Készült: 2024.04.26.03:28:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2002.09.24.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Botka László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BOTKA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A kormány a 2002. negyedik negyedévére tervezett intézkedéseinek három fő célját jelölte meg: a gyermekek életkörülményeinek és esélyének javítását, a területi esélyegyenlőtlenségek csökkentését és hazánk versenyképességének növelését.

Az Európai Unióhoz való csatlakozásunkat közvetlenül megelőző időszakban alapvető érdek, hogy a magyar gazdaság teljesítőképessége javuljon, megteremtve a bérek felzárkóztatásának és a további jóléti intézkedéseknek az alapját. A részben már a második száz nap kormányzati intézkedéseiben megnyilvánuló, részben pedig a jövő évre tervezett beruházásösztönzést és munkahelyteremtést támogató eszközök esélyt nyújthatnak olyan régiók gazdasági fejlődésére - s ezek közé tartozik Szeged város, Csongrád megye és az egész Dél-Alföld is -, amelyeket az elmúlt években a folyamatos pozícióromlás, a foglalkoztatottak számának csökkenése, a termelőüzemek megszűnése és az új beruházások hiánya jellemzett.

A gazdaságélénkítés új eszközeinek fontos szempontja kell legyen, hogy új minőségű partnerség alakuljon ki a befektetők, a kormányzat és a területfejlesztés helyi szereplői, az önkormányzatok között. Fontos cél, hogy egyaránt bővítsük a nagyberuházásokat támogató eszközök körét, javítsuk a kis- és közepes vállalkozások fejlődési lehetőségeit, valamint hogy a helyi sajátosságoknak és lehetőségeknek megfelelően széles körű támogatási rendszer jöjjön létre. Számunkra Szegeden kiemelkedően fontos az új munkahelyteremtő beruházások letelepedését segítő támogatások bővítése, ezek közül is az új fejlesztési adókedvezmény bevezetése és a nemzeti fejlesztési tervvel összhangban a kedvezmény igénybevételi lehetőségeinek a szélesítése, a befektetők számára létesített telephelyek állami támogatása, a szakképzési és átképzési támogatások új, külön pályázat nélkül is elérhető formái, valamint az új munkahelyeken foglalkoztatottak utáni bértámogatás és járulékátvállalás.

Szeged mint egyetemi város számára kiemelten fontos a kutatás-fejlesztés állami társfinanszírozásával elősegített, tudásintenzív projektek támogatása, a tőkevonzást erősítő, innovációbarát gazdasági környezet kialakítása. Ennek érdekében külön, preferáltan kell támogatni a vállalatok és a tudományos szféra együttműködését és az erre létrejövő új vállalkozásokat. Ezzel alapozható meg, hogy a nyugati példáknak megfelelően létrejöjjön az egyetemi városokat körülölelő, tudásintenzív gazdaságra épülő befektetői gyűrű. Ezen új eszközökkel és a már bejelentettek közül a kis- és közepes vállalkozások támogatására biztosított kedvezményes hitelekkel, az evával, a közterhek és az egészségügyi hozzájárulás folyamatos csökkentésével, a távmunka-lehetőségek bővítésével és a kistérségek számára megnyílt új forrásokkal reményeink szerint meg lehet fordítani azt a negatív tendenciát, amely Szeged és térsége gazdaságát jellemzi - az elmúlt egy évben ugyanis 5 százalékkal csökkent az ipari termelés és 8 százalékkal a foglalkoztatottak száma.

Az uniós csatlakozással párhuzamosan a regionális szemléletet is erősíteni kell, és ez kiemelten igaz a határ menti térségekre. Szegeden közel egy évtizedes törekvésünk a határ menti kapcsolatok erősítése, a közös fejlesztések és érdekek összehangolása a szomszédos romániai megyékkel és a Vajdasággal. Fontos kormányzati, majdan uniós támogatást is igénylő programnak tartjuk, hogy Szeged gazdasági, integrátori, koordinációs és befektetői régióközpontként összekötő hídszerepet is be tudjon tölteni. Ez lehet a balkáni stabilizációban szerepet kapó szegedi folyamat továbbfejlesztésének az iránya.

Tisztelt Ház! Az uniós csatlakozás az ország minden régiójának, minden településének, minden állampolgárának az ügye. Az elkövetkező időszakban mind a kormány, mind az Országgyűlés egyik legfontosabb feladata, hogy megteremtsük annak a feltételeit, hogy mindenütt érezhető legyen: van lehetőség a teljesítmény és a versenyképesség növelésére, van esély a felzárkózásra és lehet eszközt találni a helyi fejlesztési elképzelések megvalósításához. Ha a legfontosabb célban valóban egyetértünk, akkor a politikai versenyben sem lehet helye a polgárok elbizonytalanításának; versenyezzünk inkább a javasolt eszközök hatékonyságában. A legfontosabb célban pedig egyet kell hogy értsünk: sikeres nemzet akarunk lenni, sikeres régiókkal és városokkal Európában.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

 

(9.40)

 




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai