Készült: 2024.09.20.18:28:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

56. ülésnap (2019.02.25.), 203. felszólalás
Felszólaló Stummer János (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:45


Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

STUMMER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A kormány politikusai a felvilágosult racionalizmus örökösei. A KISZ-titkárból és szigorúan titkos tisztekből lett kereszténydemokraták igazi haladók. Haladnak a korral, hiszen idehaza kioktatnak bennünket jobboldaliságból, a nyugatiakat pedig demokráciából. Sőt, most már úgy tűnik, hogy a tudományszervezéshez is jobban értenek, mint maguk a tudósok. Tisztelt Képviselőtársaim! Az Akadémiánkat a történelmi kataklizmák során számos megrázkódtatás érte, 1949 környékén felmerült még a megszűnése is. Végül a kommunisták bevonták az államhatalomba, igazgatási funkciót is kapott, és ezáltal fennmaradhatott. A jelenleg vita tárgyát képező kutatóintézeti hálózat fokozatosan állt át az ötvenes évektől kezdődően valóban szovjet mintára. Azonban a kutatóintézetekben, különösképpen a természettudományi kutatóintézetekben, kisszámú kivételtől eltekintve, nem politikai, hanem világszínvonalú kutatómunka folyt és folyik mind a mai napig is. Az ott született eredmények kétségbevonhatatlanok. Aki mást mond, az vagy ostoba, vagy hazudik.

Az Akadémia rendes tagjai között, ahol az átlagéletkor jóval hetven év fölött van, minden bizonnyal akadnak még a régi időkből olyanok is, akik érdemtelenül ülnek abban a székben, amelyikben. A kutatóintézetekben azonban fiatal, illetve a középgeneráció dolgozik. Átlagéletkoruk 45 év alatt van. Hazánk jelene és jövője formálódik ezekben az intézetekben.

A fideszes médiát olvasva azonban felforr az ember vére. A Magyar Tudományos Akadémiát kommunista, nemzetellenes tevékenységgel vádolni álságos és gonosz dolog. A köztestület ugyanis már 1989-ben rehabilitálta azon tagjait, akiket a kommunisták méltatlanul megfosztottak tagságuktól.

(15.30)

Az Antall-Boross-kormány 1994-ben törvényt alkotott, amelyben rendezte az Akadémia jogállását és megtisztította a struktúrát az állampárti funkcióktól, ezzel szemben a Fidesz-frakció soraiban több a posztkommunista, karrierista szélkakas, mint a rendszer baloldali ellenzékében együttvéve.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tökéletesen működik a magyar tudomány intézményrendszere? Nyilvánvalóan nem. Van mit megreformálni rajta? Természetesen igen. A tudomány azonban egy olyan alrendszer, ahová nem lehet faltörő kosként berontani és dúló hadak módjára folyamatosan optimalizálni és összevonni folyamatokat. Óvatos és körültekintő változásokra van szükség, nehogy több kár keletkezzék, mint amennyi haszon. Engedjék meg, hogy idézzek néhány gondolatot Mike Károlytól, a Corvinus Egyetem egyik vezető közgazdászától. A napokban jelent meg egy kiváló tanulmánya a Válaszon: „A konzervatívoknak tudniuk kell, hogy akik lerombolják az értelem mégoly tökéletlen, de létező rendjeit, azok jó időre szellemi sötétségbe taszítják közösségüket.”

Óriási tévedésben van az a politikus, aki azt gondolja, hogy a magyar tudomány intézményrendszerét úgy lehet átalakítani, mint a fékgyárban a gépsorokat. A szellemi munka mindig egyéni folyamat, az csak kiszámítható, stabil, háborítatlan szellemi környezetben tud érvényesülni. Ha nincs stabilitás, nincsen kiszámíthatóság, akkor nem lehet szellemi munkát sem végezni, mert ha az ember a jövője miatt szorong, akkor elvész az inspiráció és lankad a kitartás. Nem a Jobbik politikusai az egyetlenek, akik ezt felismerték. „Meggyőződésünk, hogy a mindenkori tudományos rendszerben, a fennálló felsőoktatási és kutatói intézményi struktúrákban a sikeres és maradandó, egyben a jövőt szolgáló változások kizárólag megfontolt előkészítés és mérlegelés nyomán, az érintettek bevonásával születhetnek meg.”  olvasható a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének állásfoglalásában is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ami most a Fidesz-kormány részéről zajlik, az nem tudománypolitika, hanem improvizáció és voluntarizmus. Erre kapott volna kétharmados felhatalmazást az önök kormánya? Aligha gondolom. Függetlenséget az Akadémiának, szabadságot a kutatóinknak, stabilitást és nyugalmat a tudósainknak, hogy békében és elmélyülten végezhessék munkájukat! A Jobbik a Magyar Tudományos Akadémia függetlensége mellett áll. Köszönöm szépen a szót. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai