Készült: 2024.04.26.05:53:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

330. ülésnap (2013.11.27.), 136. felszólalás
Felszólaló Dr. Staudt Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:17


Felszólalások:  Előző  136  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Nagyon röviden, majdnem hogy egy kétperces felszólalás keretében szeretnék a 3. ponthoz hozzászólni, mert nagyon örülünk neki, hogy felismerték, hogy a rendszernek, amit megálmodtak, az adatrendszereknek az összekapcsolására és hatékonnyá tételére 9 hónap is kevés, ha ezt megfelelően végre akarjuk hajtani. Ezt egyébként az általános vitában elmondtuk, hogy ez nem megy egyik napról a másikra, sőt véleményem szerint még jó párszor, talán már a következő Országgyűlésnek, de hozzá kell nyúlni ezekhez a törvényekhez. Hiszen majdnem hogy lehetetlen egy ekkora rendszert hézagmentesen oly módon jogszabályként elfogadni, egyébként, úgy vettem észre, az azt előterjesztő államtitkár - talán Rétvári államtitkár úr - sem volt teljesen tisztában azzal, hogy mi is ez az új rendszer, ami felállításra kerül.

Valóban, ennek lehetnek előnyei, amikor bizonyos adatokat nem kell az állampolgároknak beszerezniük, ha az egyébként egy másik állami vagy önkormányzati nyilvántartásban rendelkezésre áll, tehát ez egy hasznos és a bürokráciát csökkentő intézkedés, ebben a formában támogatható. Bár egyébként arra a fő felvetésre nem kaptunk választ - nem tudom, hogy most a részletes vitában kaphatunk-e - az általános vitaszakaszban, ahol, ha jól emlékszem, talán csak én szólaltam fel, hogy az Európai Unió különböző szervei, illetve más európai uniós tagállamok nyilvántartásainak a magyar nyilvántartásokhoz való kapcsolásával milyen olyan rendszerek jöhetnek létre, amelyek esetleg megfontolandóak, biztonságpolitikailag vagy az állampolgárok jogai szempontjából problémásak lehetnek.

Bár a javaslat azt tartalmazza, hogy új adatkezelési felhatalmazás nem jön létre, viszont a preambulumnak, illetve nemcsak a preambulum bevezető gondolatainak az a megfogalmazása, ami az Európai Unióra és az európai uniós országokra utal, hagyott némi kétséget az irányba, hogy nem minden esetben lehet ezt a rendszert zártan megvalósítani, és lehetnek olyan esetek, amikor bizony új adatkezelési vagy egyéb adattovábbítási felhatalmazásokat adunk pont ezzel a törvénnyel az egyéb, Magyarországhoz képest külföldi, nyilván a nemzetközi jog alapján európai uniós országoknak. Ezt viszont el kellene kerülni, és hézagmentessé kellene tenni. Én úgy gondolom, hogy ha erre nem tudunk választ kapni, akár itt a részletes vitában vagy esetleg a zárószavazásig, akkor nem fogjuk tudni emiatt támogatni ezt a rendszert, holott azt hangsúlyozni szeretném, hogy várjuk és jó lenne, ha a magyar viszonyok között ez megvalósulna.

Egy egyszerű példa, ami jó lehet, ha mondjuk, az ingatlan-nyilvántartásban a tulajdonosnak a lakcíme nyilván van tartva, akkor sok esetben a frissessége elmúlik, vagy nem jelenti be a lakcímváltozást a tulajdonos, vagy nem is tudja esetleg, hogy milyen módon kell, nem szán rá pénzt, de ha ez megoldható központilag a lakcímnyilvántartásból, akkor mindig friss tud lenni az ingatlan-nyilvántartás, ami egy fontos közérdekű szempont. Arról nem is beszélve, hogy a különböző hatóságok nem kérhetnek majd a jövőben olyan adatokat, amelyek más nyilvántartásban megtalálhatóak, tehát ez az állampolgárok életét könnyíti, amit mi is természetesen támogatunk. De ezzel együtt, ha a felmerült kételyek, amelyekre választ sajnos nem kaptunk, nem kerülnek megválaszolásra, akkor nem fogjuk tudni a végső szavazáson támogatni a javaslatot.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  136  Következő    Ülésnap adatai