Készült: 2024.09.23.03:23:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

154. ülésnap (2020.10.06.), 105. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:26


Felszólalások:  Előző  105  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Először is szeretném megköszönni mindenkinek a vitában kifejtett véleményét, aki ezt az együttműködés, a szakmaiság jegyében próbálta megtenni. Dankó Béla képviselőtársamnak, Steinmetz Ádámnak, Magyar Zoltánnak, Vadai Ágnesnek, Keresztes Lászlónak, Varga Lászlónak és Kocsis-Cake Oliviónak is szeretném megköszönni a hozzászólásait.Azt gondolom, hogy Simicskó István frakcióvezető úr elkötelezettsége az őshonos kutyafajták megmentése, fajtanemesítés iránt, a szakmaisága, hiszen korábban több ezzel foglalkozó tanulmány szerzője is volt ő, nem kétségbe vonható. Így lezárva gyorsan a köztünk lévő politikai vitát, szeretném visszautasítani azokat a vádakat, hogy itt valami hátsó anyagi érdek vagy szándék motiválta volna ezt a törvényjavaslatot. Azt gondolom, hogy frakcióvezető úrnak a témában végzett szakmai munkája és elkötelezettsége mindannyiunk előtt ismert; ha nem, akkor ajánlom, mert széles irodalomról van szó.

Azt leszögezhetjük, és közös célunk, hogy megmentsük ezt a fajtát, hiszen a legveszélyeztetettebb helyzetben lévő, Magyarországról származó kutyafajtáról beszélünk. Természetesen az önök által mondott számok vagy az indokolásban leírt számok, hogy évi 24-et törzskönyveznek, ezzel el lehetne még „ketyegni” a következő pár tíz évben, de ez nem hoz megoldást. Ez ahhoz fog vezetni, hogy eltűnik ez az őshonos magyar kutyafajta, eltűnik ez a mindannyiunk szerint nemzeti kincs Magyarországról. Azt gondolom, hogy ebben közös felelősségünk van. Vadászati, kultúrtörténeti szempontból is kötelességünk a megmentése, ezért közös felelősségünk van. Azt gondolom, hogy ez a mostani törvényjavaslat egy jó irány ebben, hiszen önök is többen mondták azt, hogy az önök által megkérdezett szakemberek vagy az önök által megkérdezett kutyatartók és vadászok, gazdák azt mondták egyébként, hogy ez alkalmas lehet erre.

Egyébként Varga-Damm képviselő asszony, aki természetesen a válaszra már nincs itt, ő adta meg az egyik választ, hogy a mostani helyzetben az állományban lévő kutyák számának 10 százalékát használják vadászatra. Pontosan ez az indok, amit szeretnénk kinyitni, hogy nagyobb százalékban lehessen használni, hogy többen tartsanak egyébként erdélyi kopót, hiszen hatalmas szakirodalom áll rendelkezésre a tenyésztésről, a kiképzésről, klubok alakultak, egyesületek, civil szervezetek vannak, amelyek csak az erdélyi kopó tenyésztésével, kiképzésével, nevelésével foglalkoznak. Pontosan ezt szeretnénk kinyitni, pontosan ez az irány, az első lépés a megmentése és a nagyobb, szélesebb körben való terjedése érdekében. Éppen ezért gondolom, hogy a használhatóság irányába kell elmennünk, ahogy ezt Dankó képviselőtársam is már elmondta.

Én egyetértek abban önökkel, hogy a korábbi OGY-határozatban foglaltakat időről időre érdemes felülvizsgálni, és érdemes róla elbeszélgetni. Szerintem ez egy szakbizottsági feladat, én javaslom a Mezőgazdasági bizottságot ezzel a kérdéssel megkeresni, mert szerintem ez egy jó felvetés, időről időre vizsgáljuk meg.

De hogy nem történt semmi, az nem igaz, hiszen komoly génmegőrzési programok indultak. Tavalyelőtt indult egy 12 milliárd forintos program a magyar őshonos növény- és állatfajták megőrzésére. Idén került kiadásra az a közel félórás oktató- és természetfilm, ami a kilenc magyar őshonos magyar kutyafajtát mutatja be, ez idén került egyébként bemutatásra. A növénydiverzifikációs génbank az egyik legnagyobb állománnyal rendelkezik egyébként, az egész világon a magyarországi rendelkezik az egyik legnagyobb állománnyal, és én azt gondolom, hogy ezek a génmegőrzési programok nagyon-nagyon fontos szerepet játszanak abban, hogy továbbvigyük ezt a fajtanemesítést, amiről önök is beszéltek, amit önök is számonkértek. Tehát jó hír, szeretném jelenteni, hogy van ilyen program, működik ez a program, két évvel ezelőtt 12 milliárdos forrást is rendelt a kormányzat ehhez a fontos feladathoz.

A kampányokkal is egyetértek, képviselő úr. Szerintem egyébként alapvetően civil szervezeti feladat jobban ennek a felelősségnek a kimondása és a fajtanemesítés elterjesztése. Pontosan ezért egyébként az Ebtenyésztők Egyesületeinek a Szövetségét, a különböző szervezeteket a kormányzat, az Agrárminisztérium is, a Civil Alap is támogatja hasonló szemléletformáló vagy különböző kampányok tervezéséhez és lebonyolításához, tehát van most is ilyen, és azt gondolom, hogy fontos bevonni ezeket az értékteremtő, értékmegőrző civil szervezeteket.

Varga-Damm képviselő asszony mondta már a 10 százalékot. Az, amikor valakinek, egy képviselőnek az az összes kritikája a törvénnyel kapcsolatban, hogy miért most, tíz év kormányzás után, vagy nyolc évvel az előző törvény után nyújtjuk be, akkor én megnyugszom, mert akkor ott a tartalmisággal, a gondolatisággal nincs baj, hogyha ez a kritika, hogy miért most.

A sertéspestisre is kitért a képviselő asszony, ezért hadd mondjam el, hogy ez egy 300 ezer embert foglalkoztató iparág, a magyar sertésexport és a magyar feldolgozóipar 300 ezer embert foglalkoztató iparág, és szerinte ezt az iparágat kellene veszélybe sodornunk különböző felelőtlen döntésekkel.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az 1972-es nagy sertéspestisjárvány akkori áron számolva 3,5 milliárd forint kárt okozott Magyarországnak. El tudják képzelni, hogy ez most milyen összeg lenne, hogyha hagynánk elterjedni ezt a betegséget, hogyha veszélybe kerülne ennek a 300 ezer embernek és hozzáteszem, 300 ezer családnak a megélhetése a sertésipar veszélybe kerülése miatt. Én azt gondolom, hogy helyesek ezek a döntések, amiket korábban meghoztunk, és amiket egyébként Varga-Damm képviselőtársam pedig kritizált.

Köszönöm mindenkinek az észrevételeit. Köszönöm mindenkinek a szakmai vitában elmondott érveit. Egyetértek a felülvizsgálattal, egyetértek a különböző párbeszéddel, de én azt gondolom, és önök által is részben ez a visszajelzés érkezett, hogy többen a szakmából is azt mondják, hogy ez egy jó irány, amin el kell indulnunk; szerintem fontos. Arra kérem önöket, hogy a következő szavazáson, amikor erről a törvényről majd szavazni fogunk, akkor mindannyian támogassák. Köszönöm szépen a hozzászólásokat. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)

(14.50)




Felszólalások:  Előző  105  Következő    Ülésnap adatai