Készült: 2024.09.19.11:07:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

123. ülésnap (2004.02.17.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A képviselő úr általános agrárválságról beszélt. Úgy gondolom, hogy valóban nehéz a helyzet az ágazatban, de két dolgot világosan külön kell választani: azt, hogy a természet időszakonként milyen mostohán bánik a mezőgazdasági termelőkkel, és a kormány mit tesz annak érdekében, hogy olyan rendszerek alakuljanak ki, amelyben a mezőgazdasági termelők hosszú távon is eligazodnak, és megtalálják a számításaikat.

Nos, ami az elsőt illeti, úgy gondolom, ezt magyarázni sem kell, hisz az elmúlt ötven év legnagyobb árbevétel-kiesése volt tavaly a növénytermesztőknél, és sajnos ez most az állattenyésztőket sújtja, mert csaknem duplájára emelkedtek a takarmányárak. Én úgy ítélem meg, hogy ez egy átmeneti probléma. Nagyon kedvező lenne a számomra, ha a 200 milliárd forint rendelkezésemre állna, és bizony az adófizetők pénzéből, kedves képviselő úr, ezt most oda tudnánk adni a termelőknek, és a természetnek ezt a hihetetlen nagy károkozását tudnánk kompenzálni. Ezt eddig az önök kormánya és más kormány sem tudta megtenni. E tekintetben nekünk semmi magyarázkodnivalónk nincs, hisz az aszálykárok tekintetében több mint tízszer annyi pénzt biztosítottunk, mint önök, pedig '99-ben a nyugat-dunántúli gazdák, ahol ön is él, kedves képviselő úr, ugyanilyen rossz helyzetben voltak, és akkor önök egyetlen vasat nem tudtak a részükre biztosítani.

A másik probléma az, hogy a termékpályák mentén egy új jövedelemosztozkodási helyzet alakult ki. Az európai uniós csatlakozással eldöntöttük, hogy belépünk és átvesszük az európai közös agrárpolitikát. Ott világos játékszabályok vannak, amelyek eltérnek az eddigi rendszerektől. Ott ugyanis a termelők kapják meg a támogatásokat, a piac vonatkozásában néhány termék esetén szinte 100 százalék garanciát adnak, néhány mezőgazdasági termék vonatkozásában pedig a piac az értékmérő, az dönti el, hogy egy termelő hosszabb távon jövedelmet tud realizálni, veszteséges vagy abba kell hagynia a tevékenységét, és a nemzeti kormánynak nincs arra lehetősége, hogy erre befolyást gyakoroljon, erre komoly pénzeket költsön el.

Most látható, hogy azokon a termékpályákon van zavar, ahol erre az új értékrendre át kell térni. A kormány természetesen abban érdekelt, hogy a termékpálya szereplői, a termelők, a feldolgozók és a kereskedők között jöjjön létre olyan szakmaközi megállapodás, amely átvezet bennünket ebbe az új értékrendbe, és meg vagyok róla győződve, hogy a magyar mezőgazdasági termelők többsége meg is tudja állni a helyét.

Mi a mostani viták lényege? Az, hogy ahelyett, hogy a kereskedelemmel egy éles alkufolyamat zajlana le, a feldolgozók azt mondják, hogy az én jövedelmemnek meg kell lenni, tehát ezért sokkal kevesebbet adok még a tavalyinál is, mondjuk, a tejért a tejtermelőknek. A tejtermelők pedig azt mondják, hogy ha ilyen keveset kapok, akkor a kormány nyúljon a zsebébe, és literenként minden liter tejhez tegyen hozzá 10 forintot, és akkor helyreáll a béke.

(9.10)

Képviselő Úr! Úgy gondolom, hogy ez nem megoldás. Azért nem megoldás, mert május után újra ugyanez a helyzet lesz. Tehát itt egy tisztességes árban kell megállapodni kormányzati segítség mellett, hiszen ez a négy forint, amit beígértünk, és a felesleg levezetésének a garanciája, úgy gondolom, egy rendkívül tisztességes segítség, ami az európai uniós értékrendre átvezeti az ágazatot, és akkor legalább nem kezdenek bele a gazdák olyan beruházásokba, ami világos, hogy a jövő évben teljes csődöt jelent a számukra, mert nem tudnak jövedelmezően gazdálkodni. Ezt az értékrendet valljuk, és bármilyen nehéz is, erre az útra szeretnénk ráterelni a gazdákat, mert becsapni nem szabad őket.

Ami a kerekasztalt illeti, e tekintetben, elnézést, hogy ezt a kifejezést kell használnom, de az ellenzék farizeus magatartást tanúsít. Ugyanis nagyon pozitívan kezdeményezi, hogy az új helyzetnek megfelelően jöjjön létre egy középtávú agrárstratégia azért, hogy a gazdák kezébe iránytűt tudjunk adni, ebben a bonyolult helyzetben el tudjanak igazodni, de az első alkalommal, amikor még azt is megígérjük, hogy az akut kérdéseket egy különbizottságban megtárgyaljuk, és minden pozitív javaslatot elfogadunk, önök sarkon fordulnak, mert nem áll érdekükben, hogy ez a középtávú agrárstratégia elkészüljön.

Képviselő Úr! Itt nem lojális szervezetekről van szó; szinte az egész szakma megmozdult, és pozitívan áll hozzá, a kerekasztal dolgozik, és a csatlakozást követő hónapban meglesz az a kibontakozási program, amely világossá teszi a helyzetet mindenki számára, és biztosítja a mezőgazdaság jövőjét.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai