Készült: 2024.05.08.19:35:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

5. ülésnap (2006.06.19.), 52. felszólalás
Felszólaló Dr. Vas János (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VAS JÁNOS (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A kormány a választások előtt úton-útfélen hangoztatta, hogy dübörög a gazdaság, nagy a jólét, és hogy Magyarországon minden a lehető legnagyobb rendben van, és nem lesz szükség semmilyen megszorító csomagra. Ehhez képest a miniszterelnök úr által bejelentett, a valódi helyzet élét tompító, egyensúlyteremtő intézkedéseknek nevezett programcsomag a legfantáziadúsabb elképzeléseket is felül tudta múlni.

A Magyar Szocialista Párt és a Szabad Demokraták Szövetsége a gátlástalanság új szintjét mutatták be a magyar választóknak, amikor a kampányban adócsökkentést ígértek, majd a választások után néhány héttel adóemelésről döntöttek, és egyéb új adókat is be kívánnak vezetni. Nem mondtak igazat akkor sem, amikor unos-untalan megígérték, hogy nem növekszik a gáz és a villany ára. Tisztelt kormánypárti Hölgyek és Urak! Augusztustól mindenki a saját zsebén érzi meg az önök szavahihetőségét. A gáz ára egyharmadával emelkedik, miközben önök rezzenéstelen pókerarccal, imaszerűen mormolják, hogy ez egy szociálisan érzékeny csomag. Tényszerűen el kell mondani azonban, hogy kiigazításra szüksége van, de a választott csomag rossz, mert a program nem kimunkált, nem koherens és nem előremutató.

A kormány a rövid távú bevételekre helyezte a hangsúlyt, ugyanakkor ez a csomag még középtávon is nagyon súlyos következményekkel jár a gazdaságra és a háztartásokra. A hazai kis- és középvállalkozók, amelyek a hazai vállalkozási szektor gerincét alkotják, egyáltalán nem felelnek az államháztartás zavarainak kialakulásáért, mégis a kormányzat a lakosság mellett a hazai kis- és középvállalkozásokra kívánja hárítani a terheket.

Szociálisan érzékenynek nevezik a csomagot, miközben a 20 százalékos áfakulcs egyértelműen az alacsony jövedelműeket sújtja, tovább csökkentve ezzel majd a fizetőképes keresletet. A tervezett változtatások pedig a vállalkozások tízezreit fenyegetik majd a csőddel. 20 százalékra emelik a társasági adót, kétharmadával növelik az egyszerűsített vállalkozási adót, megbüntetve ezzel a jól teljesítő vállalkozásokat. Minden egyéni és társas vállalkozásnak le kell majd nyelnie az egyéni egészségbiztosítási járulék 3 százalékos emelését és a járulékminimum duplájára emelését. Növelik a munkavállalói járulékot is, holott ezt is megígérték, hogy nem fogják tenni. Az adó- és járulékterhek együttes emelése pedig jelentősen rontani fogja a hazai kis- és középvállalkozók esélyét arra, hogy ledolgozhassák hátrányukat a nemzetközi multinacionális cégekkel szemben. Mindezek után pedig valószínűleg lassulni fog a gazdaság, növekszik az infláció, csökkenhet a beruházási kedv, és csökkenhet a foglalkoztatás.

Sajnálatosan a bevételek növelésénél a csomag ugyanarra a körre épít, ami eddig is terhelhető volt. Olyan elemeknek viszont nyomát sem lehet fölfedezni, amelyek szélesítenék az adózók körét. Mi ez, ha nem átgondolatlan és rossz koncepció? Ezek az új elképzelések ráadásul valószínűleg nem is hoznak annyi többletbevételt, mint amennyivel megnehezíthetik az emberek életét. Engedtessék hát meg, hogy megkérdezzem: hogyan gondolták, hogy mindezek után a magyar gazdaság ki fog fehéredni?

Magyarország egyébként is a világ egyik legrosszabb adómoráljával rendelkezik, erre a kormány kitalálja a szolidaritási különadót, amely önmagában természetesen - el kell ismerni - jó kezdeményezés lehetne, ha kizárólag azokat a külföldi multinacionális cégeket sújtaná, amelyek éveken keresztül luxusprofitot realizáltak, viszont adókedvezményeik miatt egyáltalán nem voltak szolidárisak a hazai gazdasággal. Elfogadhatatlan, hogy azokat a hazai kis- és középvállalkozásokat terhelik megint, amelyek eddig is eleget tettek adó- és járulékfizetési kötelezettségüknek.

A jövőben minden társasági adó fizetésére kötelezett cégnek a fennmaradásához minimálisan elvárható nyereség után kell majd adót fizetni. Ez utóbbi ötlet, tisztelt képviselőtársaim, egyenesen elképesztő!

Tisztelt Miniszter Urak! Szeretném önöket emlékeztetni: a kisvállalkozók helyzete eddig is kétségbeejtő volt. Inkább segítő kezet kellene nyújtani nekik, nem pedig tovább sanyargatni őket. Vegyék észre, hogy az emberek nem azért titkolják el a jövedelmüket, mert megátalkodottak, hanem mert rákényszerülnek, és éppen az önök rossz szabályai miatt! Tiszta helyzetet kellene inkább teremteni, adót kellene csökkenteni, és áttekinthetőbbé kellene tenni az adórendszert.

El kell ismernem azonban, annyiban igazat mondanak, hogy a nyugdíjakhoz és a családtámogatási rendszerhez eddig nem nyúltak hozzá. De kérdem én: mi a garancia arra, hogy az önkormányzati választások után is ugyanígy lesz?

Mindezeket egybevetve a Magyar Demokrata Fórum számára ez a programcsomag vállalhatatlan, és jelen formájában nem tudja támogatni. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai