Készült: 2024.09.22.23:12:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

178. ülésnap (2000.12.04.), 22-24. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:  Előző  22 - 24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: (A mikrofonja nem szól.) Köszönöm a szót, elnök úr. (Közbeszólások a Fidesz padsoraiból: Nem hallani!) Elnök úr, kérek egy mikrofont!

 

ELNÖK: Egy kis türelmet kérek szépen! Kérek egy mikrofont az államtitkár úr rendelkezésére bocsátani, mert a saját készüléke egyelőre nem működik. (Varga Mihály elé hordozható mikrofont helyeznek.)

 

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Induljunk ki a tényekből, induljunk ki abból, hogy mi a helyzet!

2001 tavaszán megszűnik a jelenlegi jegybankelnök megbízatása. Azt gondolom, a hatályos törvények egyértelműen rendelkeznek arról, hogy ilyenkor kinek mi a feladata. A hatályos törvények alapján, a miniszterelnök javaslatára, a köztársasági elnök nevezi ki a jegybank elnökét. Az MNB alelnökeinek a tekintetében pedig: az MNB elnökének a javaslatára, a miniszterelnök egyetértésével, a köztársasági elnök nevezi ki az adott személyeket.

Azt gondolom tehát, teljesen természetes, hogy négy hónappal a határidő lejárta előtt a miniszterelnök elkezd egy egyeztetési folyamatot, éppen annak a sikeres gazdaságpolitikának a folytatása érdekében, amelyben megvan mind a kormánynak, mind pedig a jegybanknak a maga feladata. Hiszen ez a gazdaságpolitika sikeres; a külföldi tőke bizalma töretlen; a gazdasági növekedés tartós; a különböző hitelminősítő nemzetközi szervezetek, legutóbb éppen a Fitch ICBA, adnak egyre jobb és jobb besorolást Magyarországnak, ezzel is növelve az ország megbecsülését.

Azt gondolom, azt önök is elismerték, hogy az Európai Unió legutóbbi jelentése kétségkívül az eddigi legkedvezőbb jelentés volt Magyarország helyzetéről. Talán nem véletlen, hogy az a három terület van már lezárva ezeken a tárgyalásokon, akár a monetáris, akár a gazdasági, akár a pénzügyi ellenőrzést tekintem, amelyek kötődnek mind a kormányhoz, mind pedig a jegybank elnökéhez. Azt gondolom tehát, hogy ezért a sikerért mind a jegybank, mind a kormány megtette a magáét.

Éppen ezért nem egészen értem, miért van szükség arra a politikai ízű, politikai felhangú napirend előtti hozzászólásra, amit a frakcióvezető-helyettes úr megtett. Hadd kezdjem mindjárt az alelnökök kérdésével! A frakcióvezető-helyettes úr kifogásolta azt a sajtóértesülést, aminek egyébként eddig semmilyen alapja nem volt, hogy Szabadi Béla államtitkár úr lehetne az egyik lehetséges MNB-alelnökjelölt.

 

 

(14.00)

 

Tisztelt Képviselő Úr! Hadd jegyezzem meg csak zárójelben, hogy épp az ön pártjának elnöke, Kovács László volt az, aki az FVM egyik helyettes államtitkárának a kampányában vett részt legutóbb Hódmezővásárhelyen. Úgy tűnik tehát számomra, hogy ha az ön pártjának elnöke, az MSZP elnöke elégedett az FVM-ben folyó munkával, olyannyira, hogy lemegy Hódmezővásárhelyre kampányolni az FVM egy helyettes államtitkárának, akkor valószínűleg az államtitkárral sem lehet olyan túlságosan nagy probléma. (Taps a kormánypártok soraiban.) Szabadi Béla úr egyébként bírja a minisztere teljes bizalmát, és azt gondolom, hogy a különböző jelentések alapján is megfelelően látja el a munkáját.

Ami pedig a jegybank elnökét illeti, tisztelt képviselő úr, szeretnék emlékeztetni arra, hogy ez a kormány több alkalommal is megvédte a jegybank elnökét az ilyen jellegű politikai támadásokkal szemben. Azt is hadd jegyezzem meg, szintén csak zárójelben, hogy amikor a jegybank elnöke benyújtotta a lemondását a miniszterelnöknek, épp a miniszterelnök volt az, aki ezt nem fogadta el, hanem arra kérte Surányi Györgyöt, hogy maradjon továbbra is a hivatalában. (Rozgonyi Ernő: Súlyos hiba volt!)

Szeretném megjegyezni, tisztelt képviselő úr, tisztelt Ház, hogy a rendszerváltás óta éppen Surányi György jelenlegi jegybankelnöki megbízatása az, amely a teljes ciklust kitölti, és nem korábban kell távoznia a jegybankelnöknek. (Taps a kormánypártok soraiban.) Feltehetném a kérdést, tisztelt képviselő úr, hogy ön miért nem akkor szólalt fel napirend előtt, amikor az előző jegybankelnököt próbálták kifúrni, kitolni, kituszkolni valamilyen módon a jegybankból. (Taps a kormánypártok soraiban. - Közbeszólások a kormánypárti padsorokból: Úgy van!)

Én tehát azt gondolom, tisztelt Ház, hogy az MSZP kicsit korán kezdte el ezt a kampányt. Még meg sincs a következő jegybankelnök, de már a politikai támadások megindultak. Azt hiszem, hogy fenyegetettség légkörében nem dolgozhat egyetlen jegybankelnök sem, mert ez árt a jegybanknak, a magyar gazdaságpolitikának, és így árt az országnak is. Nagyon kérem, ezt ne tegyék! (Taps a kormánypártok soraiban. - Sasvári Szilárd: Bravó! - Glattfelder Béla: Igen!)

 




Felszólalások:  Előző  22 - 24  Következő    Ülésnap adatai