Készült: 2024.04.26.13:35:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2006.11.21.), 186. felszólalás
Felszólaló Dr. Nyul István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:26


Felszólalások:  Előző  186  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NYUL ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Igazán írásos anyaggal készültem, de azt hiszem, hogy rövidre fogva el tudom mondani a mondanivalómat így is. Azt hiszem, azt mindannyian tudjuk, hogy a konvergenciaprogram részét képezheti ez a dolog, de azt is tudjuk, hogy ma Magyarországon 150 ezer ember dolgozik ilyen munkakörben. Azt is tudjuk, hogy az idő végezetéig nyilván nem lesz ez a 150 ezer ember így foglalkoztatva, ez nem is lehet cél. A munkakörülményeket meg kell változtatni. Nyilvánvalóan új foglalkozások lépnek be, új veszélyeztetettséggel léphetnek be. Úgy gondolom, az egészségvédelmi rendszabályokat mindenképpen fokozni kell.

Van a törvényjavaslatban egy olyan kitétel, hogy a Nyugdíj-biztosítási Alapnak lesz olyan lehetősége, hogy a foglalkoztatónak, a munkáltatónak a munkakörülményeit is tudja ellenőrizni, és felül tudja bírálni azt, hogy valójában milyen körülmények között dolgozik az ott dolgozó ember. És természetesen jogköradottsága lesz az is, hogy az ágazati minisztériummal együtt meghatározza azt, hogy az a munkakör korkedvezményre jogosít-e vagy nem, és a munkáltatóval szemben kötelezheti a munkáltatót arra, hogy igen, annak minősíti, és annak megfelelően a járadékot is be fogja ott "vasalni". De kétségtelenül, aki ilyen munkakörben foglalkoztat embereket, azokat a terheket igenis ő vegye át, és ő vigye tovább. És az az egy év arra szolgál, amikor a költségvetés veszi át a munkáltatóktól ezeket a terheket, hogy felkészüljenek az újabb feladatokra.

Aki üzemorvosként dolgozott, és én dolgozom ma is, tudom azt, hogy milyen munkakörülmények között dolgoznak emberek kohászati üzemben. Azokat a viszonyokat, körülményeket sok év alatt sikerült nagyon jó irányba vinni, olyan munkavédelmi előírásokat bevezetni sok év alatt, ami a legkisebb kockázatot jelenti az emberek egészségére nézve, és ilyen úton kell tovább járnunk, mind a környezeti ártalmat csökkentve, mind pedig az ember egészségi ártalmait csökkentve. Viszont ehhez megfelelő, nemcsak egyéni védekezőeszközökre van szükség, hanem megfelelő kontrollrendszerre is szükség van. Valóban van egy olyan terv, hogy az ÁNTSZ-től átkerül a szociális és munkaügyi tárcához ez a rész. Gondolom, miután a munkavédelmi részét ma sem az egészségügy végzi, hanem a gazdasági tárca foglalkozik vele, egységesen, egy kézbe véve talán hatékonyan tudja majd ezt a tevékenységet folytatni.

Hosszú távon biztos vagyok abban, nekünk az a célunk, hogy az ilyen munkahelyeken dolgozó emberek egészségét mindenképpen óvjuk. Nem az a cél, hogy a munkahelyek szűnjenek meg egyértelműen, hiszen ilyen nehéz munkakörülmények között dolgozó emberek vannak, lesznek is, ilyen munkahelyek lesznek is, bár a pékséget illetően ma már olyan automata pékségek vannak, hogy a hagyományos, régi, lapátos pékműhelyektől már el lehet tekinteni sok esetben. Bízom benne, hogy nagyon sok munkahelyen ezt az utat fogjuk tudni járni. Azt hiszem, hogy amikor itt azt mondjuk, hogy 3 ezer ember kerül évente korkedvezményes nyugdíjba, akkor ebben a MÁV-dolgozók és a hivatásos rendészeti emberek nincsenek benne, tehát a számuk valójában nagyobb. Hosszú távú koncepcióban gondolkodva ez az összes nyugdíj-átalakításnak egy olyan részét képezi, amely mindenkinek jó.

Még egyszer hangsúlyoznám, a meglévő kedvezményeket senki nem fogja elvonni, itt egy járulékfizetés lép be, és azért kell ezt törvényi szintre emelni véleményem szerint, mert egy rendeleti szint mindenképpen alacsonyabb, és a jövőt illetően, a jövő évtől kezdve több olyan törvénymódosítás készül, amely egyértelműen azt a célt szolgálja, hogy a munka-egészségügyi szabályokat jobban betartva az emberek egészségvédelmét szolgálja a törvénykezés is. Azt hiszem, tekintet nélkül arra, hogy ki melyik oldalon ül, egységes célunk lehet, és egységes feladatunk.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  186  Következő    Ülésnap adatai