés és ezen belül olyan bér-, jövedelem-, nyugdíj- és közteher-viselési politika, olyan családtámogatási rendszer, amely nem növeli tovább a különbségeket az életkörülményekben és az esélyekben.

Mi ezen dolgozunk, tisztelt kormányoldal, és nem valamiféle titkos kormánybuktató forgatókönyvön, nem az előre hozott választások kikényszerítésén gondolkodunk, hiszen előre hozott választásokat csak a kormány tud előidézni, ha valamiért alkalmatlanná válik a kormányzásra.

S végül szeretnék egy megjegyzést tenni. A miniszterelnök úr napirend előtti felszólalását követően több kormánypárti frakcióvezető is az általam elmondottakra reagált, noha a Házszabály előírásai szerint a miniszterelnök úrnak kellett volna válaszolniuk. Úgy gondolom, az elnök úrnak figyelmeztetnie kellett volna őket, hogy a miniszterelnök nem én vagyok, hanem Orbán Viktor. (Hegyi Gyula: Egyelőre!)

Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai