Készült: 2024.04.26.04:20:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

237. ülésnap (2012.11.13.), 144-146. felszólalás
Felszólaló Révész Máriusz (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:27


Felszólalások:  Előző  144 - 146  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! A vitanap végére érkeztünk, és azt gondolom, hasznos vitanap volt, sokan elmondták, hogy hogyan látják az oktatás helyzetét.

Az a helyzet, hogy az ellenzék józanabb hozzászólói sem vitatták azt, hogy nagyon nagy gond van a magyar közoktatással. Miközben, ha megnézzük az OECD-országok átlagát, GDP-arányosan ugyanannyit költünk közoktatásra, aközben, ha az eredményeit is megnézzük a magyar közoktatásnak, akkor bizony számos kívánnivalót hagy maga után. Különösen nagy a probléma - amit LMP-s képviselőtársaink is mondtak - a hátrányos helyzetű gyermekek esetén, ugyanis a magyar oktatási rendszer Európa egyik legszelektívebb oktatási rendszere, leginkább konzerválja a társadalmi egyenlőtlenségeket. Nem értünk egyet, nagyon-nagyon nem értünk egyet jobbikos képviselőtársainkkal, mert azt gondoljuk, hogy nagyon kevés gyerek születik Magyarországon, és egyetlen gyermekről sem mondhatunk le. Meg kell találni azokat a lehetőségeket, hogy ezeknek a gyerekeknek is esélyeket, életesélyeket nyissunk, hogy ők is be tudjanak csatlakozni a társadalmi munkamegosztásba. Nem lehet lemondani róluk! Ezért nagyon sok mindent kell változtatni.

Ha hátrább lépünk, és meggondoljuk, hogy az önkormányzati fenntartással vajon lehetőség van-e ezt a különbséget jelentősen csökkenteni, össze tudjuk-e húzni ezt a rendszert, ha minden marad ugyanúgy; erre egyetlen válasz adható, képviselőtársaim: nem, ez nem lehetséges. Hiller István sem, illetve a szocialisták sem vitatják azt, hogy nagyobb állami szerepvállalásra lenne szükség. Csak az a kérdés, azt fel lehet tenni, és ezen lehetne vitatkozni, hogy nem léptünk-e esetleg túl nagyot. Nem ott van a probléma, amit sok képviselőtársam elmondott, hogy a hátrányos helyzetű gyerekek leszakadása tovább fog folytatódni. A probléma pontosan máshol van. Azoknál az önkormányzatoknál - és én is egy ilyen önkormányzatnak vagyok oktatási bizottsági elnöke -, ahol eddig erőn felül pluszt raktak a rendszerbe, és pluszban finanszírozták, az a kérdés, hogy miután az államhoz átkerül az intézményrendszer, ezt a színvonalat tudják-e, tudja-e tartani a Klebelsberg Központ. Kérdés, hogy tudják-e tartani, mondjuk, azt a kafetériát, azokat a pluszszolgáltatásokat, amiket finanszíroztunk.

Ugyanakkor, ha országgyűlési képviselőként nézzük a helyzetet, az tényleg elfogadhatatlan, hogy három egymás melletti kerületben, az egyikben 20 ezer forint a kafetéria, a másikban nulla, a harmadikban meg 12 ezer forint. Ez egy fenntarthatatlan rendszer, és akkor még csak három fővárosi kerületről beszéltünk.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindenképpen változtatásra van szükség. Nézzük meg, a szakiskolák is érintőlegesen sorra kerültek. Néhányan krokodilkönnyeket hullajtanak a szakiskolák rendszeréért, de nézzük meg, hogy milyenek az adatok. Tisztelt képviselőtársaim, a szakiskolába járó gyerekek 30 százaléka lemorzsolódik. A magyar szakiskolákban végzett gyerekeknél (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) a legnagyobb azok aránya, akik nem tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon. (Az elnök ismét csenget.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Változtatásra van szükség, és a kormánypárti képviselők rengeteg módosító javaslatot adtak be, a ma délutáni törvényhez...

ELNÖK: Sajnos, képviselő úr, ennek a gondolatmenetnek a kifejtésére nincs mód.

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Egy mondatot szeretnék befejezni: és ezzel mi megpróbáljuk még a törvényt tovább javítani a magyar közoktatás, a pedagógusok és a gyerekek érdekében.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  144 - 146  Következő    Ülésnap adatai