Készült: 2024.09.21.16:17:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2009.03.17.), 2. felszólalás
Felszólaló Herényi Károly (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Urak! Nincs új a nap alatt; parlamenti jegyzőkönyvekből, újsághírekből, kommentárokból fogok idézni. Az idézetek egy világválsággal küzdő ország kormányának és ellenzékének aktivitásáról szólnak.

Első: "A válság kiéleződése olyan állapotra vezetett - mondta a miniszterelnök -, amelyre nincs példa a modern gazdaságtörténelemben." "Az államháztartás egyensúlyának helyreállítása után a kormány minden igyekezetét a valuta árfolyamának fenntartására és a magángazdaság szanálására fordítja." - írta a Népszava. "Az ország a leggyorsabban alkalmazkodott a helyzethez, mint más államok, gyorsabban. A kormány volt az első Európában, amely pénzügyi helyreigazításokkal népszerűtlenné tette magát, de megoldotta a nagyobb problémákat."

A legnagyobb ellenzéki pártot a helyzet súlyossága arra ösztönözte, hogy mindent vessen be a kormány ellen. A központi bank volt elnöke kétségbe vonta a nemzeti valutáról szóló heti jelentések hitelességét. A nehéz helyzetre tekintettel a kormánypárt megszavazta a szociális juttatásokat és a nyugdíjakat lefaragó indítványt. A legnagyobb ellenzéki párt ezt úgy értelmezte, hogy a kormány csupán gyötörni akarja az embereket. A kormány lehetőséget kínált az ellenzéki módosító javaslatok befogadására. Az ellenzéki párt válasza másik indítvány volt: a ház azonnali feloszlatása és előrehozott, új választások kiírása. - ez is a Népszavából való idézet.

A kormány azzal vádolta a legnagyobb ellenzéki pártot, hogy nincs semmiféle programja, ez a tábor csak a hatalmat akarja. A vád nem volt igaz, az ellenzék vezére válaszolt a szerinte fő kérdésre: ki a felelős a kialakult helyzetért? Az iparosok szövetsége előtt leszögezte: "A nyomort nem a világválság okozza, hanem az, hogy a vezetők nem törődnek a nép létérdekeivel."

Ne tévesszék meg önöket ezek az idézetek, ezek nem a mai magyar valóságot idézik, ezek nem a magyar parlamentben hangoztak el. A helyszín egész más, Németország, az időpont is egészen más, 1931-1932, a világválság ideje. Az idézett lapok: a Népszava 1931-ben, a Magyar Hírlap '32-ben megjelent száma. A helyszín a német birodalmi gyűlés. Döbbenetes a hasonlóság, de folytatom.

Amikor a Ház feloszlatására tett javaslatot a legnagyobb ellenzéki párt, a Reichstag képviselői 320 nem szavazattal ezt elutasították, erre a felháborodott képviselők kivonultak az ülésteremtől. A nemzeti szocialisták dühösen támadták Groener belügyminisztert, aki megelégelte a lakosságot megfélemlítő gárda, az SA masírozását a német városokban. Göring szerint: a kormány az SA leszerelésével a német nép szabadságát akarja leszerelni. A Pesti Napló 1932. május 11-én megírta, mivel indokolja az SA az akcióit: "A keleti határok mentén lengyel támadást várnak, ennek elhárítása érdekében folytattak harcszerű készülődéseket." Mintha a Magyar Gárdát hallanánk a szlovákiai támadások kivédéséről.

A doktriner demokraták pedig konzekvensen ragaszkodtak a rögeszméjükhöz: "a demokrácia ellenségeit nem szabad megfosztani attól a joguktól, hogy szétverjék a demokráciát". "Ha jogszerűen hatalomra kerülünk - mondták -, mi fogjuk megmondani, hogy mi a jogszerű." Amikor a nemzeti szocialisták számára a csoportos kivonulás és az ordítozás már nem volt elég, a frakció négy tagja megvert egy újságírót a Reichstag folyosóján. A házelnök válaszul 30 ülésről eltiltotta őket. Nem vonultak ki, kordon vette körül a Reichstag épületét, és ezeknek a képviselőknek eszébe sem jutott a kordon elbontása, hiszen megúszhatták volna büntetlenül.

Néhány szót a címről: Ingmar Bergman kitűnő filmje, a "Kígyótojás" a '20-as évek Németországát idézi, amikor ugyanúgy nem tudták a jó szándékú német fiatalok a kezdeti politikai szándékokat megkülönböztetni egymástól, ahogy nem lehet megkülönböztetni a kezdeti stádiumban a tyúktojást a kígyótojástól.

Én azt kívánom minden magyarnak, minden magyar, tisztességgel, felelősséggel gondolkodó állampolgárnak, hogy legyen elég bölcsessége, tudása, hogy meg tudja különböztetni a kígyótojást a tyúktojástól, mert ez a nemzet legfontosabb érdeke.

Köszönöm szépen figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai