Készült: 2024.09.19.11:29:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

224. ülésnap (2009.09.28.), 222. felszólalás
Felszólaló Ékes József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:57


Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Az államtitkár úrral már váltottam egypár szót, gondolatot. Itt nagyon fontos lenne, ha Magyarország felülvizsgálná a diplomák kölcsönös elismerésének a kérdését. Ezt mondom azért is, mert két héttel ezelőtt Tajvanban volt egy delegáció, amelynek szocialista képviselők is tagjai voltak. Ott az oktatási miniszterrel tárgyaltunk. Ő is felvetette ennek a kérdését, hogy Magyarország és Tajvan között a diplomák kölcsönös elismerésének a kérdését szeretnék mindenképpen és minél gyorsabban rendezni. Főleg azért is, hisz Kína és Tajvan között a viszony enyhülése folyamatban van, számos területen óriási előrelépések történtek. Helytelennek tartom, ha adott esetben azzal próbáljuk meg félremagyarázni ezt a kérdést, hogy Kína esetleg a nemtetszését fejezi ki ebben a kérdésben.

Szeretném jelezni, hogy ma a veszprémi Pannon Egyetem és a kainani egyetem között együttműködési megállapodás van. Múlt évtől fogva magyar diákok is tanulnak a kainani egyetemen, 30 helyre kaptunk lehetőséget, 17-en éltek ezzel a lehetőséggel. Nagyon fontos lenne, ha adott esetben a két ország ebben a kérdéskörben előre tudna lépni, hisz Tajvan és Franciaország között is a diplomák kölcsönös elismerése megvan, ugyanúgy Japán és Tajvan között, Amerika és Tajvan között, Dániával is most kezdik rendezni ezt a kérdést, és ugyanez van a német diákokkal kapcsolatban is.

Amit felvetettek, és ezt nagyon köszönik a magyar oktatási rendszernek, hogy ez évtől fogva ugyan már későn, de minden további nélkül a Magyarországon tanuló tajvani diákok is jövő évtől fogva az ösztöndíjrendszerbe be tudnak kerülni. Többen tanulnak az orvosi egyetemen Magyarországon, de itt nagyon fontos lenne, ha a diplomák kölcsönös elismerése területén tudnánk lépni. Itt nem azt kell nézni, hogy a nagypolitika hol, mikor milyen vihart próbál keverni, de azt tudomásul kell venni, hogy Tajvan például a világ 16. legfejlettebb országa, az egy főre jutó GDP-arányos bevétele pedig a világon az ötödik. Talán a kutatás-fejlesztés, a nanotechnológia területén, a géntechnológia területén a világ élvonalába tartozik, főleg az elektronika területén is. Tehát nem mindegy, hogy a két ország között a gazdasági, nemzeti, nemzetgazdasági kapcsolatok hogy alakulnak, hogy tud adott esetben Magyarország is hasznot húzni abból, hogy Tajvan kutatás-fejlesztése és annak a beruházásai - nyugodtan lehet fogalmazni - nagyon határozottak, például a kínai gazdaságban Tajvan 17 százalékos beruházással és befektetéssel vesz részt. Innentől fogva ma már nem igaz az, hogy adott esetben nagy Kína mikor miképpen próbál ebbe a kérdésbe beleszólni.

Szeretném kérni az államtitkár urat és akik ezzel a kérdéskörrel foglalkoznak, Tatai-Tóth Andrást és az oktatási bizottságot is, hogy ha ezzel a kérdéssel komolyabban foglalkoznánk és megvizsgálnánk nemcsak Tajvan esetében, hanem minden más ország esetében a diplomák kölcsönös elismerésének a kérdését, mert a kapuk kitárultak, a magyar fiatalok is szeretnének minél több helyre eljutni, tanulni és ott, ahol főleg olyan speciális képzést is kapnak, mint például a mandarin kínai nyelv felsőfokú elvégzése.

Én röviden ennyivel szerettem volna kiegészíteni, és kérem az államtitkár urat, hogy ezt a miniszter úrnak és a bizottság felé is közvetíteni legyen szíves, és ebben Magyarország minél előbb tegye meg azt a lépést, amely valóban a felsőfokú oktatás területén az országokat és intézményeket közelebb viszi egymáshoz.




Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai