Készült: 2024.09.22.03:28:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap (2006.11.17.), 70. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:56


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Az az igazság, hogy én a környezetvédelmi fejezethez fogok hozzászólni, de De Blasio képviselő úr szavait hallgatva az volt az érzésem, mint hogyha nem is az Unióból jött volna, hanem a Holdról, mert át kellene olvasni a magyar költségvetési törvényt, az információ, közhasznú adatok kezelési törvényét, és akkor rájönne, hogy Magyarország egészen másképp működik, mint amire ő fel akar szólítani; nagyon sok tekintetben úgy működik, mint amit elvár tőlünk. Úgyhogy én nagyon remélem, hogy az európai ügyekben sokkal tájékozottabb, mint amiről itt a hazai ügyeket tekintve ki akart bennünket oktatni. Úgyhogy a munkájához, felkészüléséhez jó egészséget, sok sikert kívánok. És akkor rátérnék a környezetvédelmi fejezet taglalására.

A költségvetés környezetvédelmi fejezetének is olyan alapvető követelményeket kell teljesítenie, mint amit a konvergenciaprogram kijelöl, mint amit a kormányzati reform, a takarékos állam kialakításának, megvalósításának követelménye jelent, meg kell felelnie az Új Magyarország fejlesztési tervnek, biztosítania kell az európai források önrészének fedezetét, és legfőképpen a 2007. évi költségvetés környezetvédelmi és vízügyi fejezetének hozzá kell járulnia ahhoz, hogy Magyarország környezeti állapota javuljon.

Mindenki pártállásától függően igyekszik beállítani ezt a költségvetést. Én úgy látom, hogy a környezetvédelmi és vízügyi fejezet azzal az egyszerű ténnyel, hogy a 2006. évi tényadathoz viszonyítva 23 milliárd forinttal nagyobb forrást biztosít 2007-re, és ezt olyan szerkezetben teszi, hogy a működési költségek csökkennek, a fejlesztési források pedig 47 milliárdról 72 milliárd forintra emelkednek, úgy gondolom, az alapvető követelményeknek eleget tesz. Tehát javuló hatékonyság mellett jelentős fejlesztésbővítést valósít meg, ezzel együtt összességében az ágazat versenyképességét realizálja. Úgy gondolom, példaértékű, és nem éppen a kritika hangján kell szólni arról, hogy a tárca - nemcsak a központi részét, hanem az országos intézményeit is beleértve - egy racionális létszámcsökkentést hajtott végre: már a 2006. évben közel 300 fővel kisebb létszámmal működik, és a jövő évre további 280 fős létszámcsökkentést tervez. Ezzel tényleges lépést tesz a hatékonyság felé, mert összességében mintegy 6700 dolgozónak biztosít foglalkoztatást a tárca, tehát ez a mintegy 600 fős létszámcsökkenés számottevő hatékonyságnövekedést jelent.

Szeretném felhívni a figyelmet arra a politikai összefüggésre, hogy azok mellett a jelentős célok mellett, amelyekben tényleges lemaradásunk van az Uniótól, olyan korszerű, elsősorban energetikai jellegű fejlesztésekre is módot ad a jövő évi költségvetés XVI. fejezete, amely - ahogy Tóth Károly képviselőtársam egy példával a hulladékok energetikai és alapanyagként történő felhasználására utalt - élvonalbeli technológiát tesz lehetővé. Nem akarom fölöslegesen fricskázni ellenzéki képviselőtársaimat, de az általuk sokat és nosztalgiával emlegetett Széchenyi-terv keretében összesen mintegy 70 milliárd forintot fordítottak vállalkozások fejlesztésére. Ez a jövő évi költségvetés csak a környezetvédelmi fejezetben több mint 70 milliárd forint fejlesztési forrást biztosít, és nem hiszem, hogy különösképpen ecsetelnem kellene, hogy ezt a 70 milliárd fölötti beruházást itt, Magyarországon fogjuk megvalósítani, ebben a hazai vállalkozások, kis- és középvállalkozások fognak részt venni, tehát nekik jelent piacbővülést, munkalehetőséget. Én tehát azt hiszem, hogy azok, akik ilyen túlzó kifejezéseket használnak, hogy: katasztrófahelyzet, csődtömeg, azok azért próbáljanak meg mérsékeltebb kifejezéseket használni, ugyanis a nemzetrontásnak vannak ilyen verbális csataterei is. Én úgy gondolom, hogy ebben is inkább az építésre, a fejlesztésre kellene a hangsúlyt fektetni, mint ahogy erre a 2007. évi költségvetés környezetvédelmi és vízügyi fejezete is lehetőséget biztosít.

Mindezek alapján kérem képviselőtársaimat, hogy akik bírják, támogassák ezt az előterjesztést.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai