Készült: 2024.09.20.13:08:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2003.03.03.),  172-175. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:   168-171   172-175   176-180      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Vincze László, a Fidesz képviselője kérdést kíván feltenni a környezetvédelmi és vízügyi miniszternek: “Kaphatnak-e haladékot a homokhátsági települések, amíg a hulladéklerakó nem épül meg?ö címmel. Vincze László képviselő urat illeti a szó.

 

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt időszakban a homokhátsági települések regionális hulladéklerakó telepének megvalósítása érdekében 82 önkormányzat fogott össze.

(17.00)

 

Alapvetően ez az összefogás azért is nagyon példaértékű, mert azonos díjtétel mentén fogtak össze Csongrádtól Pusztaszerig, és nem akarom sorolni mind a 82 települést.

A Felgyő, Kiskunhalas és Vaskút lerakó- és feldolgozóhelyekkel szereplő projekt megnyerte a brüsszeli támogatást, reményeink szerint nem sok időn belül a megvalósulás stádiumába kerül. Köszönhető ez a polgári kormánynak, azon belül a tárcának, a PHARE-ügyeket felügyelő minisztériumnak is. Azonban a mostani tárcának is van még ezzel kapcsolatosan feladata, teendője.

Azonban a lerakó elkészültéig is valahová szállítani kell a szilárd hulladékot. Hatályban van azonban egy rendelet, amely csak engedélyezett lerakóra engedi a szervezett szemétlerakást. Köztudott, hogy csak néhány település rendelkezik engedéllyel, a legtöbb település évtizedek óta hordta közigazgatási határán belül - és hordja most is - a szemetet, a maga módján kezeli és betakarja azt. A kilátásba helyezett bírságot a kistelepülések nem tudják megfizetni, de már a nagyok sem, más lerakók nem tudják fogadni vagy csak többszörös áron a szilárd hulladékot. Jó lenne tehát, ha a homokhátsági lerakók üzembe helyezéséig a 12/1996. évi (VII. 4.) KTM rendelet módosításra kerülne, oly módon, hogy addig tudomásul vennék a meglévő lerakók helyét, míg a központi lerakó meg nem épül. Ez nagyon rövid időn belül reményeink szerint megvalósul. Még mindig szerencsésebb lenne, mint ha a szilárd hulladék az árokparton, az erdőkben és a szántóföldeken kerülne szétszórásra. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Kérdezem tehát az államtitkár urat, kaphatnak-e haladékot a homokhátsági települések, amíg a hulladéklerakó meg nem épül, Felgyő, Kiskunhalas és Vaskút térségében.

Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. A kérdésre Kis Zoltán államtitkár úr válaszol.

 

DR. KIS ZOLTÁN környezetvédelmi és vízügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársam! A 2000. évben elfogadott XLIII. törvény a hulladékgazdálkodásról előírta, hogy az önkormányzatoknak az ilyen jellegű lerakók további működtetése előtt meg kell szerezniük az úgynevezett környezetvédelmi felülvizsgálat eredményét, amelynek hatására aztán körülbelül két és fél-három év felkészülési idő áll rendelkezésükre. Ez a felkészülési idő 2003. január 1-jén járt le, és a 22/2001. KöM számú rendelet szabályozza, mi az a minimum feltétel, aminek az ilyen jellegű lerakóknak meg kell felelniük ahhoz, hogy egyáltalán ne jelentsenek közvetlen veszélyt a környezetükre.

Az első fokú környezetvédelmi hatóságok döntik el, hogy az így beszerzett környezetvédelmi hatástanulmányok alapján adnak-e addig ideiglenes engedélyt ezeknek a lerakóknak.

(Babák Mihályhoz:)

Hiába mutogat, kedves képviselő uram, tudom, hogy mindenhova pénz kellene! Igen, három év alatt lehetett volna erre valami pénzt adni, ha már a jogszabályi rendelkezések megvoltak. Egyébként most itt a brüsszeli támogatás, meglesz az a közel 8 milliárd forint ennek a beruházásnak a megvalósítására. De az ember nem örül annak, amikor másutt meg a projekt elfogadását követően két évvel, két és fél évvel úgynevezett népi kezdeményezések indulnak, hogy mégse ott legyen, hanem emitt legyen, és ezzel veszélyeztetjük azt, hogy a brüsszeli támogatást megkaphassuk.

Meg kell felelni az alapvető humán-egészségügyi követelményeknek, környezetvédelmi előírásoknak, és ha ez megvan, akkor az ideiglenes működés természetesen biztosított addig, amíg az a regionális hulladékkezelő - és nem lerakó, mert most már ilyeneket nem építünk - elkészül, és ahhoz a brüsszeli támogatást igénybe vehetjük.

Egyebekben Parragh Dénes képviselő úr hatására most már odáig eljutottunk, hogy ezek a környezetvédelmi felügyelőségek az illető hatástanulmányok alapján a legoperatívabban állnak a kérdéshez, és minden adatot és információt megadnak.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból. - Szórványos taps a Fidesz soraiból.)

 




Felszólalások:   168-171   172-175   176-180      Ülésnap adatai