Készült: 2024.09.20.06:18:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

139. ülésnap (2020.06.11.), 158. felszólalás
Felszólaló Potocskáné Kőrösi Anita (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 16:59


Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

POTOCSKÁNÉ KŐRÖSI ANITA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A tegnapi vezérszónoki felszólalásomban általánosságban érintettem a 2021. évi központi költségvetést, különös tekintettel az önkormányzatokat érintő változásokra, a megvonásokra, és nem véletlenül a bosszú költségvetésének tituláltam ezt a költségvetést.Most ebben a felszólalásomban lakóhelyemhez, a siófoki központú választókerülethez szeretnék egy kicsit visszamenni, és a Balatonhoz. Először a Balaton kapcsán az ott folyó tevékenységgel kapcsolatosan osztanám meg önökkel gondolataimat, amelyeknek, úgy gondolom, itt a költségvetési vitában igenis helye van.

A Balaton nemzeti kincsünk, a Balaton mindenkié  hangzanak ezek a szlogenek. De ez csak akkor jó, ha meg is töltjük tartalommal.

(20.10)

Önök ezt úgy teszik, hogy elveszik a Balatont az emberek elől, elveszik, mert néhány családnak játszották át az elmúlt időszakban már a szállodákat, kempingeket. Ha megnézzük, akár ott Siófok mellett van egy óriási, közel 50 hektáros terület, a Club Aliga Balatonvilágoson, amely a keleti medence egyik gyöngyszeme, oda is betették a lábukat. Elkezdődött a beruházás, és a kormányhű oligarchák megkezdték a terület behódítását, ezzel pedig elvették a teret az emberek elől, hiszen a munkagépek most is dolgoznak, az elkövetkezendő időszakban is dolgozni fognak.

Szomorú ezt mondani, hiszen ez a terület valóban megérdemelné azt, hogy olyan fejlesztések történjenek, amelyek nem egy kis körnek a fejlesztései, hanem mindannyiunké, minden magyaré, hiszen tudjuk, a Balaton mindenkié. De nemcsak ezt a területet kell említeni, hanem a kikötőket is, azokat a kikötőket, amelyeket önök szintén át kívánnak játszani a kormányhű oligarchákhoz. Mészáros és Tiborcz cégei folyamatosan, minden áldott nap azért dolgoznak, hogy hozzájuk kerüljenek ezek a kikötők.

Miért is van itt szó a költségvetési vitában ismételten a hajózásról, a balatoni hajózásról? A héten egyébként már felszólaltam ebben, azonnali kérdést intéztem az államtitkárhoz. Ugyanis a balatoni hajózás egy olyan érték, amit meg kell őriznünk.

Amikor a Balatoni Szövetség felemeli a hangját, és kongatja a vészharangot, hogy ne adják el a kikötőket, ne államosítsák a vitorláskikötőket, majd utána, nyilvánvalóan tudjuk, hogy a privatizáció fog következni, akkor azért meg kellene hallgatni ezeket a hangokat. Ugyanis a Balatoni Szövetség azokat az önkormányzatokat tömöríti, amelyeknek igenis ott helyben azért elég jó ismeretük van arról, hogy hogyan is kellene a Balaton mellett működni, hogyan lehetne a turisták számára még vonzóbbá tenni.

A Balatoni Szövetség nemcsak a Bahart esetében kongatja a vészharangot, hanem az úgynevezett üdülőhelyi támogatás kiegészítésének megvonása miatt is kongatja a harangot. Ugyanis 3-án megfogalmaztak Gulyás Gergely miniszter úrnak egy levelet, amelyben is tiltakoznak az ellen, hogy már a gépjárműadót elvették az önkormányzatoktól, már az iparűzési adó egyes részeire is rátenyereltek, az idegenforgalmi adó idén már nem szedhető be, de bevallást be kell adni, és majd pályázhatják ezt az üdülőhelyi kiegészítő díjat, ami egyébként minden beszedett forint idegenforgalmi adó után plusz egy forintot adna az önkormányzatnak. És akkor a 2021-es költségvetés vizsgálata során látjuk azt a mondatot, hogy ez most így kivezetésre kerül, ugyanis több mint 120 milliárd forint többlet működési támogatást kapnak az önkormányzatok, így erre az idegenforgalmi adó plusz kiegészítésre nincs is olyan szükség. 95 milliárd forint egyébként, ami ezzel kapcsolatosan a szolidaritási hozzájárulás adóerő-képesség csökkentése miatti megnövekedett négyszeres összeg, és az idegenforgalmiadó-kiegészítésnek a kivezetése miatt itt megjelenik a költségvetésben. (Sic!)

