Készült: 2024.09.19.00:11:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2004.03.08.), 444. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  444  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A 29-es, általam benyújtott módosító javaslathoz szeretnék kapcsolódni a 2. § 32. ponttal való kiegészítésében kapcsolódó módosító indítványban, mely “a bikavér kizárólag az egri és a szekszárdi borvidéken előállítható bor, a bikavér névhasználat az egri borvidéken, valamint a szekszárdi borvidéken engedélyezettö szövegszerű beemelését javasolja.

Úgy gondolom, hogy talán nem is indokolna részletes magyarázatot, ha az egri borvidék, de mondhatnám, hogy társborvidék, a szekszárdi borvidék ilyetén megjelölése, illetve bekerülése miatt is szólok. Mindenképpen el kell mondanom, hogy az egri történelmi borvidék az elmúlt időszak kimondottan dinamikus fejlődést mutató borvidéke volt, amelyre éppen összeszámoltuk, az elmúlt hat év alatt 38,7 milliárd forint befektetés került a szőlészet és a borgazdaság területére; aminek - hozzá kell tennem - jelentős része állami támogatás volt, már elérte az átlagos 1 hektárt a szőlőterület, és közel hat család számára nyújt a szőlőtermelés jelentős jövedelmet vagy éppen jövedelemkiegészítést. A borvidék történelmének kiemelt terméke pedig a bikavér, amelyre nyugodtan merem mondani - látva a palackokat is -, hogy a tokaji aszún kívül az egyetlen, igazán a világpiacon is jegyzett és elismert bor márkanév. Mondhatnám, hogy talán a legnagyobb értékünk.

Fontosnak tartom azt is, hogy a vörösborok ma már elérik a termelésünk kétharmadát, és ennek 80 százaléka bikavérként értékesül; hozzátéve - és egy másik megfogalmazásomban majd utalni fogok erre -, hogy körülbelül 5 százalék az, ami nem a borvidékünkről származó bikavér-forgalmazást jelenti.

Azt hiszem, hogy mindenképpen ideje volt annak, hogy a törvényi változásokkal szembenézzünk. Úgy gondolom, hogy az eddigi szabályozás elavult, és nyugodtan merem mondani, hogy az elmúlt tíz évben már szükség lett volna ennek az átgondolására. Több vállalkozás és vállalkozó megfogalmazza azt, hogy bizony, nem segítette kellő módon a szőlő- és borágazatban élők érdekeit és a vállalkozások munkáját. Mindenképpen úgy látom jómagam is, hogy túlzottan teret adott bizonyos minőségi feltételek nem teljesítésének vagy éppen kijátszásának. Azt hiszem, hogy egy picit elavult abból a szempontból is, hogy viszonylag kevés személy és így érdek által is befolyásolhatóvá vált az intézményrendszer, amelynek a módosítását mindenképpen támogatom az itt elhangzottak szerint.

Fontosnak tartom elviekben azt, hogy a területi elv itt is érvényesüljön, és minél inkább az adott borvidéken és a hegyközségre kerülő szabályozás legyen több esetben is irányadó. Mindezek alapján nagyon fontosnak tartom, hogy az eredetvédett borok helyzetét megszilárdítsuk, lehetőséget adva egyébként - túlmenve még a jelenlegi javaslatokban is talán -, hiszen nemcsak az előállítás, hanem maga a palackozás is rendkívül fontos. Tudom, hogy ebben megoszlanak a vélemények, mégis azt mondom, hogy helyes az az elképzelés, amely legalább hegyközségi szintre teszi le annak az eldöntését, hogy milyen kereskedelempolitikai célzattal állnak az eredetvédelem mellé, és megszigorítják-e akár az adott területen lévő palackozást.

Azt azonban mindenképpen fontosnak tartom mind az egri, mind a szekszárdi borvidék szempontjából, hogy a bikavér név használatát természetszerűen az e két területen termelt kiváló minőségű bor esetében mondhassuk el.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  444  Következő    Ülésnap adatai