Készült: 2024.09.20.15:47:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

5. ülésnap (2006.06.19.), 162-164. felszólalás
Felszólaló Font Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mezőgazdasági bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:24


Felszólalások:  Előző  162 - 164  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FONT SÁNDOR, a mezőgazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A mezőgazdasági bizottság nem támogatta az általános vitára való alkalmasságát ennek a törvénytervezetnek, 11 igen, 10 nem és 1 tartózkodás mellett nem kapta meg a szükséges többséget.

"Azt hiszem, itt nem egy adósságot törlesztenek, hanem újabb vámot vetnek ki a parasztokra. Én elvtelennek, törvénytelennek, alattomosnak tartom ezt az egész előterjesztést, ezt velünk nem beszélték meg, mi erről nem tudtunk, én nem hallottam róla, én ezt nem tudom elfogadni a gazdatársadalom nevében." Még mielőtt azt gondolnánk, hogy ellenzéki képviselőnké ez a megszólalás, nem, tévednek, ez egy szocialista képviselőé: Karsai József gazdálkodóé ez a megszólalás, amely gyakorlatilag jellemezte, hogy a kormányoldalon belül is óriási zavart okozott ez a benyújtott törvénytervezet, különösképpen az, ami a mezőgazdaságban élőkre majd hatással lesz.

A kormányoldal nyilvánvalóan a törvény szükségességéről beszélt az általánosság jegyében, idézve Herbály Imre képviselő urat: "Tisztelt Bizottság! Mint minden törvénymódosító javaslatnak, nyilván ennek is vannak hibái. Ettől függetlenül, mivel a szándék, az egész törvényjavaslat szándéka támogatható, ezért úgy gondolom, hogy ezt a javaslatot általános vitára lehet bocsátani."

Hasonló szintű kormányoldali védekezések mellett az ellenzék a realitások talaján egyértelművé tette - Ángyán József professzor úr többszöri hozzászólásával például -, hogy gyakorlatilag ez az egész adótörvény a védtelenektől és a kiszolgáltatott kisemberektől veszi el a javakat, és menekülni hagyja a multinacionális tőkét, hiszen a bankrendszert, a biztosítórendszert nem vagy esetleg alig is érinti ez a törvényi előterjesztés. Nem kétséges, az ellenzék nyilvánvalóvá tette, hogy nem más, mint a pénzbehajtás és a letaglózás programját nyújtották most önök be.

Komoly kérdésként merült fel az ellenzék részéről - Jakab István részéről többek között -, hogy miért nem jelezték előre ezt a szándékukat egy-két hónappal, még a választási kampány időszakában, hiszen nem mondták meg akkor sem a gazdálkodóknak, hogy ezek szerint járulékfizetésre fogják őket kényszeríteni; hogy ezek szerint 12 százalékon hagyják továbbra is a kompenzációs felárat, és 20 százalékra felemelik az eddig 15 százalékos áfakört, a mezőgazdasági termékek körét, tehát iszonyú nagy, mintegy 9 milliárd forintos veszteséget szenved el azonnal az őstermelői kör ezzel a lépéssel. De ezt a pénzügyminiszter úr pontosan tudja, nyilvánvalóan a szándék is ebben egyértelmű: vesszenek az őstermelők - ezt másra nem lehet lefordítani. Nem kell itt külön törvény az őstermelői státus megszüntetésére, csak az kell - fejtette ki az ellenzék több hozzászólója, Czerván György különösen részletesen foglalkozott ezzel a kérdéssel -, hogy 12 százalékon kell hagyni a kompenzációs felárat, 20 százalékra felvinni az áfát, és ezzel gyakorlatilag kimúlt az őstermelő, mert az ő terméke ezáltal sokkal drágábban kerülhet csak a felvásárlók kezébe.

Godó Lajos még próbálta érvelésével alátámasztani a kormány szándékát, hogy miért szükséges a nyugdíjjárulékba vonása az őstermelői körnek. Érvelése elég gyenge lábakon állt; érthetően ismét Karsai József vette magához a szót: "Elnézést, nem akartam a vitát bővíteni, de azért egy ilyen, mint én, akinek az óvodában is már szalonnabőr volt a jele, egy parasztnak engedjék már meg, hogy kikérjem magamnak, amit Godó Lajos mondott. Az őstermelő több adót fizet, mint a multi." És ezt egy rövid számpéldával be is bizonyította, amivel egyet kellett értenünk, mert igaz volt a számfejtése. Meglepetésünkre ekkor kapcsolódott be az adózás csökkentéséről híres SZDSZ képviselője, Kis Zoltán, aki szintén védelmébe vette a törvényt, hogy vegyük tudomásul, ennek a törvénynek elfogadásra kell kerülnie; igaz ugyan, hogy nem ezzel a gondolattal ültek be a parlamenti széksorokba, de hát nem tudunk mit tenni.

Az ellenzék érthető módon az ország félrevezetésének minősítette az eddigi ígéreteket, és a realitások talaján kijelentette, nem adja a nevét az ország népének megsarcolásához. Azt a bajt és azt a válságot, amit önök önmaguknak okoztak, legyenek szívesek most már az önök kútfejéből megoldani, de ha tehetik, akkor ne az átlag, védtelen lakosság megsarcolásával (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hanem vonják be a több száz milliárd forintos éves nyereségre szert tevő multinacionális nagyvállalkozásokat is. (Az elnök ismét csenget.)

Ennek fényében alakult ki az a szavazás, amit ismertettem...

ELNÖK: Köszönjük szépen.

FONT SÁNDOR, a mezőgazdasági bizottság előadója: A mezőgazdasági bizottság általános vitára nem találta alkalmasnak a benyújtott adótörvényt.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az ellenzék soraiban.)




Felszólalások:  Előző  162 - 164  Következő    Ülésnap adatai