Készült: 2024.09.26.21:32:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

108. ülésnap (1999.12.13.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Pető Iván (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PETŐ IVÁN (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Ma ott tartunk, hogy egyre többen kérdezik - gondolom, nem csak az ellenzéki képviselőket -, hogy mire fizetik a televízió előfizetési díját. Tudniillik egyre kisebb a nézettsége a Magyar Televíziónak - és ezt sokan tudják -, egyre kevesebb ráadásul a Magyar Televízió közszolgálati műsora, lassan eléri azt a szintet, ami a kereskedelmi tévéknél tapasztalható. Gyakorlatilag megszűntek tehát a közszolgálati műsorok, megszűntek a Televízióban a közszolgálati szerkesztőségek, így az irodalmi, a drámai vagy a zenei szerkesztőség.

Elvben persze felmerülhet a kérdés, hogy a Magyar Televízióhoz nincs köze a kormánynak, de ettől függetlenül is kérdezhetném, hogy mit szól a kormány a kialakult helyzethez. A gyakorlatban azonban ma már nem mondható el, hogy a kormánynak formálisan sincs köze a Magyar Televízióhoz, hiszen tudjuk: csak kormánypárti kurátorok ülnek a Magyar Televízió kuratóriumában, ők választották meg a Magyar Televízió jelenlegi elnökét, elnökhelyetteseit ők hagyták jóvá, és természetesen ez a kuratórium felel a Televízió vagyonáért, illetve a vagyonának az elvesztéséért is. Ráadásul a kormány 2,5 milliárd forintot adott a Televízió vezetésének az elbocsátott ezer körüli televíziós alkalmazott végkielégítésére, és úgy adta ezt a pénzt, hogy elfelejtette a korábbi feltételét: a szervezeti átalakítással, illetve az üzleti tervvel kapcsolatos követelmények felmutatását, illetve az ilyen terveket. Ráadásul a kormánynak annyiban is köze van a Televízió mai működéséhez, hogy a kormány hozzájárult ahhoz, hogy a Televízió legértékesebb ingatlana, a Szabadság téri főépület eladásra kerüljön, és ezzel úgymond mentesüljön vagy legalábbis könnyebbedjen a Televízió mai gazdasági helyzete.

Mit is támogat a kormány az említett lépéseivel? Sokan vélik úgy - és ez most már újságokban is megjelenő vélekedés -, hogy a Magyar Televízió már nem azért érdekes, amit sokan feltételeznek, hogy rajta keresztül befolyásolható a politikai közvélemény, hanem azért érdekes, mert sok pénzt lehet kiszedni belőle. Az épületeladás kapcsán érdekes dolog, hogy 3,5 milliárdért adják el azt az épületet, amelyet ennél jóval többre értékelnek, és mindenféle nyilvános meghirdetés, versenyzés nélkül kerül egy külföldi bank tulajdonába ez az épület. Nem látszik a Televízió pénzügyi működésének a további feltétele; hogy csak egyetlen tényezőt említsek: miközben az épületet 3,5 milliárdért adják el, ahhoz, hogy legalább ilyen szinten működjön a Televízió, mint most, további 8-10 milliárd forintra van szükség.

Miközben napi 25 millió forintos veszteségnél tart a Televízió, aközben műsorait drágábban készíti, mint a kereskedelmiek. 500 embert úgy bocsátottak el, hogy két és fél hónapig úgy fizettek nekik, hogy a munkától eltiltották őket, és másokat fizettek helyettük. Menedzserszerződésekkel olyan végkielégítéseket fizet a Televízió, ami példátlan az országban: másfél év után 33 milliós végkielégítésről is lehet tudni. Az elbocsátásokkal párhuzamosan új felvételekre kerül sor - körülbelül annyit fizetnek kevesebb új embernek, mint amennyit az elbocsátottaknak eddig fizettek. Nyolcszázezres-egymilliós vezetői és szakértői tanácsadói fizetések léteznek a csőd felé közelgő Televíziónál. A tervezett 3,5 milliárdos ingatlanbevétel a köztartozásokra sem elég; természetesen felmerül, hogy mi lesz az egyéb követelésekkel, mármint a Televízióval szembeni követelésekkel. És természetesen felmerül - és itt a kormánynak is fel kell tenni a kérdést -, hogy nem kerülhet-e sor arra, hogy a csődbűntett esete is előállhat, miután a Televízió nem tudja fizetni a tartozásait.

Az elmondottak után kíváncsian várom a kormány véleményét ebben az ügyben; természetesen nem azt a szokásos választ, hogy a Televízió gazdasági problémái nem most kezdődtek, mert az említett problémák a mostani működéshez tartoznak, és itt ennek a kormánynak a felelősségéről is szó van.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai