Készült: 2024.04.26.05:53:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2003.10.20.), 67. felszólalás
Felszólaló Dr. Pósán László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:58


Felszólalások:  Előző  67  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PÓSÁN LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Ház! A tavaszi ülésszak vége az oktatási tárca botrányaitól volt hangos. Vegyük sorra azokat az ügyeket, amelyek felháborították a közvéleményt!

Magyar Bálint egy világcég költségén az Egyesült Államokba utazott, és ott több mint 100 ezer dollár értékben, közbeszerzés nélkül szerződést írt alá. (Zaj, felzúdulás az MSZP soraiban.) Miután az ügy napfényre került, gyorsan körlevelet adott ki, hogy attól kezdve erkölcstelen beszállítók pénzén utazgatni, ajándékot elfogadni. Az ő útja még nem volt az.

Négy munkatársa a Sulinet-szolgáltatást nyújtó cég tulajdonosának balatoni szállodájában töltött egy hétvégét. Magyar Bálint kijelentette, hogy a rajtakapott kollégáinak semmi köze a Sulinethez. Hogy, hogy nem, a négyből kettő távozni kényszerült. Nehezen hihető, hogy a miniszter úr nem tudott arról, min dolgoznak kollégái.

A Sulinet-pályázat sem volt mentes a visszásságoktól. A pályázatot úgy írták ki, hogy csak a már említett üdültető cég tudott rajta elindulni, s meg is nyerte volna, ha a Közbeszerzési Döntőbizottság nem semmisíti meg. Ugyanígy járt el az elsőfokú bíróság is. Az eljárás megsemmisítése után az Oktatási Minisztérium a már említett üdültető céggel írt alá egy szerződést, ami a tárca saját közleménye szerint is napi egymillió forint veszteséget okoz.

 

 

(15.20)

 

Ezt az egymillió forintot azóta is fizetik a magyar adófizetők. Ennyit a takarékos államról.

A szakiskolai program kommunikációs feladataira merő véletlenségből egy olyan cég bizonyult alkalmasnak, amely korábban soha nem foglalkozott píárral, tevékenységi körében sem szerepelt, ám tulajdonosi köre baráti szálakkal kötődött a helyettes államtitkár családjához. A dolog kiszivárgott, az államtitkár távozni kényszerült, de minden más érintett a helyén maradt, és a szóban forgó cég azóta is az oktatási tárca környékén szorgoskodik.

Az Oktatási Minisztérium ugyanazon gyártó három szállítójától kért ajánlatot az oktatási intézmények vírusirtókkal történő ellátására. Vírusirtót azonban számos cég gyárt, ezért a szállítók helyett inkább a gyártók versenyeztetése jelenthette volna a közpénzek takarékos és célszerű felhasználását. A győztes szállító cég ajánlata ugyanis - minő véletlen - megegyezik a rendelkezésre álló keretösszeggel. Ennyit az üvegzsebprogramról.

Az Oktatási Minisztérium idei első félévének mérlege: egy államtitkárt, két miniszteri biztost és több informatikust áldoztak be, védve a királyt és a királynőt. Politikai felelősséget, egyéb felelősséget a szívességből nyaraló kabinetfőnök figyelmeztetésén kívül azóta sem állapítottak meg.

Kérdezem ezért: mely ügyekben indított vizsgálatot a miniszter úr? Dátum szerint mikor indultak és mikor zárultak le ezek a vizsgálatok? Kik folytatták le a vizsgálatokat? Mit állapítottak meg a vizsgálatok, és milyen következtetésre jutott a miniszter úr a vizsgálatokból, ha voltak ilyenek?

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  67  Következő    Ülésnap adatai