Tehát a lényeg, hogy ez is egy elvonás, mert tudjuk nagyon jól, hogy amíg az a rendszer volt, hogy ennél a kiegészítő támogatásnál egy forint után egy forintot te kapsz, a te településed, érdekelt vagy abban, hogy minél vonzóbbá tegyed a településedet, minél jobban dolgozz azért, hogy a vendégéjszakaszámod növekedjen, olyan turisztikai beruházásokat végezzél, úgy üzemeltesd a Balaton-partot.

Most meg majd mi történik? Nem adják ezt a kiegészítő támogatást, hanem majd valami úton-módon pályázhatnak az önkormányzatok, majd nyilván a szokásos rendszer szerint, hogy aki barát, annak többet, aki kevésbé barát, annak kevesebbet. De kevésbé lesznek érdekeltek az önkormányzatok azért, mert az idegenforgalmi adó az egy jelentős tétel, különösen a Balaton partján.

Nem olyan régen szólaltam fel ebben a témában, akkor egyébként az üdülőhelyi kiegészítő támogatásnak a csökkentéséről, most meg ugye, már sajnálatos módon az elvételéről beszélünk, ugyanis 2011-ben még másfél forintot adtak ennek a díjnak a kiegészítésére, majd 2017-ben csökkentették le egy forintra, és akkor látjuk, hogy itt 2020-ban már az idegenforgalmi elvétele miatt nem fognak tudni olyan összeghez jutni, és 2021-től pedig akkor ez már így nincsen.

A Balatoni Szövetség mint helyben dolgozó önkormányzatok szövetsége kongatja a vészharangot. Hogyan akarunk így turisztikát fejleszteni, és a GDP húzóágazatában dolgozó önkormányzatok? Nem csak a balatoni desztinációban érdekes ez a kérdés, az egész országban érdekes ez a kérdés, mert nem csak őket érinti. De tudjuk nagyon jól, hogy a GDP több mint 10 százalékát adja a turizmus. 2020-ban azért ez változni fog, ezt már most látjuk, sajnos a koronavírus-járvány visszavetette most a turisztikai ágazatot. De ez az elkövetkezendő időszakban, hogyha megfelelő turisztikai beruházások vannak, akkor fel fog azért lendülni.

Úgyhogy ez egy nagyon komoly kérdés, és bár tudjuk, hogy a legtöbb település, különösen a kistelepülések, kisfalvak, ugyan a falusi turizmus fejlődik, nagyon jól tudjuk, megtanultuk, szálláshelybővítés, egymillió forintot pályázhatnak. Azt már aztán zárójelben tegyük hozzá, hogy kiírják a pályázatot, aztán pár óra múlva már le is zárják, mert már olyan szinten megtelt, hogy már kiürült a forrás. Tehát ennek is van azért egy érdekes szösszenete, amire érdemes kitérni, hogy hogyan működik a pályázati rendszer önöknél. De ezt már megtanultuk az elmúlt tíz évben, ebben nincsen változás.

Úgyhogy bízunk benne, hogy egyszer majd felébrednek, hogy talán azokat az önkormányzatokat is kellene támogatni, ahol október 13-án azt mondták az emberek, hogy önökből nem kérnek. Nyilván nem kellene büntetni az ott lakó magyar embereket.

Tehát a Balaton bajban van, a Balatoni Szövetség önkormányzatai segélykiáltását szerettem volna most, ebben a felszólalásomban tolmácsolni, mert nem lehet azt megengedni, hogy ezzel az intézkedéssel egy újabb elvonást tegyenek. Ezzel kapcsolatosan természetesen a mai 16 órai időpontig egy módosító indítvánnyal éltem, és kértem, hogy ezt legalább, ha nem is megyünk vissza a 2011-es másfél forintra, legalább a tavalyi vagy idei évben érvényes egy forintot biztosítsák az önkormányzatok részére, deklaráltan, hiszen ezekből tudnak turisztikai fejlesztéseket elvégezni és beruházni.

