Készült: 2024.04.26.11:13:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

167. ülésnap (2004.09.27.), 179. felszólalás
Felszólaló Karsai Péter (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:19


Felszólalások:  Előző  179  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! A miniszter úr a 101/2004. (VI.3.) számú rendeletében intézkedik a szőlészeti és borászati üzemek működésének engedélyezési rendjéről. E rendelet szabályait kell alkalmazni a borászati termék előállítását évi 80 hektolitert meghaladó mennyiségben, valamint kiszerelést bármely mennyiségben végző borászati üzem esetében. Hogy mekkora feladatról van itt szó, álljon itt példaként a szőlőfeldolgozó és borkészítő tevékenység közegészségügyi elbírálásához szükséges tartalmi követelmények felsorolása, a teljesség igénye nélkül.

Természetesen a kérelmező neve, az ivóvízminőséget tanúsító vizsgálati eredmény - mégpedig akkreditált laboratóriumi vizsgálat alapján -, a technológiai folyamatábra, a technológiai elrendezési rajz 1:50-es aránya, az anyagmozgatás, a személyforgalmi terv, a berendezési tárgyak, a gépek, a jegyzékek, az élelmezés-egészségügyi gépminősítési dokumentum. A tevékenységet végző egyéni vállalkozó esetén: háziorvosi alkalmassági vizsgálat, tüdőröntgen-vizsgálat, egészségügyi könyv és nyilatkozat; a munkavállaló esetén: foglalkozás-egészségügyi orvosi vizsgálat.

A feldolgozó, illetve a pince területének vízvételi hely biztosítása, a takarításhoz hideg-meleg folyóvizes kézmosási lehetőség, a szennyvíz zárt elvezetése és elhelyezése, a veszélyes anyagok bejelentése, a veszélyes anyagok zártan történő tárolása, és az élelmiszer-biztonsági rendszernek, ennek a bizonyos HACCP-nek a kiépítése, plusz 2000 forint illetékbélyeg.

Természetesen, aki a felsoroltak szerint nem kapja meg az ÁNTSZ-től a működési engedélyt, annak a pincéjét a VPOP azonnal lezárathatja. Lehet, hogy ez is a cél? Hiszen a 30-40 forintos szőlőárak mellett, amikor is egy kiló szőlő önköltségi ára körülbelül 60-80 forint, ezeket a több százezer vagy akár millió forintos beruházásokat lehetetlen teljesíteni. Legalább annyi (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) felkészülési időt hagytak volna a gazdáknak és pincetulajdonosoknak, hogy eldönthessék, most zárják be a pincéjüket, vagy ráérnek, mondjuk, két év múlva is.

Várom a válaszát, miniszter úr.




Felszólalások:  Előző  179  Következő    Ülésnap adatai