Készült: 2024.05.07.16:41:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

7. ülésnap (2010.05.26.), 125. felszólalás
Felszólaló Volner János (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:16


Felszólalások:  Előző  125  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Én a rendvédelem feladatkörét tekinteném át. Két fő csoport van a rendvédelmen belül, amivel foglalkozni szükséges, és ezek adják a feladat gerincét.

Az első a megélhetésinek nevezett bűnözés, a második pedig a korrupció. Először is, ha a megélhetési bűnözés történetét megnézzük a rendszerváltás után, akkor azt láthatjuk, hogy egy olyan problémahalmazról van szó, ami azért hatalmasodhatott el, és azért válhatott égető hétköznapi problémává most már egyre több magyarországi településen, mert az elmúlt húsz év politikája - és most szándékosan az elmúlt húsz évről és nem csak az elmúlt nyolc évről beszélek - nem foglalkozott ezzel. Folyamatosan a szőnyeg alá igyekezett söpörni ezt a kérdést, nem vett róla tudomást, amiről Magyarországon már mindenki tud a politikán kívül és a politikusokon kívül, nevezetesen arról, hogy Magyarországon létező fogalom a cigánybűnözés. A Nézőpont Intézetnek volt egy reprezentatív felmérése, a magyar polgárok 89 százaléka tud arról a dologról, amiről ebben a házban a Jobbik megérkezése előtt - legalábbis hivatalosan - a politikusok nem tudtak. Szeretnénk, ha egymás között mi, magyar emberek egy őszinte igazságbeszédet folytatnánk a jövőben, és őszintén beszélnénk azokról a problémákról is, amelyeket az elmúlt húsz évben önök, tisztelt fideszes képviselőtársaim, és önök, tisztelt MSZP-s képviselőtársaim, közösen söpörtek ez idáig a szőnyeg alá. Beszéljünk erről a problémáról, és beszéljünk a megoldásáról is!

Először is azt kell látnunk, hogy azért is hatalmasodhatott el a cigánybűnözés Magyarországon - de hívhatjuk ezt megélhetési bűnözésnek, ha önöknek ez így jobban tetszik -, mert senki ezzel a problémával nem foglalkozott, és olyan törvényeket hoztak folyamatosan, amelyek felmentették a különböző lopások elkövetőit az alól a büntetés alól, amit egyébként joggal, az emberek igazságérzetének megfelelő módon mért volna rájuk a törvények alapján a magyar bíróság.

Melyek is voltak ezek a lépcsőfokok? Ha a közös felelősséget említem, nincs nehéz dolgom, elég, ha arra gondolunk, hogy 1999-ben a Fidesz fogadott el olyan büntető törvénykönyvi módosítást, amely a szabálysértési értékhatárt az addigi 5 ezer forintról 10 ezer forintra emelte, magyarul megduplázta, és ezzel a megélhetési bűnözők egy részét nem bűnözőnek, csak egy megélhetési lopást elkövető szabálysértőnek titulálta. Ugyanezt a gyakorlatot folytatta önök után a Szocialista Párt is, 10 ezer forintról 20 ezer forintra emelte a szabálysértési értékhatárt, ilyen módon tehát azt kell hogy mondjam, hogy a felelősség közös, a megoldás is az kell hogy legyen, ugyanis a megélhetési bűnözés most már egyre több magyarországi települést gyakorlatilag maga alá temet.

A másik nagyon fontos halmaz, amivel foglalkoznunk kell, a korrupciós ügyek esete. A Szocialista Párt valósággal fuldoklik a korrupciós ügyekben, napról napra derülnek ki újabb esetek, de azt kell hogy mondjam, hogy olyan nagyon nagy különbséget nem mutatott a tényhalmaz, ami a rendelkezésünkre áll, a Fidesz kormányzása alatt sem.

Jelenleg a Transparency International a legnagyobb nemzetközi szervezet, amely a korrupció elterjedtségét szerte a világon méri, 90 országban egyébként saját tagszervezettel is rendelkezik, felállított ez a szervezet egy 1-10-ig terjedő skálát a korrupciós index mérésére. Ez a korrupció elterjedtségét, erősségét mutatja: minél nagyobb ez az érték, annál kisebb fokú a korrupció az adott országban, minél alacsonyabb ez az érték, annál magasabb.

(15.40)

Érdemes megnézni, hogy mi történt 2001-ben Magyarországon. 2001 volt a Fidesz-kormányzat utolsó teljes kormányzati éve, akkor ez a bizonyos korrupciós index 5,3 ponton állt, tavaly, a Szocialista Párt utolsó kormányzati évében 5,1 pont volt a korrupciós index az 1-től 10-ig terjedő skálán. Tehát, ha meg akarjuk vonni a mérleget, akkor bizony azt láthatjuk, hogy az 5,3 és az 5,1 pont között jottányi a különbség - gyakorlatilag nincs is -, most összesen arról van szó, hogy a szocialisták bűneire frissen emlékszünk, mert naponta derülnek ki manapság is ilyen esetek, a fideszes politikusok hasonló bűneire pedig már kevésbé, mert az idő eltemette őket. Most gyakorlatilag nincs erről szó, mint ahogy a mókus is csak egy patkány, de jobb a sajtója. Jelenleg ezeket az időket élhetjük.

Arra biztatnám a tisztelt képviselőtársaimat, hogy a bátorság a bűnözés elleni fellépésben ne fogyjon el önökből, menjenek végig ezen az úton, és akkor egészen biztosak lehetnek abban, hogy a Jobbik támogatni fogja önöket. Amiért ezt kénytelen vagyok elmondani: itt tartom a kezemben a Fidesz programjának két lapját. A 45. oldalon ebben még úgy fogalmaznak: "Sokan vannak, akik úgy érzik, hogy a szociális helyzet felmentést adhat a törvények tisztelete alól. Mi ezt soha nem fogadjuk el. Meggyőződésünk, hogy nem létezhet megélhetési bűnözés, anyagi helyzete miatt senki nem helyezheti magát a törvényeken kívül." Aztán, mire a 45. oldalról a 84. oldalra elértek, egy kicsit úgy tűnt, mintha elfogyott volna a bátorság, ott ugyanis már úgy fogalmaznak: "Könnyű belátni, hogy a nélkülöző ember nem tud igazságos lenni, mert a megélhetéséért küzd, s ha kell, másokat eltiporva keresi saját biztonságát. A biztonság megelőzi az igazságosságot, ma Magyarországon pedig súlyos hiány tapasztalható a biztonság terén is."

Kétségtelen, hogy az első mondattal, az első idézettel egyet tudunk érteni, a másikkal már kevésbé. Én azt remélem, hogy ha negyven oldal alatt el is fogyott a bátorság, négy év alatt majd nem fog önökből.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  125  Következő    Ülésnap adatai