És akkor már a Balaton után egy kicsit a Siófok központú választókerülettel kapcsolatosan szeretnék egy-két gondolatot megosztani. Nincs egyszerű esetben ez a választókerület, én nagyon jól tudom, hiszen van egy nagyon szép, egy gazdagnak titulált Balaton-parti szakasz, és van egy olyan része a választókerületnek, a 71 településből a zöme, amely attól távol, sajnos elég mostoha körülmények között van. Én szerettem volna olyan módosító indítványokat megfogalmazni a választókerülettel kapcsolatosan, amivel az ott élőket, az ott élők helyzetét tudom egy kicsit javítani.

Akkor először Siófok tekintetében ismertetném, hogy milyen két módosító javaslatot tettem. Nagyon régóta elvárás Siófokon, a siófokiaktól főleg, de az ott lévő turistáktól is az elkerülő út. Ezt már nagyon sokszor mondják, hogy mindig az elkerülő útról beszélünk, és a polgármester nem csinál semmit. De igenis, csinál, hiszen az előző ciklusban a képviselő-testület ki is jelölte a nyomvonalat. De önök sarcolják az önkormányzatokat, elveszik a bevételeket, majd azt várják el, hogy az önkormányzatok fejlesszenek. Nyilvánvalóan egy elkerülő utat most, jelen pillanatban aztán pláne nem tud az önkormányzat egymagában megcsinálni. Jelenleg is folyik a Sió-csatornának a rekonstrukciója, és hála istennek, hogy sikerült úgy megegyezni a kivitelezővel és a Viziggel, hogy majd készül egy olyan duzzasztó a Kiliti városrészben, amely majd alkalmas lesz az elkerülő út kiépítésének egy szakaszára.

Én azt gondolom, hogy ahhoz, hogy a már egyébként ténylegesen kijelölt útvonalon, nyomvonalon el tudjon indulni a beruházás, ahhoz szükséges egy forrás. Én ehhez nyújtottam be egy módosító javaslatot, mert ténylegesen olyan szinten bedugul a város a nyári idegenforgalmi szezonban, ami elviselhetetlen, és a szennyezésről, a légszennyezésről már ne is beszéljünk.

Siófoknak egy másik fontos területe, amellyel kapcsolatosan módosító indítványt nyújtottam be, az ipari park.

(20.20)

Mindenki nagyon jól tudja, hogy nem lehet, hogy egy település csak egy lábon álljon. Tudjuk, hogy Siófok turisztikailag nagyon fontos szereplő, de ipari parkot is jó lenne végre kialakítani. Ebben egyébként a város már a Településfejlesztési Operatív Programból nyert forrást. Ezt egyébként nagyon köszönjük, hiszen ez egy lába lehet ezen ipari park kialakításának. De hát mi történt azóta? Évek teltek el, az a forrás nemhogy nem elég, hanem ha a város szeretné megcsinálni ezt az ipari parkot, igencsak hitelt kellene felvenni, mert önerőből ezt nem tudja megtenni. Az, hogy egy város most ilyen nagy mértékű hitelbe verje magát, nem gondolnám, hogy szerencsés és támogatandó ötlet, úgyhogy ezért nyújtottam be, hogy az ipari parkkal kapcsolatosan az önerő biztosítására a kormány nyújtson segítséget.

A választókerületben Zamárdi város tekintetében egy nagyon pozitív kezdeményezést kezdtek el, ugyanis egy úgynevezett fecskeprogramot fognak elindítani, amely arról szól, hogy szeretnék vonzóvá tenni a fiatalok számára a települést, és ehhez kedvezményesen telkeket szeretnének biztosítani, ehhez egyébként a Szent István utca déli oldalán szeretnék rendezni a területet. Ehhez nyújtottam be egy módosító javaslatot. Biztosítsunk ehhez forrást, minél előbb tudják megcsinálni, hiszen nagyon fontos, hogy ne csak a turistáknak legyen vonzó Zamárdi, hanem az ott élők is jól érezzék magukat, és különösen érkezzenek fiatalok a városba.

