Készült: 2024.09.19.09:03:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2004.03.08.), 211. felszólalás
Felszólaló Márton Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:24


Felszólalások:  Előző  211  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÁRTON ATTILA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm a szót. Én is a kormány által beterjesztett módosítójavaslat-csomagról szeretnék néhány gondolatot elmondani. Először is egy kérdéssel kezdeném, hogy ezek után, a Draskovics-csomagot követően Draskovics-módszer is lesz-e, tisztelt kormánypárti képviselők és kormány. Ugyanis úgy tűnik, hogy ez szokássá kezd szép lassan válni: amikor is egy törvény tárgyalásán lényegében már túl vagyunk, akkor a kormány olyan módosítócsomagot nyújt be, amivel szinte a törvény felét alapvetően átírja. Úgy gondolom, hogy ez nem lehet eljárás, és ráadásul olyan változtatásokat eszközölnek a már letárgyalt törvényjavaslatban, amelyek több szempontból hátrányosan érintik az adózókat.

Itt lett volna most a kormánynak az a nagy lehetősége, hogy végre az utolsó pillanatban az európai uniós csatlakozás előtt tegyen valamit a hazai vállalkozások versenyképessége érdekében, csökkentse az adókulcsokat, nagyobb támogatásban részesíthesse közvetett módon a gazdákat, de a kormány ezt nem tette meg. Ráadásul, ahogy már Font képviselőtársam hozzászólásában is elhangzott, egy csomó olyan módosítást kívánnak most, az utolsó pillanatban elfogadtatni, amelyek definíciók újragondolásával járnak, és ez alapvetően új helyzetet teremt például az adózási körben. Alapvetően más helyzetbe hozza például az evás vállalkozókat.

Font képviselőtársam már említette, hogy mégis hogyan fogják majd önök megmagyarázni - feltételezve, hogy megszavazzák ezt a módosítócsomagot -, hogy az egyébként evát fizető adózókat 25 százalékos áfakulccsal kívánják majd terhelni; hogyan, milyen módon garantálják önök azt az adózási és jogbiztonságot, amiről oly sokat beszéltek, és azt a kiszámíthatóságot, amit annak idején az adózóknak megígértek. Ráadásul, ha valaki figyelmesen és részletesen végignézi ezt a módosítócsomagot - feltételezve, hogy volt ideje, hiszen a szünetben tárgyalta meg az alkotmányügyi bizottság is -, akkor bizonyos ellentmondások is felfedezhetők a beterjesztett csomag, a törvény szövege, illetve a szöveges indoklás között.

Például, hogy egy konkrét példát is említsek önöknek, a hátrányos helyzetűek esetében, amikor a kormány az általános indoklásban azt említi, hogy egyébként a hátrányos helyzetűek részére saját felhasználású import esetében adómentességet kíván adni, tessenek szívesek figyelmesen elolvasni, hogy hol, milyen jellegű szövegmódosítások történtek a benyújtott javaslatban. Ha valaki ezt végigértelmezi, akkor pontosan az ellenkezője történt, ugyanis a nem adómentes körbe illesztették be ezt a bekezdést, tehát az általános indoklással pontosan ellentétes az a szöveg, amelyet egyébként a kormány meg kíván most szavaztatni.

A képviselőtársaim az előzőekben már részletesen szóltak néhány olyan konkrétumról, amelyek igencsak hátrányosan érinthetik a vállalkozókat. Én külön ismételten, még egyszer szeretném kiemelni az ajánlás 42. pontját, ahol a külföldiek magyarországi befektetéseiről szóló törvényt nyitják meg. Lényegében ezzel a külföldi befektetőknek egy kiskaput kívánnak nyitni, ami úgy gondolom, hogy teljességgel elfogadhatatlan. No, ez az, ami igazából versenyhelyzetet fog majd teremteni a hazai vállalkozásoknak!

Mindezeket és az előttem szólók véleményét is összegezve, a Fidesz frakciója ezt a beterjesztett módosítócsomagot nem tudja támogatni, és jelezzük, hogy amennyiben ezt a módosítócsomagot a kormánypárti képviselők megszavazzák, az önkormányzatok áfa-visszaigénylésére vonatkozó módosító javaslatot pedig nem támogatják, akkor természetesen nem fogjuk tudni a törvényt végszavazással sem támogatni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  211  Következő    Ülésnap adatai