Készült: 2024.09.25.21:18:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2012.06.11.), 382. felszólalás
Felszólaló Ferenczi Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:  Előző  382  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FERENCZI GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Helyi közösségeink megtartó ereje az oktatásban, óvodáinkban, iskoláinkban, az egészségügyi ellátórendszerünkben, kórházainkban, szakrendelő-intézeteinkben és a helyben létesített munkahelyekben rejlik.

Így van ez a Veszprém megyei Tapolca városában is, pontosabban így lenne ez, mert sajnálatos módon a tapolcai Deák Jenő Kórház nagy bajban van. Nagy bajban van, mivel a kormány a helyi fideszes többségű önkormányzat asszisztálása mellett megszüntetni szándékozik az aktív fekvőbeteg-ellátást, az aktív sebészeti és belgyógyászati osztályt.

Éppen ezért a mai ülésnapon interpellációt intéztem az illetékes szaktárcához, arról érdeklődve, hogy hogyan képzeli el a kormány a sürgősségi betegellátást Tapolca városában és annak vonzáskörzetében, ha megszűnik a Deák Jenő Kórház aktív sebészeti és belgyógyászati osztálya, miközben a legközelebbi kórház 35 kilométerre van.

Előre gondolkodtam, mivel borítékolható volt, hogy az illetékes szaktárca részéről hamis információk látnak ismét napvilágot. Ez részben érthető, hiszen a kormány igyekszik megnyugtatni az ország közvéleményét, hogy Tapolca városában az egészségügyi ellátással semmilyen probléma nincs, másrészt viszont elképesztő, mert Halász János államtitkár úr négy percen keresztül igyekezett félrevezetni, félretájékoztatni a lakosságot.

Ezúton szeretnék reagálni államtitkár úrnak, majd pedig írásban is be fogom terjeszteni kérdéseimet, és arra kérem, hogy azokra a valóságnak megfelelően válaszoljon.

Egyrészről szeretném tájékoztatni az államtitkár urat, hogy a krónikus belgyógyászati és az ápolási osztály nem aktív fekvőbeteg-ellátás. Az interpellációm kérdése úgy szólt, hogy miért szüntetik meg a sebészetet és a belgyógyászati osztályt.

Cáfolnom kell, mert nem igaz, hogy a betegek a veszprémi, az ajkai és a keszthelyi kórházba mentek volna ez idáig is tömegesen gyógyulni. Ha igaz lenne az államtitkári válasz, akkor Tapolcán nem operáltak volna senkit, és a belgyógyászaton sem feküdne senki. Az elmúlt négy hónapban ugyanis 408 beteget operáltak a Deák Jenő Kórházban.

A másik témakör a mentőállomás kérdése. Interpellációmban arra voltam kíváncsi, hogy ha a betegutak 70 százaléka Ajkára irányul, miközben az ajkai kórházban súlyos szakemberhiány tapasztalható, akkor hogyan fogják ellátni a megnövekedett betegforgalmat a jelenlegi hiányzó adottságokkal, illetőleg átgondolták-e, hogy a jelenlegi benzinköltségek mellett mennyibe kerülne a betegek szállítása. Ígéret érkezett ugyanis az elmúlt hetekben arra, és ezek az ígéretek sajnos szintén nem voltak egyértelműek, hogy egy újabb mentőautóval bővülne esetlegesen a tapolcai mentőállomás járműparkja, vagy egy régi mentőautó helyett kapnának egy újat. Tehát nem volt egyértelmű, hogy plusz egy mentőautó vagy egy régit cserélnek le egy újra. Az államtitkári válaszból azonban kiderült, hogy egyik sem, hiszen mindössze a 12 órás autó szolgálati idejét változtatnák meg 24 órára. Hol van tehát a beígért új autó? - kérdezhetnénk.

Ha megszüntetik Tapolcán az aktív belgyógyászati és sebészeti fekvőbeteg-ellátást, akkor a mentők az eddigi 11 ezer havi kilométer helyett 44 ezer kilométert fognak futni. A kérdésem tehát a következő: hol van a spórolás, ha a megnövekedett benzinár mellett jóval több kilométert kell a mentőgépjárműveknek megtenni?

Azon kellene gondolkodnia a helyi fideszes önkormányzatnak és a kormánynak is, hogy hogyan lehetne megmenteni a kórházban jelenleg még működő aktív sebészeti és belgyógyászati osztályt, ahelyett, hogy a kórház újbóli leépítésén, mondhatni, rombolásán ténykednének.

Sajnálatos, hogy 2007-ben már megszűnt helyben a szülészet, Tapolcán már nem születhetnek gyermekek, és amennyiben a két, jelenleg még aktív osztály, a sebészet és a belgyógyászat is megszűnik, akkor sajnálatos módon a jövőben számítani kell arra is, hogy egyre több honfitársunk fogja elveszíteni életét amiatt, hogy nem jut el a hiányzó, megfelelő mentőszolgálati ellátással a legközelebbi kórházba.

Innen szeretném kérni a kormányt és a helyi önkormányzatot, hogy gondolják át újra, és harcoljanak, küzdjenek a tapolcai kórház megmaradásáért, mert erre kaptak felhatalmazást a választópolgároktól.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  382  Következő    Ülésnap adatai