Készült: 2024.04.26.04:45:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

154. ülésnap (2020.10.06.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Mellár Tamás (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A vírus okozta válság kitörésekor az Orbán-kormány összeállított egy válságkezelő csomagot, amelyet a miniszterelnök úr történelminek nevezett, hiszen ez a csomag az ő bejelentése szerint elérte a GDP 20 százalékát. Ezt hallva a magyar állampolgárok megnyugodhattak, és úgy gondolták, hogy szembenézhetünk és szembe tudunk nézni ezzel a gazdasági válsággal, hiszen nem lesz baj, nem lesz probléma. Azonban amint elkezdtek jönni az eredmények, júliusban és augusztusban is egyre rosszabb és rosszabb eredmények jöttek, kiderült, hogy a „történelmi” jelző nem a válságkezelő csomagra, hanem sokkal inkább a visszaesésre jellemző, hiszen a 13,5 és 14,5 százalékos GDP-csökkenés, amely a második negyedévben Magyarországon megvalósult, amióta negyedéves GDP-számítás van Magyarországon, ilyen mértékű még nem történt, még nem mértek ilyen mértékűt.

A V4-országok közül is nálunk volt a legnagyobb visszaesés, az Európai Unió országai között is Magyarország produkálta a harmadik legnagyobb visszaesést Spanyolország és Horvátország után. Az Eurostat felmérései szerint a második negyedévben Magyarországon 5,6 százalékkal csökkent a foglalkoztatás szintje, ennél magasabb csak Spanyolországban volt, ahol 7,6 százalék volt a foglalkoztatás visszaesése. Az inflációban vitathatatlanul elsők vagyunk az Európai Unióban: a legmagasabb infláció júliusban is és augusztusban is Magyarországon volt.

Az Orbán-kormány igyekezett elkerülni az államháztartási hiányt, hogy magas államháztartási hiányunk legyen, ezért aztán takarékosan bánt a válság enyhítésére szolgáló források kiutalásával, különösen ha az kis- és középvállalkozások felé irányult volna, nem beszélve arról, hogy szociális támogatásokat pedig igen erőteljesen elszabotált. Ugyanakkor természetesen persze nagy gondot fordított arra, hogy a baráti cégeknek megfelelő mennyiségű pénz jusson, illetve azokra a kedvenc beruházásokra, sportberuházásokra, amelyek a kormány számára igen fontosak.

Mégis elszaladt a költségvetési hiány. A pénzügyminiszter és a Költségvetési bizottság szerint az év végére 7-9 százalékos államháztartási hiánnyal lehet számolni. Érdemes azonban itt felhívni a figyelmet arra, hogy az államháztartási hiány nem azért lesz ilyen magas, mert a kormány jelentős forrásokat fordított a válságkezelésre, hanem annak ellenére, mert ezt elmulasztotta, és ezért a GDP beszakadt. A GDP beszakadása következtében a bevételek jelentős mértékben csökkentek, és ebből következően alakult ki ez a jelentős mértékű hiány.

Az államháztartási hiány következtében természetesen az adósság/GDP hányados is növekedni kezdett: a tavalyi 66,3 százalékról 72 százalékra emelkedett az első félévben, és év végére 77-78 százalékra fog fölemelkedni  ezt megint nem én mondom, hanem a Költségvetési bizottság, illetve a Pénzügyminisztérium. Emlékezzünk, hogy a szocialista kormányok regnálása idejében is 78-80 százalék körül volt az adósság/GDP hányados a 2008-as válság után!

Tehát mi következik ebből? Semmivel sem lett erősebb, versenyképesebb és válságállóbb a magyar gazdaság az elmúlt tíz esztendőben, dacára annak, hogy az európai uniós támogatások jelentős mértékben megnövelték a mozgásteret, hiszen az egyéves GDP-nknek 50 százalékát érték el.

(9.10)

Ez pedig azt jelenti egyébként, hogy az Orbán-kormány elmulasztotta a történelmi lehetőséget a felzárkózásra, bűnös módon elherdálta a fejlesztési forrásokat, baráti oligarcháknak juttatta, sportberuházásokat finanszírozott belőle, a technikai fejlesztés és az oktatás feljavítása helyett.

A számonkérés meg fog történni, és nem mi, öregek fogjuk megtenni ezt, hogy az Orbán-kormányon számonkérjük ezt a történelmi mulasztást, hanem a fiatal generációk, hiszen az ő jövőjüket vették el. És már most lehet látni, hogy a fiatalok ennek tudatában vannak, és el is kezdték ezt. Köszönöm szépen a figyelmet. (Dr. Gurmai Zita tapsol.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai