Készült: 2024.09.23.06:10:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (1999.12.20.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Pintér Sándor
Beosztás belügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PINTÉR SÁNDOR belügyminiszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Szeretném tájékoztatni a tisztelt Házat, hogy előterjesztést tettem a Helyreállítási és Újjáépítési Tárcaközi Bizottság és megyei bizottságainak 1999. december 31-ei hatállyal történő megszüntetésére.

Valamennyien emlékszünk, hogy a Medárd-napot követően hatalmas esők zúdultak Magyarországra. A természeti csapások miatt 4141 főt kellett ideiglenesen elhelyezni, iskolák, óvodák, speciális létesítmények és lakóépületek károsodtak, dőltek össze. Közlekedési, árvízvédelmi létesítmények rongálódtak meg, mintegy 115 ezer hektárnyi területen semmisült meg a vetemény, több ezer állat hullott el.

A védekezés, a károk helyreállításának becsült költsége meghaladta a 33 milliárd forintot. A kormány, kötelezettségein felül 20 milliárd forinttal támogatta a védekezés és kárenyhítés költségeit, a feladatok tervezésére és szervezésére tárcaközi bizottságot hozott létre. A megyei feladatok szervezésére megyei bizottságok alakultak. A kárt szenvedett 1878 közintézményből a mai napig 1498 épület helyreállítása befejeződött. További 380 épületben a műszaki munkálatok befejezés előtt állnak, és az intézmények működése zavartalan. 28 840 károsodott lakóépületből 23 900 helyreállítása befejeződött. 5000 lakóépület helyreállításának műszaki készültsége 70-80 százalékos. Ezek a lakások is lakhatók, a befejező munkálatokra az önkormányzatok tartalékolták a pénzt. 160 fő elhelyezése még nem végleges. Ők jövőre fognak nagyobb, minőségileg sokkal jobb ház építéséhez, és van néhány személy, akinek a lakhatását önkormányzatok önkormányzati bérlakásban fogják biztosítani. A támogatásokhoz szükséges anyagi erőforrások rendelkezésre állnak.

Az állami utak kijavítását a kivitelezők határidőre elvégezték. Az önkormányzati tulajdonú utak, hidak helyreállítása ütemesen halad. Az állami vízvédelmi művek biztonsága eléri, helyenként lényegesen meghaladja a korábbi állapotot. Az országos közforgalmú vasúthálózaton megvalósult a teljes helyreállítás.

A kormány nevében ezúton is köszönetemet fejezem ki a természeti csapásokat elszenvedett települések lakosságának helytállásáért, fegyelmezett magatartásáért, a helyreállítási és újjáépítési bizottságoknak áldozatkész tevékenységükért. Külön is megköszönöm a magánszemélyek, a hazai és külföldi társadalmi, gazdálkodó és más szervezetek, a fegyveres szervek, a karitatív és más szervezetek segítségnyújtását.

A témának szomorú aktualitást ad a jelenlegi belvízi helyzet. Az elöntött területek nagysága sajnos ismét meghaladja a 112 ezer hektárt. Az ország 91 belvízvédelmi szakaszából 23-on első fokú, 19-en másodfokú készültség van, öt település harmadfokú, 30 másodfokú készültséget vár. Jelenleg 600 fő vesz részt a védekezésben. A problémákat jelenleg elsősorban az Országos Vízügyi Főigazgatóság és szervezetei kezelik. Tevékenységüket a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium látja el. A legfontosabb napi feladat a folyamatos szivattyúzás és a víz elvezetése.

Néhány nap múlva, 2000. január 1-jétől megalakul az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, amely átveszi a tárcaközi kormánybizottság szerepét; a jövőben tervezi, szervezi és irányítja a természeti csapások elleni védekezést. Természetesen nemcsak a kárelhárításban lesz feladata, hanem a helyreállításban is. Ezek a költségek előre nem tervezhetőek, de ígérni tudjuk, hogy a bajba jutottak, ahogy eddig is, a jövőben is számíthatnak a kormány segítségére és támogatására.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai