Készült: 2024.09.24.00:45:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2000.10.19.), 294. felszólalás
Felszólaló Dr. Frajna Imre (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:30


Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FRAJNA IMRE (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Sajnos, két percben nem fogom tudni megvitatni Göndör képviselő úrral, hogy mennyire érdemes és hol érdemes a piaci eszközöket az egészségügyi ellátórendszerbe telepíteni; nincs köztünk alapvetően nagy vita. Azt gondolom, hogy többek között az ellátórendszer kifosztottsága annak köszönhető, hogy egy piaci környezet közepén van egymagában, anélkül, hogy bármi védekezési eszköze lenne a piaci technikákkal szemben.

Azt kell mondanom, hogy - bár Göndör képviselő úr csak betegként szembesül ezekkel a problémákkal - olyan dilemmát feszegetett a technikai lehetőségek határán, amivel minden egyes, nálunk sokkal gazdagabb ország folyamatosan szembesül; senki nem képes finanszírozni a technológiai fejlődést olyan körűen, ahogy ezt szeretné. Az, amit felvetett, hogy a megfelelő eszközpark a megfelelő helyen legyen biztosítva, ezt a megfelelő minimumrendeletekben szükséges szabályozni, s ez azért többé-kevésbé megtörtént.

A betegek panasza a gyógyszerár változására. Az elmúlt két évben egyetlenegyszer volt támogatásváltozás, úgyhogy olyan tömeges panasz, olyan tömeges frekvenciával panasz ezzel nem nagyon fordulhatott elő.

Az új originális szerekre azt kell mondanom, hogy a gyógyszerpiac egy furcsa dolog. Szóval rengeteg pénzbe kerül kifejleszteni egy új molekulát, aztán az vagy tudományos áttörés lesz és jelentős javulást hoz a betegségben, vagy éppen csak jobb lesz, mint a már piacon lévő szer. De ettől függetlenül a ráköltött pénz ugyanannyi lesz mind a két szerre, és teljesen érthető üzleti okokból mind a kétfajta típusú molekulát megpróbálja a gyógyszergyár eladni.

Azt gondolom, hogy a nehézség itt a szelektálásnál van, mert ha a gyártó anyagait olvasgatja az ember, akkor minden szer úgy néz ki, mintha a megváltást hozná meg, egyébként ha ezt ennél függetlenebb forrásokból keressük, akkor a szereknek sajnos csak a töredéke ilyen. Egyébként egyetértek, ezeket a szereket be kell fogadnunk a terápiába; a drága, de alig hatásosabb szereket kell valahogy árcsökkentésre kényszerítenünk vagy távol tartanunk.

A generikumok: azt gondolom, az, hogy húsz generikumot támogatunk, a fix támogatás következtében nem okoz többletkiadást; ez választékbővítés a beteg részére. Ugyanannyiba kerül nekünk a kétszer annyiba kerülő generikum is; ha a beteg ragaszkodik hozzá, és a különbséget ő hajlandó megfizetni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), eddig az volt az álláspontunk, hogy ezt nem korlátozzuk.

 




Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai