Készült: 2024.09.24.11:34:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

125. ülésnap (2008.02.25.), 36. felszólalás
Felszólaló Dr. Mikola István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MIKOLA ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Az utóbbi napokban indulatos, személyeskedő megjegyzéseket hallunk a vizitdíjat ellenzőkkel szemben. A miniszter asszony fenyegetőzik, egyáltalán a vita, úgy tűnik, eltér a szakmaiságtól. A miniszterelnök tegnap az MSZP országos választmányi ülésén azt mondta: "Azt állítani, hogy 1000 forint lesz a vizitdíj, ez pedig nem egyszerűen sületlenség, ez meg arcátlanság." Túl azon, hogy nem helyesen szerkesztett magyar mondatról van szó, a vitát indulatossá teszi ezzel a mondattal és az azt követő szöveggel is.

Nézzük meg, miről van szó tulajdonképpen! Nyilvánvalóan egyetértünk abban, hogy az új rendszer többe fog kerülni, mint a jelenlegi, hiszen akik elolvassák az egészségbiztosításról, pénztárakról szóló törvényt, látják, hogy messze nagyobb lesz a saját működési költsége a pénztáraknak, ezenkívül még... (Horn Gábor: Ez is egy hazugság!) Horn Gábor urat kérem, nyugodjon meg, mert infarktust fog kapni, és segítségre lesz szüksége. Tessék nyugodtan hallgatni, amit elmondok, és ön utána fog tudni válaszolni. (Horn Gábor közbeszól. - Az elnök csenget.) Nyugodjon meg, legyen szíves! Nyugodjon meg! (Horn Gábor: Nyugodt vagyok, teljesen. - Közbeszólások.) Tehát a saját működési költsége a pénztáraknak a törvény értelmében 3,5 százalék, 2 százalék profitot vehetnek ki, tehát nyilvánvaló, hogy többszöröse lesz a jelenlegi egészségbiztosítási pénztár működésének. Százmilliárdos nagyságrendet jelent ez.

Önök azt mondják, hogy ezt a többletforrást nem a járulékok emelésével fogják előteremteni, nem lesz járulékemelés. Nem csökkentik a kötelező általános egészségbiztosítás szolgáltatásait, nem fizetnek majd kevesebbet a gyógyító szolgáltatásokért a kórházaknak, nem fogják emelni a vizitdíjat és a kórházi napidíjat. Akkor kérdezem tisztelettel: honnan fogják finanszírozni a megnövekedett költségeket? Ha a nemzetközi gyakorlatot nézzük, akkor ezt a lakossági önrész, a lakossági sarcok növelésével csinálják a magánbefektetők, a magánpénztárak, tekintettel arra, hogy ezzel nemcsak a bevételeiket növelik, hanem a kiadásaikat is csökkentik, hiszen megnehezítik az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférést.

Arról szól a szóbeszéd, hogy 1000 forint lesz a vizitdíj. Lehet-e 1000 forint a vizitdíj? Csak röviden utalok arra, hogy önök 2006-ban olyan megjegyzéseket tettek, miszerint nem lesz fizetős a magyar egészségügy. Számtalanszor elmondtuk már, az MSZP nem teszi fizetőssé az egészségügyet. - Kökény Mihály úr és Vojnik Mária számtalan ilyen kijelentést tett. Idézni szeretnék az "1000 forint lesz-e a vizitdíj?" kérdésfelvetés kapcsán az Egészségbiztosítási Alap költségvetésének 2007. évi számairól szóló jelentésből, amelyet a parlament egészségügyi bizottsága elé tártak. Szó szerint idézem: vizitdíj és kórházi napidíj jogcímen 13 milliárd 317 millió forint pénzforgalom nélküli bevételt realizált az E-alap - tehát 13 milliárdot.

Nagyon érdekes, hogy tegnapelőtt Horváth Ágnes miniszter Navracsics Tibor frakcióvezetőnek írt egy nyílt levelet. Ebben a következő szerepel: "Kérem, jelöljék meg tételesen, kiktől akarják elvenni azt az összességében 60 milliárd forintot, ami a vizitdíjat és a napidíjat az egészségügyben pótolná. A kórházaktól? A mentőktől? A nagyothallóktól? A nyugdíjasoktól? Vagy adóemelés formájában mindenkitől?" 60 milliárdról beszél a miniszter. Ismétlem: a 2007. évi együttes bevétel, napidíj, vizitdíj 13 milliárd forint. A 60 milliárd a 13 milliárdnak 4,5-szerese. Ha ezt a 300 forintokkal beszorzom, akkor az már nem 1000 forint, hanem jóval fölötte van. (Közbeszólások a kormánypártok soraiban.) Látom, nyugtalanok lettek a képviselő hölgyek, urak, de kérdezem azt, hogy akkor miről szól ez a történet. Ez egy hivatalos levél, amelyet az egészségügyi miniszter szignált, 60 milliárdos bevételt tervezve, ismétlem, a jelenleginek 4,5-szeresét.

Megkérem tisztelettel a miniszter asszonyt, ne fenyegetőzzön! Ne szervezzék az orvosokat! (Derültség a kormánypártok soraiban. - Az elnök csenget!) Kérem, elnök asszony, számítsa be a pár másodpercet, mert nagyon nyugtalanok a képviselők. Ne szervezze az orvosokat, azokat az orvosokat, akik a minisztériummal szerződéses jogviszonyban állnak, hogy árulják el azt az ügyet, ami a betegek ügye, a térítésmentes egészségügyi ellátás biztonságának az ügye. Kérem szépen, érveljenek, ne fenyegetőzzenek!

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai