Készült: 2024.09.23.16:59:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2004.09.28.),  1-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 8:45


Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Köszöntöm képviselőtársaimat és mindenkit, aki figyelemmel kíséri a rádión és televízión keresztül mai napi munkánkat.

Az Országgyűlés őszi ülésszakának 8. ülésnapját megnyitom. Bejelentem, hogy az ülés vezetésében Füle István és Németh Zsolt jegyző urak lesznek segítségemre. Kérem képviselőtársaimat, hogy ne feledkezzenek meg csipkártyájuk használatáról.

A mai napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Korózs Lajos frakcióvezető-helyettes úr, az MSZP képviselője: “Az idősek világnapja és a kormány intézkedéseiö címmel. Önt illeti a szó.

KORÓZS LAJOS (MSZP): Jó reggelt kívánok. Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! E héten ünnepeljük az idősek világnapját. Itt, az Országgyűlésben is fontos, hogy fejet hajtsunk a társadalom bölcsebb tagjai előtt, és néhány mondattal felhívjuk a társadalom és a kormány figyelmét is az idősek helyzetére. Jelenleg a világ lakosságának mintegy tizede 60 évnél idősebb, Magyarország népességének közel 20 százaléka. Tehát gyakorlatilag minden ötödik ember 60 év feletti.

Az Európai Unió más tagállamaira is jelentős feladat vár a népesség elöregedése kapcsán, mindenekelőtt meg kell említeni, társadalmi szemléletváltás is szükséges ahhoz, hogy az időseket megbecsüljék, és a társadalom aktív tagjaként tartsák számon akkor is, amikor már talán gazdaságilag nem aktívak. A nyugdíjrendszer, a foglalkoztatáspolitika, az egészségügyi és a szociális ellátás szempontjából számtalan kérdés vetődik fel, hogy merre tovább.

Magyarország kormánya az elmúlt két évben megpróbálta különös módon figyelembe venni az idősek helyzetét. Ezért számos intézkedést vitt véghez, hogy a nyugdíjasokat támogassa. Az MSZP-SZDSZ vezette kormány 2002 nyarán visszaadta azt a 19 ezer forintot, amit az Orbán-kormány elvett a nyugdíjasoktól. Két lépcsőben, 2003-ban és 2004-ben teljesíti a saját jogú nyugdíj mellett az özvegyi nyugdíjban is részesülő idős embereknek tett ígéretét. 2003. november 1-jétől 20 százalékról 25-re, később 20 százalékról 30-ra emelkedik az özvegyi nyugdíj mértéke. 2002 nyarától a legnehezebb élethelyzetben lévő nyugdíjasok ismét kérhetik nyugdíjuk méltányosságból történő emelését, amit a fideszes kormány megszüntetett.

A második száznapos program részeként 2002 decemberétől a nyugdíjas nagyszülők nyugdíjuk folyósítása mellett is jogosulttá váltak unokájuk gondozása esetén a gyesre. A múlt évben megkezdődött a 13. havi nyugdíj bevezetése. November második felében kapták kézhez a nyugdíjasok egyhavi emelt nyugdíjuk negyedrészét, az 53. heti nyugdíjat. Ez évben már májusban megkapták az 53. heti nyugdíjat, s ez év novemberében közel 3 millió nyugdíjas közel 20 milliárd forint támogatást kap, nyugdíjemelés és az 54. heti nyugdíj kifizetése révén. Ez átlagban mintegy 6 ezer forintot jelent nyugdíjasonként. Ez az emelés minden nyugellátásra jár, és ennek figyelembevételével kerül megállapításra az özvegyi nyugdíj emelése is.

S még egy jó hír, tisztelt Ház, kedves nyugdíjasok: a visszamenőleges emelés nemcsak a nyugdíjakra, hanem az úgynevezett nyugdíjszerű szociális ellátásokra is vonatkozik. Így visszamenőleges támogatást és emelést kapnak a rendszeres szociális járadékosok, az átmeneti járadékosok, a rokkantsági járadékosok, a vakok személyi járadékában részesülők és a politikai rehabilitációs ellátásban részesülők is.

Az új kormányban is kiemelt hangsúllyal szerepel az idősek megbecsülése. Bízom abban, hogy az időseket támogató elképzelések megvalósulnak, kiemelve a 75 éven felüli egyedülálló idősek támogatásával kapcsolatos elképzeléseket is.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Kérdezem, a kormány nevében ki kíván felszólalni. (Jelzésre.) Megadom a szót Göncz Kinga miniszter asszonynak.

DR. GÖNCZ KINGA tárca nélküli miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Örömmel szólnék egypár szót én is az idősek világnapja alkalmából, Korózs Lajos képviselő úr felszólalása kapcsán. Azt hiszem, hogy ennek különös aktualitást ad az idén az, ugyan évek óta ünnepeljük az idősek világnapját, hogy az európai uniós csatlakozás alkalmával tudjuk és még többet gondolunk arra, hogy az idős embereknek nagyon nagy szerepük volt abban, hogy idáig el tudtunk jutni, hogy ez az ország ott tart, ahol tart most. Nagyon sok erőfeszítésük, nagyon sok energiájuk benne volt ebben, és azt hiszem, mindannyiunknak hálásnak kell lennünk ezért.

Korózs Lajos képviselő úr elmondta, hogy a kormánynak milyen intézkedései voltak a nyugdíjas emberek, idős emberek élethelyzetének javítására, mit tettünk ezen a területen. Beszélt arról, hogy szeretnénk, ha a nyugdíjak biztonsága mellett azon a területen is lépni tudnánk, hogy az időseknek aktív időskoruk legyen, részt tudjanak venni a társadalom mindenfajta eseményében, hogy szorosabb legyen a generációk közötti kapcsolat, hogy megkapják azt a hálát a fiatalabbaktól is, amiről azt gondoljuk mindannyian, hogy megérdemelnek. Szeretnénk, ha méltóságteli idős kora lehetne mindenkinek.

Szeretnék egypár szót szólni arról az Idősügyi Tanács titkáraként, hogy tavaly indult el az a kezdeményezés, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium és a Belügyminisztérium kezdeményezése, hogy létrejöjjön egy idősbarát önkormányzati díj, amelyet ebben az évben fog a két miniszter átadni október elsején, az idősek világnapján. Azt szerettük volna, ha azok a kezdeményezések, amelyek elindultak ebben az országban, amelyek az önkormányzatok kezdeményezései voltak nagyrészt, és az idősekre való kiemelt figyelmet is jelentették, kapjanak valamifajta elismerést, kapjanak nagyobb publicitást.

Nagyon nagy örömünkre nagyon sok pályázat érkezett, 120 körüli pályázat egészen pici településekről és nagyvárosokból, budapesti kerületekből is, és nemcsak az szerepel ezekben a pályázatokban, hogy az önkormányzatok mit tesznek az ott lakó idős emberekért, hanem nagyon sok helyen megjelenik az is, hogyan vonják be őket a társadalmi életbe, az ő tapasztalatukat, ismereteiket hogyan próbálják hasznosítani a település érdekében, hogyan teszik aktívvá a részvételüket. Úgyhogy örülök, hogy felhívhatom mindenkinek a figyelmét erre, hogy ennek a díjnak az első átadására most fog sor kerülni október elsején. Szeretnénk ebből egy kötetet is készíteni, szeretnénk ezt eljuttatni nemcsak az idősszervezetekhez, hanem az összes önkormányzathoz is, hogy ahol még nem indultak el ilyen programok, ott is lehessen egymástól tanulni.

Azt látjuk, hogy nagyon sok nagyon jó kezdeményezés van az országban, és jó lenne felhívni erre mindenkinek a figyelmét, hogy merre lehet továbblépni. Nagyon sok kezdeményezés van az informatika területén, az információhoz jutás területén, az egészséges életmód területén, kulturális programok területén és még sok egyéb területen. Szeretnénk azt is, ha az idősek világnapja nemcsak egy nap lenne, hanem egy hónap lenne az idén. Megszólítottuk a civil szervezeteket, azt kértük tőlük, hogy próbálják elérni a közösségüknél, hogy a vállalkozók bevonásával, a többi civil szervezet bevonásával, önkormányzat bevonásával minél több olyan program legyen, ahol az idősek valóban érzik, hogy odafigyelnek rájuk, hálásak nekik, és ahol tovább tudunk lépni a méltó időskor és az aktív időskor irányába.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai