Készült: 2024.09.19.15:24:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2012.02.27.), 271. felszólalás
Felszólaló Novák Előd (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:12


Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Valóban visszaérkezett a kormány képviselője, remélem, tevékenyen részt is fog venni ebben a vitában, hiszen egy elképesztő társadalmi igazságtalanságra világít rá, és azt kívánja orvosolni az ajánlás 2. pontjában benyújtott módosító javaslatom, amit, ha nem orvoslunk, akkor ne csodálkozzanak, hogy egyre több választópolgárnak fog meginogni a hite, finoman szólva is, ebben a demokráciában. Hiszen nem tud működni úgy a demokrácia, hogy közben nem lehet tisztességesen információkhoz jutni, hogy közben a kiegyensúlyozott tájékoztatás törvényi előírása - amelyet a médiaalkotmány 13. §-a jelenleg is rögzít, tehát lehet egyetérteni és nem egyetérteni vele, hogy a rádiók és televíziók számára kötelező előírás a kiegyensúlyozottság, ez jelenleg van, és ezt jelenleg nem tartják be.

A magam részéről egyébként egyetértek a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményének televíziókra és rádiókra való előírásával. Itt ajánlanám figyelmébe L. Simon László illetékes bizottsági elnöknek is, aki sajnos megint nem vesz részt, vélhetően álláshalmozása miatt, mindenesetre a mai bizottságon tanúbizonyságát adta, hogy nem ismeri olyan szinten sem a médiatörvényt, hogy hiába hozta fel az N1 televíziót, hogy az miért nem tájékoztat kiegyensúlyozottan, arra nem vonatkozik. Internetes televíziókra ugyanúgy nem vonatkozik, mint mondjuk, újságokra sem. Viszont nyilvánvalóan végesek a frekvenciák, amit most már csak fideszes tagokból álló testület, a Médiatanács oszt el, ezért indokolt is, azt gondolom, ez a törvényi szabályozás.

De lépjünk túl; törvényi szabályozás van, kiegyensúlyozott tájékoztatás még sincs. És ami igazán a hab a tortán, hogy válaszlépés, következmény, szankció sincsen. Pedig a médiatörvény 182. § c) pontja alapján a Médiatanács felügyeli a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményének betartását. No, hát a "felügyeli" körülbelül annyiban kimerül, hogy itt láthatunk egy ötszáz oldalas jelentést, amelyben a sorok között kiderül, hogy itt súlyos törvénysértés van, de még ezt a mondatot sem írta le a Médiatanács, nemhogy szankciókhoz fordulna, és mondjuk, a Klubrádió sorsára juttatná azt az ATV-t - hogy az egyik legkirívóbb számadatot idézzem -, amely a vizsgált időszakban, a 2010. évben, a választásoktól az év végéig, tehát ha ezt a ciklust tekintjük, akkor a pártok élőszóbeli megnyilatkozásai közepette a Jobbiknak 0,2 százalékot biztosított. Ha teljes 100 százaléknak vesszük az összes párt megnyilatkozását, tehát a politikusi megnyilatkozásokat, 0,2 százalék áll szemben az MSZP 52,9 százalékával.

Valóban nincs közelebbről definiálva, hogy mit tekintünk kiegyensúlyozott tájékoztatásnak, de ez biztos, hogy nem az. Tehát ilyen súlyos törvénysértésnél, azt gondolom, nem működhetne tovább az ATV. Hogy miért működhet, azt, azt gondolom, hogy a Hír TV példájával tudom alátámasztani, hisz a kéz kezet mos, és az ország leosztása szépen működött nemcsak a két nagy kereskedelmi rádióval, de bizony a két kábeltelevízióval is, hiszen a Hír TV-nél 1,8 százalék a Jobbik aránya. Ez is messze elmarad, mondjuk, akár egy választási eredménytől, hogy messzebbre ne is menjek, és az azóta való növekedésünkről ne is ejtsünk szót, a társadalomban betöltött szerepünkről.

És azért a Jobbikról beszélek, mert a Jobbikot éri a legsúlyosabb kirekesztés - nem azért, mert én a Jobbik képviselője vagyok. Én itt most a társadalmi igazságosságot képviselem, és a törvény védelme érdekében emelek szót, amikor azt mondom, hogy a Hír TV-ben úgy kapunk 1,8 százalékot, ebben az állítólagosan jobboldali tévében, hogy még az MSZP is jóval, nagyságrenddel többet kap, 12 százalékot. Tehát úgy nevezzék ezt jobboldali televíziónak, hogy a Jobbik 1,8 százalékával szemben, ha az élőszóbeli megnyilatkozásokat nézzük, akkor 12 százalék az MSZP. Hát ugye őfelsége ellenzéke, nyilvánvalóan látható, hogy jóval nagyobb teret kap.

És ugyanez folyik természetesen a nagy kereskedelmi televíziókban is. Például az RTL Klubon, Magyarország legnagyobb kereskedelmi televíziójában 3,6 százalékot kap csak egy 17 százalékos választási eredményt elért párt, miközben az LMP kap 14,3 százalékot. És ezt büntetlenül megteheti, akár még kritikát sem fogalmaznak meg vele szemben, még egy halvány figyelmeztetést sem. Sőt, amikor én ezeket a kritikákat elmondom, akkor van következmény, ma például megvonták tőlem a szót bizottsági ülésen, amikor a Hír TV számadataihoz értem, minő véletlen. Sőt, a bizottság elnöke bejelentette, hogy most már ügyrendet fog alkotni a bizottság, hogy ne szólhassak hozzá a jövőben korlátlan időtartamban.

(21.00)

Nos, itt sem tehetem meg korlátlan időtartamban, de azért azt még el tudom mondani ebben az első hat percemben is, hogy hagyjuk is a konkrét műsorokat, nézzük a teljes médiapiacot, hiszen a Médiatanács a főbb hírműsorokat vizsgálta, beleértve kereskedelmi televíziókat is természetesen.

Azt látjuk, hogy a főbb hírműsorokban - és megint csak éves adatot nézünk, ennek a választási ciklusnak az első naptári évét, nem kiragadott egy hétről beszélünk tehát, és nem csak egyes műsorokról, még csak nem is egyes műsorokról, ha a teljes médiát megnézzük -, a Médiatanács kimutatásai szerint az élőszóbeli arányok úgy alakulnak, hogy miközben az MSZP 23 százalékon van, a választási eredményét meghaladó lehetőséghez jut a médiában, addig őfelsége ellenzékével szemben az elvileg fej-fej mellett haladó Jobbik viszont 5 százalékot kapott. Elképesztő ez az aránytalanság. És akkor még ott van az LMP és a KDNP is, jóval nagyobb, 8, illetve 9 százalékot kap a médiában. Elképesztő törvénysértés, és nincs semmilyen szankció, hiába írja elő a Médiatanács feladatának a médiatörvény, hogy felügyelni kell a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét.

Ez bizony nem változott a későbbiekben sem, 2011-ben sem, ha kicsit előreszaladunk - mert már annak is lehet látni a számadatait -, akkor bizony azt látjuk, hogy ott még durvább a helyzet. Már egy 5 százalékos párt szintjén sem kezelik a Jobbikot, 4,9 százalék a Jobbik megnyilvánulási lehetősége. Én azt gondolom, erre a durva törvénysértésre valami választ kell adjon az Országgyűlés, erről szól ez a módosító javaslat, hívjuk föl erre a figyelmet.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai