Készült: 2024.09.22.11:17:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

5. ülésnap (2006.06.19.), 192. felszólalás
Felszólaló Dr. Mikola István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Egészségügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:09


Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MIKOLA ISTVÁN, az egészségügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mi nem egészen így láttuk, mint Keller képviselő úr, a felelősség kérdésében sem osztoztunk, és szomorúan vontuk le a következtetést, miszerint az egészségügyi reform rosszul indul.

Abban talán egyetértettünk, hogy egy mélyenszántó reformfolyamatnak vannak feltételei, és ez ott kezdődik, hogy stabilizáció, majd ott folytatódik, hogy konszolidáció, és ezek után kerülhet sor a struktúra és a működési mód megváltoztatására. Ezzel szemben azt látjuk, hogy megszorításokkal kezdődik az egészségügyi reform, és jól tudjuk a hazai tapasztalatokból, de a külföldi tapasztalatokból is, hogy a megszorítások nem alkalmasak arra, hogy racionális struktúrát, hatékony működést és az ellátás minőségének a javulását hozzák.

Szomorúan állapítottuk meg, hogy az ágazat helyzete nem stabil, a működés inkább a dekompenzáció irányába megy. Szomorúan állapítottuk meg, hogy soha nem látott mértékű az egészségügyi szolgáltató intézeteknek a hiánya, és mivel hatástanulmányokat nem kaptunk, magunk voltunk kénytelenek bizonyos következtetéseket levonni, amelyek az ágazatnak a nagyon súlyos anyagi helyzetét jelzik. Ezt mi sem mutatja jobban, mint hogy év végére, ha a jelenlegi helyzet fennáll - még a megszorító csomag hatását nem számolom -, akkor a kórházaknak, csak a kórházaknak az adósságállománya 40 milliárd körül lesz.

De szomorúan éltük meg azokat a várható hiányhelyzeteket is, amelyek már az új törvényjavaslatból következnek, gondolok itt a 43-as kormányrendelet módosításában foglaltakra, ami szerint az ágazatból a gyógyító-megelőző szolgáltatásokban mintegy 50-60 milliárd közötti összeget kívánnak megtakarítani. Szomorúan gondolunk arra, hogy a 2006. évi költségvetés közel 30 milliárddal nominálisan is kevesebb, mint a 2005. évi volt, és szomorúan látjuk, hogy a gyógyszerkassza várható túllépéséből történő 40 milliárdos megtakarítás is az ágazatot, a kórházakat, de elsősorban a lakosságot fogja érinteni.

Még inkább aggódunk, amikor látjuk, hogy nagy strukturális átalakulás kezdődik, ami regionális alapon terveztetik. Ez az ágazatot nagyon mélyen érinti, hiszen az egészségügyi közvagyonnak egy nagyon nagy léptékű átrendezését jelenti.

Az ellenzéki képviselők tízen nemmel szavaztunk, várjuk a hatástanulmányokat, nem feladva ezzel a későbbi konstruktív együttműködésnek a lehetőségét. De szeretnénk látni, hogy a pénzügyi megszorításokból hogyan lesz egy mélyreható egészségügyi reform, aminek kapcsán javul az ellátás minősége, az ágazat gazdasági hatékonysága, és racionálisabban fog működni a rendszer.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai