Készült: 2024.09.23.03:11:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2012.06.11.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:15


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Hallgatva az ön szavait, Xavier Rolet szavai jutottak eszembe, aki egyébként a London Stock Exchange Group vezetője, és azt mondja, hogy Európa elaludt az elmúlt tíz esztendőben, és az adósság volt az altatótabletta; Európa lemaradt nagyon sok mindentől. Az adósság nem csak azzal jár, amit ön is említett: elaltatja a gazdaságokat, és elvonja a figyelmet a gazdaság szükséges átalakításáról.

Hadd utaljak mindarra, ami a hét végén Spanyolországban történt, nevezetesen: a spanyol bankok kimentésére 100 milliárd eurós hitelt nyújtanak - még nem tudjuk, milyen formában - az európai országok. Azért érdemes figyelembe venni, hogy Magyarország, amikor az adósok kimentéséről volt szó, amikor a devizaadósok problémájának kezeléséről és megoldásáról volt szó, akkor alapvetően az adósokat, az embereket helyezte a központba, számukra talált különböző egyezségek során megoldásokat. Itt arról van szó, hogy Spanyolországban egy nagyon nagyra terjedő ingatlanlufi volt az elmúlt évtizedben, gyakorlatilag az ingatlanok egynegyedét elvesztették értéküknek, nagyon sok esetben egyébként, ha eladnák, se kapnának érte annyit, mint amennyi adósság van mögötte. Épp ezért a bankmentő akciónak jelen pillanatban ez az egyik következménye.

De van még egy következménye, amit talán érdemes figyelembe venni: maga ez a 100 milliárdos mentőcsomag egyébként 90 százalék fölé fogja emelni GDP-arányosan Spanyolországban az államadósságot. Azért nagyon fontos a 90 százalék, mert különböző számítások, mindenekelőtt Kenneth Rogoff számításai - aki ugye, 800 év adósságválságait viszi végig - azt mondják, hogy 90 százalék az ugrópont, amikor 90 százaléknál nagyobb a GDP-arányos államadósság, az már kihat, visszafogja a gazdasági növekedést. Ezért én úgy gondolom, hogy az adósság leépítése - legyen az egyéni adósság, vállalati adósság vagy az állam adóssága - alapvető fontosságú.

Úgy látom, ha megnézzük Magyarországon az államadósság változását, a 2010-es tetőponttól fokozatosan csökken, csökkenő pályára sikerült állítani az államadósságot, és 2013-ban az Unió előrejelzése szerint is - miközben uniós átlagban a GDP-arányos államadósság 87 százalék lesz - Magyarországon 78 százalékra csökken GDP-arányosan az államadósság. Hat ország lesz egyébként 90 százaléknál magasabb adósságrátával: Franciaország, Egyesült Királyság, Belgium, Portugália, Írország, Olaszország, Görögország; távolodunk ettől, és én úgy gondolom, hogy ez jó jel.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai