Készült: 2024.09.22.23:44:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

123. ülésnap (2004.02.17.), 84. felszólalás
Felszólaló Pál Tibor (MSZP)
Beosztás belügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Amit ön felvetett, valóban nagyon fontos kérdés. Meg tudom erősíteni, hogy a Belügyminisztérium számára is fontos a vidék biztonsága, és fontos az is a számunkra, hogy a rendőrkapitányságok működtetése, az eszközökkel és személyekkel való ellátása összhangban legyen a leterheltségi mutatókkal, az ottani igényekkel.

Szeretném önnek elmondani, hogy amikor a minisztérium vezetését átvettük, akkor számos problémával kellett szembesülnünk a rendőrkapitányságok működését tekintve. Ebből hármat emelek ki, ami, azt gondolom, nagyon fontos; kicsit segíti is annak a problémának a megértését, amit ön itt napirend utáni hozzászólásában felvetett.

 

(13.50)

Az egyik, hogy a rendőrkapitányságok létszámának az alakulását, a rendőrkapitányságok létszámának a kérdését nem valamifajta felmérés vagy tudományos igény alapján határozták meg korábban, hanem azt kell mondjam, ahogy erre ön is utalt, a megyei kapitányok, megyei főkapitányok lobbiereje, a megyék lobbiereje határozta meg azt, hogy a főiskoláról, a középiskolákból kikerülő végzős hallgatók hova is kerülnek vissza, milyen módon kerül az ő munkába állításukra sor. Nos, amikor mi a minisztérium vezetését átvettük, ezen fordítottunk.

Volt egy másik nagyon fontos dolog: megnéztük azt, hogy egyébként milyen létszámmal rendelkeznek ma a kapitányságok, és ebben nagyon érdekes számokat lehetett találni, ugyanis három olyan szempont volt, ami alapján létszámot lehetett megállapítani. Az egyik az állománytábla szerinti létszám; aztán volt olyan, hogy rendszeresített létszám; és van egy, a költségvetésben meglévő létszám - ez a három nem esett egybe. Ma abból indulunk ki, hogy mennyi a tényleges létszám, és mennyi a finanszírozható létszám egy-egy rendőrkapitányság esetében.

És a harmadik, ami nagyon fontos, hogy a létszám szétosztásánál figyelembe vettük azt, hogy különbség van, méghozzá elég nagy különbség van egy évi háromszázas ügyforgalmat lebonyolító kapitányság, és mondjuk, egy háromezres ügyforgalmat lebonyolító kapitányság között. Természetesen ezen mutatók alapján néztük meg, hogyan kell a létszámokat szétosztani. Tehát készült egy olyan felmérés, amelyben igyekeztünk azokat a tudományos kutatásokat is figyelembe venni, amelyek a bűnügyi leterheltségi mutatókat rögzítették és mutatták be, és 2003-ban már ennek alapján történt a létszámok szétosztása.

De természetesen azon túl, hogy létszámmal rendelkezünk és ezeknek a szétosztásáról gondoskodtunk, más lépések is történtek a kapitányságok megerősítése érdekében. Mert abban egyetértünk, hogy a legfontosabb a helyi kapitányságok megerősítése, hiszen ez az, amivel a lakók közvetlenül találkoznak, és ez az, ami a közhangulatot, az ottani biztonságérzetet javítja. A látható rendőrség az, ami ezt elősegíti. Ennek érdekében egyrészt anyagi támogatással, pénzzel erősítettük meg a helyi kapitányságokat. A tavalyi évben a helyi kapitányságok számára 6, illetve 8 százalékos kapitánysági pótlékot vezettünk be, ami ebben az évben, 2004-ben 10 és 15 százalékra emelkedik. Ennek a forrása benne van a költségvetésben, tehát ez előrelépést jelent.

Ugyanígy előrelépést jelentett a technikai eszközökkel, gépkocsikkal, számítógépekkel és egyéb eszközökkel való megerősítés, erre több milliárd forintot fordítottunk. Amikor ennek a szétosztása történt, akkor is a bűnözési leterheltségi mutatókat vettük figyelembe, és azt írtuk elő, hogy ezek az eszközök a helyi kapitányságokhoz kerülhetnek. Nos, ezek alapján és azon, egyébként szintén miniszteri utasítás alapján is, ami arról szólt, hogy létszámstopot kellett elrendelni a megyei kapitányságoknál és a központi szerveknél, ezzel is azt erősítettük, hogy a helyi kapitányságok erősödjenek meg.

Tudok önnek néhány olyan számot mondani, ami ezen elvek alapján, ilyen létszámszétosztás alapján azt mutatja, hogy a következő három évben a rendőrkapitányságok végrehajtói állománya több mint kétezer fővel fog emelkedni. Ebben természetesen elsősorban és először most a főváros az, amely komoly feladatot jelentett a számunkra, hiszen pontosan azok a kutatások, amelyekről szóltam, azt mutatják, hogy a leterheltség, a bűnözési mutatók itt a legrosszabbak. Ezért volt szükség arra, hogy elsősorban, első lépésként ezt a fővárosban erősítsük meg.

De mielőtt idejöttem, pont végignéztük azt a tervet, hogy az önök megyéje hogyan fog ebből a tervből, ha lehet úgy mondani, részesülni: 290 fővel fog megerősödni a dél-dunántúli régió létszámállománya. Tehát az az igény, amit ön mondott, rövidesen teljesülni fog. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Ebben az évben a végzős hallgatókból több mint 63 fő érkezik az önök megyéjébe, tehát ott meg tudjuk erősíteni a végrehajtói állományt.

Köszönöm. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai