Készült: 2024.09.20.04:01:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2002.12.03.),  72-78. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:19


Felszólalások:   66-72   72-78   79      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Mivel a képviselő úr nem fogadta el a miniszter válaszát, kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e a választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a miniszteri választ 193 igen szavazattal, 159 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Vincze László, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez: "Mit tud tenni a kormány a sertéstartó gazdák érdekében?" címmel.

Vincze László képviselő urat illeti a szó.

 

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Csongrád megye, de talán az ország egyik legmegbízhatóbb sertésfelvásárló és -feldolgozó üzeme volt az elmúlt időszakig a Pick Rt. A sertésfelvásárlásban szerződéses kötelezettségeiket teljesítették. E bizalom alapján a gazdák a szalámi-alapanyagnak számító nagy súlyú hízósertésekre hosszú távú szerződéseket kötöttek. Ez kiszámítható jövedelmet biztosított több ezer gazdának.

Sajnálatos módon, az idei nyártól kezdve a szerződött, nagy súlyú állatok átvétele megszűnt, akadozik. A hízófelvásárlás országosan is akadozik, a disznóállomány pedig még kevesebb is az előző évekhez képest. A termelőknek segíthetne az állami támogatás, amit a tárca felügyel. Az is hallatszik, hogy közben az országba külföldről - hogy honnan, azt én sem tudom - hoznak be sertéshúst, de az is lehet, Dániából vagy máshonnan. Úgy látszik, hogy bizonyos körök állami beavatkozás híján képesek tönkretenni a magyar gazdákat.

Mindezeken kívül a kormány az EU-csatlakozásra hivatkozással nemrég megtiltotta az ételmaradék feletetését a sertésekkel. Ez az elhibázott rendelet, amely a kormány túlbuzgalmára utal - hiszen elég csak hőkezelni a maradékot -, több mint 15 milliárd forint kárt okozott a népgazdaságnak és a lakosságnak. A termelésből kiesik emiatt 200 ezer hízósertés. Az augusztus óta eladatlan állatállomány már lassan túlsúlyossá vált. Nem ritkák a 200-300 kilogrammos disznók sem, amelyek takarmányozása és tartása rendkívüli veszteséget termel a gazdáknak.

A szerződött sertésfelvásárlási ár 270 forint, ehelyett kilogrammonként 200 forintért veszik meg a nepperek a sertést, úgy, hogy várhatóan nem is biztos, hogy fizetnek érte. A helyzet komédiája az, hogy ugyanakkor a lakossági húsárak megemelését tervezik - újságok írják ezt - körülbelül 15-20 százalékos mértékig, ami elfogadhatatlan számunkra, a gazdák számára, elfogadhatatlan a fogyasztók oldaláról nézve is. Nem emelni kellene az árakat, hanem levágatni a túlsúlyos sertéseket, ezáltal megnövekedne a kínálat, és ez a lakossági fogyasztásra jótékonyan hatna, a fogyasztói húsárak nem emelkednének.

Kérdezem tehát a tisztelt miniszter urat, mit tud tenni ön a sertéstartó gazdák érdekében, a lakosság érdekében.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az interpellációra Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter úr válaszol.

Parancsoljon, öné a szó, miniszter úr.

 

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Egyetértek önnel abban, hogy a termelők és a felvásárlók szempontjából az idei esztendőben a sertéspiacon kedvezőtlen helyzet alakult ki, főleg, ha a kiemelkedően jó 2001-es évhez viszonyítjuk a helyzetet. Nézzük ennek okait, illetve azt, hogy ki mit tett a helyzet megoldása érdekében.

Ma a világpiacot sajnos sertéshús-túltermelés jellemzi, ami erősen nyomott árakat eredményezett. Az exportárak az előző évhez viszonyítva, az év első kilenc hónapjában 55 forint/kilogrammal csökkentek. A belpiacon a tőkehús kereskedelmi átadási ára, 150 forint/kilogrammal alacsonyabb, mint 2001 hasonló időszakában. Amikor ön, képviselő úr, húsáremeléssel riogatja a vásárlókat, nem ártana figyelembe vennie a tényeket, hogy a korábbi évhez képest történt 15 százalékos csökkenés után egy 15 százalékos emelkedés változatlan árakat jelent, még az infláció figyelembevétele nélkül is.

 

 

(10.30)

 

A sertéságazat exportorientált ágazat, hisz az önellátás foka Magyarországon 140 százalékos. A forint erősödése katasztrofális mértékben sújtja az élelmiszer-gazdaságot és ezen belül a sertéstenyésztőket. Veszteségessé vált számos termék, így a feldolgozott sertéshúskészítmények exportja is. A sertésállomány egyébként - az ön állításával ellentétben - nem csökkent, hanem 329 ezer darabbal, tehát 6,7 százalékkal növekedett egy év alatt. A fenti problémák következtében a sertések felvásárlási árát szinte lehetetlen az előző év szintjén tartani. Bizonyára ezért nem tett semmit az év első felében a piaci egyensúly megteremtése érdekében, az Orbán-kormány, tisztelt képviselő úr, amelynek ön is tagja volt. Nyárra, a kormányváltás után a felvásárlási árak 60-70 forint/kilogrammal csökkentek.

A Medgyessy-kormány a következő intézkedéseket tette: 27 forint/kilogramm exporttámogatást biztosított az élősertéshez. Amikor ez nem volt elegendő a piac helyreállítása érdekében, akkor ezt a mértéket 37 forint/kilogrammra emeltük, és a küszöbárat 290 forintra csökkentettük. Ennek következtében 180 ezer darab élősertés hagyta el a piacot, tehermentesítve azt. A minőségi termeléshez másfél milliárd forint támogatást nyújtottunk a Vágóállat és Hús Terméktanácsnak annak érdekében, hogy a feldolgozott termékek magasabb áron értékesülhessenek külföldön. Az intézkedések eredményeképp a harminckettedik héttől 35 forint/kilogrammal növekedtek a felvásárlási árak. Sajnos a külpiaci helyzet tovább romlott, ennek következtében a negyvenedik héttől ismét megfordult az ártendencia, és csökkenés következett be.

Az igazság kedvéért azt is szeretném megjegyezni önnek, tisztelt képviselő úr, hogy az önök kormánya kötötte azt a dupla nullás kereskedelmi megállapodást az Európai Unióval, amelynek következtében rendkívül egyenlőtlenül érkezik be nyesedékhús Magyarországra, és bizony abban az időszakban, amikor 2-300 ezer sertésnek megfelelő húsimport érkezik be az országba, nem kell annyi hazai sertés. Ez átmeneti piaci problémákat okoz, amit a kereskedők sajnos ki is használnak.

Úgy gondolom, hogy a jelenlegi problémák megoldása érdekében is hathatós intézkedések születnek, és ennek eredményeként a sertéspiac ismét normalizálódni fog.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Megkérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a miniszter úr válaszát.

 

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Sajnálom, hogy ennyire mellébeszélt. Ettől a szövegtől csak a disznók híznak, nem a gazdák pénztárcája. Nem válaszolt a konkrét felvetésekre. A Pick Rt.-ben, a tulajdonosváltás miatt, sajnálatos módon, 3 milliárd forintot szívtak ki a gazdák rovására. Tehát közös összefogás van a mellébeszélésben és a gazdák kisemmizésében. Néhány ember milliárdos lett tízezrek rovására. Először fordult elő a cég történetében, hogy nem tudták felvásárolni a sertéseket.

A hízóárakról annyit, hogy az Orbán-kormány utolsó időszakában száz forinttal többet adtak a hízósertésekért, mint most. Államilag támogatott spekulációnak vagyunk tanúi. A jó tulajdonos és a jó állam ilyenkor fizetne a gazdáknak károkozás címén. Az őstermelésű sertéshús egyébként is magas tápértékű, jó lenne, ha a fogyasztók asztalára kerülhetne, mert ez már majdnem biohús. Nem áremelésre volna szükség, hanem le kellene vágatni a sertéseket.

Tisztelt Miniszter Úr! A nagy súlyú sertés az ólban már alig szuszog, a gazda üres zsebbel káromkodik, a húsfogyasztó lakosság joggal méltatlankodik. Kinek jó ez a káosz? Nem ezt ígérték önök! A válaszát sajnálatos módon nem tudom elfogadni.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Miután a képviselő úr nem fogadta el a miniszter úr válaszát, kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a miniszter úr válaszát 193 igen szavazattal, 161 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Jegyzői bejelentésre kerül sor. Megadom a szót Nagy Nóra jegyző asszonynak a bejelentés megtételére. Parancsoljon, öné a szó.

 




Felszólalások:   66-72   72-78   79      Ülésnap adatai