Készült: 2024.09.20.10:07:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (2003.10.27.),  169-172. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:22


Felszólalások:   165-168   169-172   173-176      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Steinerné Vasvári Éva, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni az oktatási miniszternek: “Bevonhatók-e a középiskolás diákok az MSZP csapatjátékába?ö címmel. Steinerné Vasvári Éva képviselő asszonyt illeti a szó. Parancsoljon!

STEINERNÉ VASVÁRI ÉVA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! A szocialisták kampányfőnöke, Ron Werber az elmúlt hónapban visszatért Magyarországra, és sugallatára a Magyar Szocialista Párt utcai kampányba kezdett.

Idézet a honlapjukról: Az MSZP a kitelepülés módszerével is él a kampány végéig, a kampánystáb, az aktivisták és a helyi képviselők közreműködésével az utcákon és a köztereken osztják a szórólapokat, és beszélgetnek az emberekkel. A szocialisták ugyanis fontosnak találják a személyes találkozást, az információcserét, és tudatosítani szeretnék: az MSZP meg mer jelenni az emberek között, hogy találkozni akar az emberekkel.

Néhány budapesti térre erős rendőri felügyelet mellett a kitelepülés meg is történt, de vidéken a kék-fehér madaras kampányanyag eljuttatását a “Werberjugendö helyett az olcsó gyermekmunkát biztosító Meló-diák cégre bízták, és gyanútlan, egy kis zsebpénzre vágyó gyermekeket küldtek csapatjátékba. Felháborodott szülők kerestek meg, és nehezményezték, hogy tizenöt éves gyermekük áruházi katalógus helyett az MSZP meghirdetett utcai kampányanyagának kihordását kapta feladatul a Meló-diáktól.

Tisztelt Államtitkár Úr! Etikus-e ön szerint utcai kampányt hirdetni, majd dublőrként kiskorú gyermekeket küldeni a kampányba? Bevonhatók-e ily módon a középiskolás diákok a csapatjátékba? Vissza szabad-e élni az olcsó gyermekmunkával?

Államtitkár Úr! Kérdezem öntől: Kíván-e ajánlással fordulni a munkaügyi tárcához azon diákok érdekében, akiknek oktatása és főleg nevelése az ön tárcájához tartozik, azért, hogy e kisdiákok ne legyenek felhasználhatók (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) politikai kampányban? (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A kérdésre Szabados Tamás oktatási államtitkár úr válaszol.

Parancsoljon, öné a szó.

SZABADOS TAMÁS oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Bár a leírt szöveg nem teljesen, sőt egyáltalán nem egyezik meg a beadottal, de azért én mégis válaszolok az ön kérdésére, és természetesen nem értenék egyet ebben a formában azzal, amit ön itt elmondott - de nem is erről van szó.

Ugyanis az MSZP nem vonta be a tanulót a csapatjátékába, hiszen az alkalmi munkára vonatkozóan a Meló-diák céggel kötött megállapodást a tanuló, szabad elhatározásból, önként és díjazásért; a megbízás nem politikai munkára, hanem kézbesítésre szólt. A tanuló nem vált áldozatává senkinek, a cégnek sem, egyszerűen munkát vállalt saját elhatározásából. Amint az az ön által ismertetett esetből is kiderül, nem egy párttól, hanem a párt által megbízott vállalkozástól kapott munkát a középiskolás tanuló.

Fentiek alapján úgy vélem, hogy kérdéseit tévesen címezte az oktatási tárcához. A tanulók iskolán kívüli elfoglaltsága - ide értve a szabadidőben vállalt munkavégzést is - nem tartozik az oktatási miniszter szabályozási és intézkedési hatáskörébe. Amennyiben egy tanuló munkát vállal, jogában áll eldönteni, hogy az adott munkát elvállalja-e vagy sem - egy középiskolás diáktól elvárható, hogy azt a munkát, amit elvállal, elvégezze, ezért a megfelelő díjazást megkapja, és el tudja azt dönteni, hogy ez most politikai jellegű vagy nem politikai jellegű megbízatás. Ezt, hangsúlyozom, díjazásért vállalta, és önként, kényszer nélkül, és ha ezzel a szülő nem értett egyet utólag, ezt a megbízatást bármikor vissza lehet vonni.

Úgy érzem, az ön által feltett kérdés ezért nem állja meg a helyét. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   165-168   169-172   173-176      Ülésnap adatai