Készült: 2024.09.26.20:06:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (1998.11.04.), 284. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:13


Felszólalások:  Előző  284  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Amikor elkezdődött ezeknek a részletes vitáknak a sora, és az államtitkár úr soron kívül szót kért, akkor az volt az érzésünk, hogy a kormány elindult a helyes irányba, mármint azzal, hogy a helyi adókról szóló törvényjavaslatot visszavonta. De azt is gondoljuk, hogy az úton végig kell menni. Igazából az lenne a helyes, tisztelt Országgyűlés, ha a kormány ezt a személyi jövedelemadóról szóló törvényjavaslatát is visszavonná. (Taps az MSZP padsoraiból. - Varga Mihály: Sőt, a kormányprogramot is, nem? - Kuncze Gábor: Tőlem idéz! - Derültség.) De azt hiszem, annak az lett volna az előfeltétele, államtitkár úr, ha a kormánypárti frakciókban nemcsak polgármesterek lennének jelen nagy számban, hanem olyan középkorúak, ahol már nincs gyerek, olyan idős asszonyok, mint az az idős asszony, aki péntek délután - amikor Rogán Antal fideszes képviselő úrral együtt ültünk a rádió stúdiójában egy ilyen "Parlamenti ütköző" című műsorban, és a személyi jövedelemadó törvényről szólt a vita - betelefonált a rádióba, és azt mondta el, hogy ő most mit csináljon. Ő rokkantnyugdíjas, és van két tizenéves gyereke. Ő nem jut hozzá családi adókedvezményhez, mert nincs adóköteles jövedelme, rokkantnyugdíja van, és van a két gyerek utáni családi pótlék. Akkor ő most polgár, vagy nem polgár? Ő most hogy jár ezzel az adótörvénnyel és a hozzá kapcsolódó többi törvénnyel? Ő még nem tudta azt, amit pénteken én sem tudtam, hiszen csak pénteken postázták ki nekünk a költségvetést, csak a hét végén jutottunk hozzá, tehát nem tudta azt, hogy a családi pótléka - amit a két gyerek után kap - csökken.

 

 

(19.00)

 

Mert ugye nominális értéken a benyújtott költségvetés szerint nem változik, a tervezett infláció 11 százalék, tehát őneki reálisan 11 százalékkal csökken a családi pótléka. Azt már tudta, hogy a nyugdíja viszont a hatályos törvény szerinti 20 százalék helyett minden bizonnyal ennél kisebb mértékben emelkedik. Egy ilyen család egyértelműen rosszul jár annak a költségvetési és adócsomagnak következtében, amit a jobboldali kormány beterjesztett. Tehát ha ilyen személyek, ilyen magyar adófizető nyugdíjas állampolgárok is ülnének a kormánypárti frakciókban nagyobb számban, legalább annyian, ahány polgármester oda bekerült, akkor talán nemcsak a helyi adókról szóló törvényt vonnák vissza, hanem a személyi jövedelemadó törvényt meg talán a költségvetést is. De sajnos, a kormánypárti frakciókban bizony a polgármesterek vannak túlreprezentálva, és az alacsony jövedelműek meg nem, és ezért ezt a személyi jövedelemadó törvényt önök minden bizonnyal nem fogják visszavonni.

Maradnak tehát a módosító indítványaink. Az egyik fontos módosító indítvány, amit nem véletlenül többen is benyújtottunk, a családi kedvezményről, illetve a családok támogatásának a mikéntjéről szól. Magát a vitát bizottságokban is meg a plenáris ülésen is lefolytattuk. Szeretném megismételni, hogy a magunk részéről mi, szabaddemokraták azt tartanánk indokoltnak, hogy az Országgyűlés fogadja el az ajánlásban 32. számon szereplő módosító javaslatunkat, a Bauer Tamás, Béki Gabriella által benyújtott módosító javaslatot, amely megegyezik Szabó Sándorné, Burány Sándor, Keller László és Kertész István módosító javaslatával, amely a személyi jövedelemadó törvényben úgy jelenik meg, hogy kezdeményezzük a családi támogatás elhagyását. Nem azért természetesen, és ezt jeleztük a javaslat indoklásában, mintha nem értenénk egyet a családok támogatásával, mintha nem értenénk egyet azzal, hogy az adófizetők együttese - mert az állam, a költségvetés nem más, mint az adófizetők együttese, nem az állam pénzét, hanem az adófizetők pénzét adjuk - támogassa a gyerekvállalást, vállaljon át a gyerekvállalás terheiből, de az a véleményünk, hogy az lenne a kívánatos, hogy ne adókedvezmény formájában tegye ezt, mert akkor nem éri el azokat a leginkább rászoruló családokat, amelyeknek egy képviselője betelefonált péntek délután a Parlamenti ütköző című műsorba, hanem családi pótlék formájában tegye ezt. Ezt tartalmazzák a 32. pontban szereplő módosító indítványok.

Azt is szeretném hozzátenni, hogy amikor mi ezt a módosító indítványunkat benyújtottuk, akkor még nem ismertük a költségvetést, tehát nem tudtuk azt, hogy a családi pótlék reálértéke csökkenni fog egy olyan időszakban, amikor a gazdaság fejlődik, a GDP emelkedik, a költségvetési kiadások egésze emelkedik, reálértékben is, a költségvetési számok szerint olyan 2 százalékkal emelkedik a költségvetési kiadások reálértéke, csak pont a családi pótlék az, aminek a reálértéke csökken.

Erre az észrevételünkre, hogy talán helyesebb lenne a családi pótlékot emelni, és nem adókedvezményként nyújtani a gyerektámogatást, még tegnap este a bizottságban is azt mondták fideszes képviselőtársaink, hogy az adóköteles jövedelemmel rendelkező családokat az adókedvezménnyel kívánják támogatni; akik nem, azok a szociálpolitikával, ott van például a gyermeknevelési támogatás.

Megnéztük a költségvetést - örülök, hogy Mádi képviselőtársam megerősíti azt, hogy ezt mondták tegnap este -, és tudjuk azt, hogy speciel a szociálpolitikai támogatások reálértéke sem emelkedik. Tehát amit veszítenek azok, akik adókedvezményt nem élveznek a családi pótlék reálértékében, azok ezt a veszteséget sehol nem kapják vissza abban a költségvetésben, amit a jobboldali kormány a múlt héten benyújtott a parlamentnek. Se itt, se ott, se másutt, sehol! A csak családi pótlékkal támogatott családok, tehát ahol a gyerekek után csak családi pótlék van, azok ezt a veszteséget semmilyen csatornán nem kapják vissza egy olyan évben, amikor a gazdaság növekszik, amikor a gazdaság nincs válságban, amikor rengeteg fontos címen a kormány dinamikusan költekezik, amikor a Miniszterelnöki Hivatal meg a titkosszolgálatok költségvetési támogatása a kétszeresére nő - akkor azoknak a családoknak nem jut kompenzáció a családi pótlék értékvesztésénél.

Ezért gondoljuk azt, tisztelt Országgyűlés, hogy az egyedüli tisztességes megoldás az lenne - ha már nem vonják vissza ezt a törvényjavaslatot meg az összes tartozékát -, ha elfogadnák a módosító indítványunkat, és egyetértenének velünk abban, hogy nem adókedvezményben, hanem családipótlék-emeléssel kell támogatni a családokat. Ez a korrekt, ez a megoldás állna az esélyegyenlőség, a polgárok közötti egyenlőség talaján. Ez esetben lenne igaz az, amit az államtitkár úr is mondott az expozéjában, hogy minden családot akarnak támogatni. Ha nem ezt teszik, akkor ez nem igaz!

Tisztelt Országgyűlés! Mi azonban tudatában vagyunk annak, hogy a Fidesz, hogy mondjam, nagyon belelovalta magát ebbe az ötletbe az adókedvezménnyel. Tudatában vagyunk annak, hogy a Magyar Demokrata Fórumnak azt a már két évvel ezelőtti költségvetési vitában is előadott javaslatát, hogy évi 36 ezer forint adókedvezményt kell adni a gyerekes családoknak, átvette a Fidesz az elmúlt évek során, magáévá tette ezt a javaslatot, mint annyi mást is, és most már nem tud tágítani ettől az elképzeléstől. Nincs kétségünk a bizottsági viták után, hogy ezt a módosító javaslatunkat, amit továbbra is a helyes megoldásnak tartunk, önök nem fogják támogatni, és ezért benyújtottunk egy kapcsolódó módosító javaslatot, amely kapcsolódó módosító javaslat egy technikát teremt arra, hogy önök megmaradjanak az adókedvezmény mellett, és mégis az állampolgári egyenlőség és a szociális tisztesség követelményének megfeleljenek.

Kapcsolódó módosító javaslatunk egy, a törvény - mármint a személyi jövedelemadóról szóló törvény - zárórendelkezéseibe illesztene be egy rendelkezést kiegészítő családi pótlék bevezetéséről. A javaslatunk az, hogy minden olyan gyerek után, aki családi pótlékra jogosult, aki után a szülő vagy eltartó családi pótlékra jogosult, de aki adókedvezményt nem tud kapni, minden olyan gyerek után folyósítson kiegészítő családi pótlékot a költségvetés. Azt hiszem, hogy ez ellen a javaslatunk ellen nem lehet kifogás, ez egy tisztességes javaslat.

Most javaslatunkat azzal is kiegészítjük, hogy tudatában vagyunk annak, hogy vannak, nem is kevesen, olyanok - és erről is sok szó esett a plenáris ülésen és a bizottsági ülésekben is -, vannak jócskán olyan alacsony jövedelműek, akiknek ugyan van adóköteles jövedelmük, de ez nem ér el olyan szintet, hogy az adókedvezmény egészét igénybe tudnák venni. Sokan vannak ilyenek, hadd jegyezzem meg, nem tudjuk, hogy mennyien. És hogy mi nem tudjuk, az a kisebb baj - önök sem tudják. Mert megkérdeztük, hogy végeztek-e számításokat arra nézve, hogy hányan vannak, ki mindenki van, aki nem jut hozzá az adókedvezményhez, ki mindenki van, aki csak részben jut hozzá az adókedvezményhez, hány százezer gyerek van, hány százezer család van ilyen. Mindezt soha senki, se a plenáris ülésen, se a bizottságokban, se az előterjesztés-indoklásban, senki nem mondta meg nekünk azokból a pártokból, amelyek ellenzéki pártként állandóan hatásvizsgálatokat kértek tőlünk számon az előző ciklusban.

Tisztelt Országgyűlés! Miután ezt nem tudjuk, nem tudjuk, hogy hányan vannak akik, noha van adóköteles jövedelmük, csak részben tudnák igénybe venni az adókedvezményt, ezért kapcsolódó módosító indítványunkban azt is javasoljuk, hogy azok is igénybe vehessék a kiegészítő családi pótlékot, akik a jövedelmük alapján csak részben vehetnék igénybe az adókedvezményt, és akkor őket természetesen az adókedvezmény nem illeti meg.

 

(19.10)

 

A dolog egyszerű, hiszen aki foglalkoztatott, általában úgyis a munkahelyén kapja mind az adókedvezményt, mind a családi pótlékot. Tehát visszaélésre nincs lehetőség. Azt gondoljuk tehát, tisztelt Országgyűlés, hogy egy ilyen kapcsolódó módosító indítvány elfogadásával, amelyet a mai napon benyújtottunk, önöknek módjukban van korrigálni ezt a hibát, amit a személyi jövedelemadó-javaslattal elkövetnek, módjukban van kitartani amellett a szándékuk mellett, hogy minden olyan család adókedvezményként kapja a gyermektámogatást, amelynek erre megvan a lehetősége, ugyanakkor kiegészítő családi pótlékként ugyanezt a összeget megkaphatja minden olyan család is, amelynek az adókedvezmény igénybevételére nincs lehetősége.

Meggyőződésem, hogy ha a kormánypárti képviselőtársaim végiggondolják ezt a kapcsolódó módosító indítványt, akkor egy hét múlva, a módosító indítványokról történő szavazásnál egy emberként fognak rá szavazni. Ebben a bizodalomban köszönöm a figyelmüket. (Taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  284  Következő    Ülésnap adatai