Készült: 2024.09.23.12:12:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2012.02.27.), 279. felszólalás
Felszólaló Farkas Gergely (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:50


Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A 12. és a 14. ajánlási pontokhoz szeretnék hozzászólni. A 12-est rövidre is zárnám, ugyanis örömmel konstatáltuk, hogy a bizottság támogatta azt a módosító javaslatunkat, amelyet Murányi Leventével közösen nyújtottunk be. Ez azt a célt szolgálja, hogy a közszolgálati médiaszolgáltatókat is kérje fel a kormány, hogy emlékezzenek meg erről a tragikus eseményről. Csak bízni tudok benne, hogy ez az álláspont a zárószavazásig, pontosabban a következő héten a módosítók szavazásáig nem fog megváltozni, és ez végül bekerül a törvénybe.

Amiről hosszabban szeretnék értekezni, az a 14. ajánlási pont. Nagyon megtisztelne államtitkár úr, ha figyelne a felszólalásomra. Köszönöm szépen. Arról lenne szó ugyanis, hogy az általános vitában már részletesen értekeztem arról, hogy a jelenlegi kárpótlásról szóló kormányrendelet diszkriminatív módon nem kárpótolja azokat, akik az ötvenes években három évnél kevesebbet voltak Hortobágyra vagy máshova kitelepítve, vagy három évnél kevesebb szabadságvesztésre voltak ítélve. Én sem értem és az érintettek sem értik azt, hogy miért így született meg ez a törvény, amit még annak idején 2000 végén a Fidesz hozott meg.

Annak reményében nyújtottam be egy módosítást szintén Murányi Leventével, hogy ennek a határozati javaslatnak az apropóján ezen a kárpótlási törvényen is tudunk módosítani, ami - hozzátenném - sajnálatos módon egyébként már nem sok embert érint, ugyanis kevesen élnek azok közül, akik az ötvenes években néhány éves gyerekként vagy fiatalként részesei lehettek a kitelepítésnek. Tehát nagyon minimális számú emberről lenne szó, akiknek meg kellene adni ezt a társadalmi igazságosság szempontjából fontos kártérítést. Nem értem, hogy miért nem támogatta a kormány és a kormánypárti képviselők ezt a bizottságban. Azért is kevésbé értem az elutasítást a kormány részéről, mert önök is 2003-ban, 2004-ben, 2005-ben és 2006-ban benyújtottak egy olyan határozati javaslatot, amely szintén ezt a kérdést szerette volna rendezni. Úgy gondolom, most itt az ideje, hogy ebbe a határozati javaslatba belefoglaljunk egy új f) pontot, ami erre kéri fel a kormányt.

Tisztelettel kérem államtitkár urat, magyarázza el nekem, hogy miért nem támogatja ezt a módosító javaslatunkat a kormány. Miért probléma az önöknek, amit néhány évvel ezelőtt még szerettek volna megvalósítani. Még egyszer mondom, gazdasági szempontból, a költségvetés egészét érintve minimális - nem én mondom ezt, hanem képviselőtársam mondta; nincs nálam az a papír, de szívesen előkeresem, ahol ő nyilatkozta még ellenzéki képviselőként érvelve az akkori MSZP-s kormánynak, hogy összgazdasági szinten ennek minimális - hatása van, olyan kevés embert érint már. Szeretném megkérdezni, hogy mi az elutasítás oka, és ha nem ebben a határozati javaslatban szeretnék ezt a kérdést rendezni - bízom benne, hogy nem így lesz, hanem meggondolják magukat, de ha mégis így lenne -, akkor milyen módon szeretnék ezt a kérdést a helyére tenni és megszüntetni a jelenlegi diszkriminatív szabályozást, és minden olyan ember, aki - ha eltérő időpontban és időtartamig is - megszenvedte a kommunista, elsősorban Rákosi-rendszert, kárpótlásban részesülhessen. Arra kérem Rétvári államtitkár urat, hogy válaszoljon erre a kérdésemre.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai