Készült: 2024.04.26.22:31:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2015.06.23.), 44. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:33


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az elektronikus közlekedési kártya használatára számos európai nagyvárosban már jól működő modelleket lehet látni, azonban a jelen előterjesztés szerint a kedvezmények igazolása miatt kötelezővé tett használat a hangoztatott fakultatív lehetőség elvével szembemegy. Tehát ez nem az a jónak tekinthető megoldás, ami másutt tapasztalható.

Az e-kártya közösségi közlekedésben való felhasználásával kapcsolatos egyes gyakorlati szabályok átvezetése helyénvaló. Ugyanakkor ezzel kapcsolatban a mögöttes tartalmat az elektronikus kártyát szabályozó törvény fogja majd rögzíteni, tehát szétválik, az most nem látszik, aminek látszani kellene. Annak szövege még meglehetősen képlékeny, a Törvényalkotási bizottság napirendjéről is lekerült, további kodifikációs munkálatokra való tekintettel. Tehát most meg akarja hozni a Ház egy egyébként helyes célt szolgáló törvénynek az egyik felét. Emiatt nehezen megítélhető, hogy az egész hogyan fog működni.

Az mindenképpen problémás, hogy az elektronikus kártya használatára kényszeríti az embereket, és így az egyébként helyes fakultatív használattal szemben a közlekedési kedvezmények igazolására kizárólag elektronikus közlekedési kártyával lenne mód, ami viszont közvetve kötelezővé teszi. Tehát úgy gondoljuk, hogy ez a technikai megoldás ellene megy az eredeti helyes fakultatív célnak.

Tehát mi azt javasoljuk a kormánynak, hogy ezen még dolgozzon, a kedvezményeket más módon, mondjuk, a kiváltásnál tegye ellenőrizhetővé, és aki nem akar elektronikus kártyát, mert idegen a használati szokásaitól, annak legyen mód hagyományos módon is a kedvezmények igénybevételére.

A másik része az előterjesztésnek: a párhuzamosságok megszüntetését célzó szabályok lehetővé teszik, hogy ha két település között a közösségi közlekedés bármely formában már biztosított, akkor egyéb, feltehetően átszállásmentes közvetlen, tehát még kényelmesebb és gyorsabb közlekedési szolgáltatást az állam külön nem akar finanszírozni, hanem az adott útvonal üzemeltetésére kizárólagos jogot adna egy privát szolgáltatónak, amely piaci alapon működne. Az állami menetdíj-támogatásra tehát nem lesz jogosult az egyéb igénybevevő, de cserébe versenytárs nélkül működhet az a cég, amely kijelölésre kerül az alternatív fuvaroztatásra. Azonban az indoklás megtévesztő, mivel lehetőség nyílna nem csupán kiemelt turisztikai központok közötti, hanem egyéb útvonalakon is az állami támogatás csökkentésére, praktikusan: megszüntetésére. Ott, ahol van vasúti közlekedés, ott már nem járhatna autóbusz is, vagy fordítva.

Az MSZP-frakció véleménye az, hogy a közösségi közlekedés igénybevételét nem szűkíteni, hanem bővíteni kellene. Tehát mind az igénybe vehető lehetőségek területén, mind az igénybevétel támogatása területén, tehát például a munkába járáshoz további kedvezményeket tartunk szükségesnek, akár a szolgáltató részéről, hogy legyenek biztosítottak kedvezményes, munkába járást szolgáló bérletek vagy viszonylati jegyek, illetve a kormányzat hozzon olyan törvényjavaslatot, ami más kedvezmény, mondjuk, adókedvezmény formájában a munkáltatók részéről lehetővé teszi vagy ösztönzi, hogy a dolgozója számára ingyenessé tegye vagy támogatottá tegye a munkába járáshoz szükséges közlekedési bérletet, jegyet.

Tehát az MSZP-frakció az előterjesztés több céljával egyetért, ugyanakkor rendezetlennek tartjuk a kedvezmények igénybevétele területén, hogy kötelezővé válik az elektronikus kártya, illetve kevésnek tartjuk azt a támogatást, amit a közösségi közlekedés igénybevevői a munkába járáshoz kapnak. Mindezeket javasoljuk a tárca figyelmébe. Ha azok is bekerülnek, ezek az ellentmondások tisztázásra kerülnek, nem szűkítik a közlekedési lehetőségeket, hanem bővítik, akkor támogatni fogjuk. Köszönöm, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai