Készült: 2024.09.21.13:06:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

141. ülésnap (2020.06.15.), 329. felszólalás
Felszólaló Hajdu László (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:49


Felszólalások:  Előző  329  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HAJDU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Államtitkár úr már ismeri az én véleményemet és a frakciónk véleményét, mégis most a részletes vitában is szeretném ennek pár részletét előhozni, természetesen az időkeretemen belül. Azt gondolom, hogy amit előttem Keresztes képviselő úr megemlített, azt el lehetne mondani a hulladékgazdálkodó cégekre is, nevezetesen, hogy a szemétbe, a hulladékába fullad bele a város, merthogy ez a kukaholdingnak becézett intézmény a lakosság által befizetett pénzeket egyszerűen nem adja tovább a szolgáltatónak. Ma már az év hatodik hónapját írjuk, és tudomásom szerint  bár még nincs friss infóm, mert lehet, hogy ma már utaltak  eddig a fővárosnak még egy fillért sem utaltak, pedig itt sok milliárd forintról van szó, amit még nem utaltak át. Hogy lehetséges az egy ilyen költségvetési szisztémában, hogy a kormánynak egy hivatala nem utalja át a beszedett pénzt, hanem magánál tartja? Nem tudjuk, hogy mit csinál vele, de magánál tartja. Sok milliárdról van szó. A főváros felé most 10 milliárd forint körüli fizetési kötelezettsége van, ezért csődhelyzetben van a Fővárosi Közterület-fenntartó Vállalat. De a többi közműre is igaz az, ami elhangzott. A központosításnak az a hátránya, hogy azt a felelősséget is átveszi a központosító, hogy működési zavarok fognak föllépni.

A másik, amit mondani szeretnék, hogy szintén a központosítás eredményeként kell szolidaritási hozzájárulást bevezetni. Már negyedik vagy ötödik éve fizetjük a szolidaritási hozzájárulást, és az lépcsőzetesen mindig megy fölfelé. Az én választókerületemben a 2020-as megközelíti a 600 milliót. Arról volt szó, hogy az önkormányzatokat nem terheli ez a 2021-es költségvetésben, sőt 16,6 százalékkal többet ad az önkormányzatoknak. Igen, de amennyit visszaszed, azután mínusz 2 vagy 3 százaléknál vannak, és akkor az inflációt még nem is vettem figyelembe. Tehát gyakorlatilag nem adott, hanem elvett. A szolidaritási hozzájárulásnál az a csel van ebben a költségvetésben, s államtitkár úr, ezt ön is tudja, hogy amíg az adóerő-képesség alapján szedték ezt a díjat, adót vagy mindegy, hogy minek nevezzük  mivel ez az adócsökkentés kormánya, akkor ezt adományként adjuk és nem adóként , ezt az adományt azért kell adnunk, hogy a Klebelsberg Kunó Intézményfenntartó el tudja tartani azokat az iskolákat, amiket elvettek az önkormányzatoktól.

(21.20)

Merthogy kiderült, államosítani tudunk, az önkormányzatoktól kártalanítás nélkül elvenni az iskolavagyonokat, azokat tudjuk, de a működtetésről megfeledkeztünk, hogy hogyan működik ez, és most ezt fizetjük. Végül nemcsak hogy elvették, hanem még fizetünk is, hogy működni tudjon. Az adóerő-képességbe csak 178 önkormányzat tartozott bele eddig, de most ez a költségvetés leviszi 22 ezer forint/főre. Ez azt jelenti, hogy körülbelül 600 önkormányzat, az én számításaim szerint, vagy 500 lesz a jövőben adóerő-képességben kiemelt. Tehát amikor a 160 milliárd forintról beszélünk, hogy a szolidaritási adó a jövő évi költségvetésben 160 milliárd lesz, azt már nem ez a 178 önkormányzat fizeti csak, hanem még további 350 vagy 300. Erről nem adnak tájékoztatást, hogy mennyi az, mert nem ismerhetjük a számokat, mert nem volt zárszámadás, zárszámadás nélkül tárgyalunk költségvetést. Akkor látnánk, hogy mennyi önkormányzat, a 3173 önkormányzatból hányan váltak ilyen adózóvá, akik ilyen adományokat fizetnek a magyar államnak.

A másik nagyon súlyos probléma, úgy gondolom, hogy miközben azt mondjuk, minden újságban ezt olvasom, hogy százhuszon-valahány milliárddal, 122 milliárddal többet kaptak az önkormányzatok, 16,6 százalékkal, akkor valójában ez egy kommunikációs pénz, mert igazság szerint kevesebbet. És ha azt mondjuk, hogy van, aki háromszor meg négyszer annyit fizet, az azért van, hogy négyszer annyit fizetünk majd szolidaritási hozzájárulást, mert nem tudjuk, hogy mennyi önkormányzat az, amennyire kiszélesítette a 22 ezer forint/fő adóerő-képességi mutató. Az eddig följebb volt 10 ezerrel, sőt, azt hiszem, 35 ezer volt, ha jól emlékszem, az egy főre eső, most viszont sokkal több önkormányzat fog beleesni, és így nem tudjuk az átlagunkat.

Nekünk, az én választókerületemben, Újpest esetében körülbelül a jövő esztendő az, hogy a 2021-es költségvetés 1,8 milliárd befizetésbe kerül, a XV. kerületi önkormányzatnak 1,2 milliárdba. Lényegében mind a két kerület, beleértve a fővárost is és a főváros majdnem minden kerületét, az állami normatívánál többet fizet be az államnak, mint amennyit ad az állam úgynevezett feladatfinanszírozásként az intézmények fönntartására.

Ez a költségvetés bennünket be akar csapni. Annyit mi is értünk a költségvetéshez, hogy településeket nem lehet ilyen módon kiszedni. Értjük, hogy 800 milliárddal nőtt az államadósság, hogy óriási államadóssági nyomás alatt van a költségvetés, de az, hogy mindent az önkormányzatok fizessenek meg, ez hihetetlen, ezt nem lehet támogatni így. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  329  Következő    Ülésnap adatai