A következő város  összesen öt város van a választókerületben  Balatonföldvár. Balatonföldvárnak az az érdekessége, hogy ott egyébként most a kikötővel kapcsolatosan van egy lakossági felháborodás. Nyilvánvalóan én ezt is nyomon követem, és igyekszem minden segítséget megadni, hogy tudjuk, hogy melyik beruházásnak hol van a helye a balatonföldvári területen. Van egy olyan elképzelés, amit én maximálisan tudok támogatni, ez pedig a Kvassay sétány beruházása, ugyanis szintén nagyon fontos, hogy olyan beruházások, turisztikai fejlesztések történjenek, amelyek vonzóvá teszik, és hogy még jobban kedvező legyen a turistáknak, úgyhogy ezzel kapcsolatosan éltem módosító indítvánnyal.

Ez itt a Balaton-part. Azt gondolom, valóban a turisztikai és egyéb más fejlesztések fontosak. Ha már lejjebb megyünk a választókerületben, akkor elérkezünk Tab városához. Ott van az egyik legnagyobb munkáltató egyébként a választókerületben, és ez az a terület, ahonnan a környező településekre nagyon sokan ingáznak, ugyanis amit Tabon kitűztek célul, az bérlakások építése, hogy szintén vonzóvá tegyék a települést, és nyilván a munkavégzés miatt is ez nagyon fontos lenne. Ezzel kapcsolatosan nyújtottam be módosító indítványt, mert nagyon fontosnak gondolom, hogy ott a lakhatást is biztosítsák.

Még egy település van, Igal városa. Igal a fürdőhelyéről, a gyógyvizéről híres. Ott pedig a kempinget is szeretnék fejleszteni, úgyhogy a kemping létesítményeinek a fejlesztéséhez nyújtottam be módosító indítványt.

Ezeket az indítványokat a Gazdasági bizottsághoz nyújtottam be, és nem azért, mert nem tudom, hogy a Költségvetési bizottságnál lenne jobb helyen, csak a választókerület kormánypárti képviselője, Witzmann Mihály képviselőtársam a Gazdasági bizottság tagja, és én nagyon bízom benne, hogy a jövő heti vitában, ami majd  ha jól emlékszem  16-án lesz a Gazdasági bizottságban, majd ő is fogja tudni támogatni ezeket a módosító indítványokat. Úgy gondolom, hogy ez a választókerület érdeke, hogy a városokat fejlesszük, és ezzel a környező települések is fejlődhetnek. Természetesen ki kell azt is hangsúlyozni, hogy nemcsak a városokat, de a kisebb településeket is kell fejleszteni, ott meg leginkább infrastrukturális beruházásokra van szükség. Utakkal, járdákkal és csapadékvíz-elvezetéssel kapcsolatban nyújtottam be módosító indítványokat, pontosan azért, hogy ezekre a legalapvetőbb infrastrukturális beruházásokra legalább valamennyi kis forrás érkezzen. Tudjuk, van a „Magyar falu” program és számtalan program, de tessék már belátni, hogy azok a források is kevesek, és addig, amíg kormánypropagandára van majdnem 24 milliárd forint, akkor tegyünk már oda pár településre még egypár tízmillió forintot, és sokkal élhetőbb lesz az embereknek. Attól, hogy kék plakátokkal tele van plakátolva az ország, attól nem lesz jobb senkinek. De ha jó körülmények között tudnak az úton, a járdán végigsétálni, akkor azzal ők is sokkal jobban fogják érezni magukat.

Bízom benne, hogy akár a vezérszónoki felszólalásomban elmondottak, akár a most elmondottak alapján el fogják tudni fogadni ezeket a módosító indítványokat a következőkben, akár a bizottsági szakaszban és majd a végszavazásnál, hiszen mindannyiunk érdeke az, hogy a magyar emberek, honfitársaink még jobban éljenek.

Hogy az önkormányzatokkal meg mit művelnek, azt pedig a vezérszónoki felszólalásomban elmondtam, és még mindig úgy gondolom, hogy felháborító, és igen, ez a bosszú költségvetése. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP és a DK soraiból.)




Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai