Készült: 2024.09.20.03:50:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

7. ülésnap (2010.05.26.), 165. felszólalás
Felszólaló Kara Ákos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:38


Felszólalások:  Előző  165  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARA ÁKOS (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Több mint 600 ezer regisztrált munkanélküli, súlyos megélhetési gondok sokak számára, napi megélhetési problémák az ország minden szegletében - mindannyian naponta találkozunk ezekkel a gondokkal.

Óriási mértékű, tehát 600 ezernél is több a regisztrált munkanélküliek és álláskeresők száma, és mellettük nagy számban vannak azok, akik - fogalmazzunk egyszerűen és tömören - rendezetlen és bizonytalan munkaviszonyban dolgoznak, amely kevés biztonságot ad számukra és családjuk számára. A munkanélküliség következtében jelentkező anyagi, létfenntartási és lelki tényezők súlyos terhet jelentenek az egyének, a családok számára. Ha a munka, a foglalkoztatás világát társadalmi szempontból is vizsgáljuk, akkor azt a közismert tényt is látjuk, hogy ma Magyarországon európai uniós összevetésben alacsony a foglalkoztatottság aránya. Mindezért helyes és szükségszerű, hogy A nemzeti együttműködés programjában a munka, a munka világa, az ezzel kapcsolatos kérdések jelentik az egyik fő hangsúlyt. Igen, ez kell hogy szerepeljen az egyik legfontosabb témaként, hiszen ez lehet majd a kiindulása, az alapja az elkövetkezendő időszak kormányzati intézkedéseinek.

Ha azt a kérdést tesszük fel, hogy mekkora a mindenkori kormánynak a mozgástere a foglalkoztatás bővítéséhez, akkor két választ adhatunk. Az első válasz a közösség, a társadalom, az ország számára nem a helyes, nem a helyénvaló, hanem a rossz válasz. Ez így hangzik: majd a piac eldönti, mire van szükség, majd a világgazdasági folyamatok alakítják a sorsunkat. És mi a helyes válasz? Mi az, ami jó irányba tudja fordítani az országot? Ha a gazdaságfejlesztés egyik központi céljának fogalmazzuk meg a munkahelyteremtést, ha ezt kedvező adózási feltételekkel tesszük, ha csökkentjük a bürokráciát, ha felesleges hatósági intézkedésekkel nem terheljük a munkaerőpiac szereplőit, ha a képzés, a szakképzés feltételeit az igényekhez, a megjelenő szükségletekhez igazítjuk, ha az álláskeresőket segítő intézményrendszert hatékonyabban működtetjük, illetve jól és helyesen fogalmazzuk meg az ország vállalkozásfejlesztési politikáját, akkor azt mondhatjuk, hogy igenis, van, lehet szerepe a munkaerőpiac pozitív befolyásolására a mindenkori kormánynak.

A benyújtott kormányprogram a választ ez utóbbiak szerint keresi, hiszen mindazt, amit az előbb felsoroltam, tartalmazza ez a program. A nemzeti együttműködés programja világosan megfogalmazza, hogy külön figyelem kell a 45 év felettiek, a pályakezdő fiatalok, a gyermekvállalás után újra munkát vállaló nők számára. Világosan megfogalmazza a szakképzés szükséges irányát, az átképzések jelentőségét. A cél az, hogy a munka, az értékteremtő munka segítségével az emberi méltóság megmaradhasson, az egyének, családok jövedelmi helyzete biztos hátteret tudjon nyújtani egyéni és közösségi céljaik megvalósításához.

Rövid és hosszú távú célokat egyaránt megfogalmaz a kormányprogram. Összességében a foglalkoztatottak létszámát növelni, bővíteni kell. Mindezt a közösségi gazdasági igényeknek megfelelő, rugalmas formában kell tenni. Ilyen szempontból például nyilván fontos, hogy a hamarosan hatványozott igénnyel jelentkező mezőgazdasági idénymunkából adminisztrációs, bürokratikus és jelentős anyagi terhek miatt ne maradjanak ki azok, akik számára ez jelenti a megélhetést az év ezen időszakában. Ez egy rövid távú, ha szabad így fogalmaznom, az ajtónkon most kopogtató feladat és cél, de természetesen vannak hosszabb távú célok, például a távmunkában, részmunkaidőben dolgozók foglalkoztatottsági számának növelésében.

Tisztelt Országgyűlés! Nemrégiben a választókerületem egyik településén, Abdán egy járműgyártással és mezőgazdasági gépgyártással foglalkozó vállalkozásnál jártam. A helyi település életében ez a cég fontos szerepet tölt be, hiszen hosszú évek óta működik ott, és sokak számára biztosít munkahelyet. Három problémát mondtak el, amely nehezíti a cég működését, sorrend szerint így hangzott. A legfontosabb probléma az, hogy nagyon kevés a megfelelő szakképzettségű munkaerő, aztán problémát jelent a hatalmas bürokrácia és a jelentős adóteher. Három olyan elem, amely nem újdonság egyetlen képviselőtársam számára sem, három olyan fontos felvetés, amely szerepel A nemzeti együttműködés programjában.

Úgy gondolom, hogy ez alapján ez a program majd válaszokat tud adni, és jó irányba tudja fordítani az országot. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  165  Következő    Ülésnap adatai